Jump to content

Proiect de restaurare e46 sedan nonfacelift


MirceaNistor

Recommended Posts

Salutare tuturor!

De curand am intrat in posesia unui e46 1.8 benzina din anul 2000 cu doar 130000 km.

Fiind intr-o stare f buna dpdv tehnic mi-am propus sa il restaurez complet.

 

Prima problema e legata de volan.

Este compatibil volanul sport cu airbag rotund de pe facelift sau trebuie obligatoriu volanul sport nfl cu airbag trapezoidal?

 

A doua problema este ca reprezentanta imi spune ca nu se mai poate livra pachetul M tech2.

Stie cineva si alte variante???

 

Azi am reusit sa schimb stopurile originale cu unele facelift look.

Arata bine...functioneaza perfect...dar cele originale sunt incomparabile dpdv calitativ.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista e46 din 2000 cu motor de 1.8...

Eu nu vad rostul sa investesti bani aiurea, o sa o aduci la valoarea unui e46 facelift cu motor si dotari mult mai bune si dupa n`o sa iti scoti niciun ban pe ea.

Ce dotari are acum? De unde ai luat`o ? Cat ai dat pe ea?

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o f ieftin la un schimb de la un roman rezident german.

Are 130000 kn reali.

E 318 cu motor de 1.9 cutie automata,interior gri sport.

Nu intentionez sa o vand ....am mai avut e46 cumparata de noua in 2004 si de atunci nu am mai avut o masina care sa imi placa .

Pe asta o fac pt sotia mea si eu imi iau tot un e 46 330 coupe.

Dupa calculele mele cu 4000..max 5000e o fac cum vreau eu daca tot nu m-a costat mai nimic.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca daca tot vrei sa o faci, fa-o originala, adica cu elemente puse pe nfl. Adica pune-i mtech 1 si tot ce mai vrei tu sa pui, pune original si ce s-a pus pe nfl. Facand-o impecabil si oem ca sa zic asa vei avea si mai multe sanse la pret f bun cand o sa vrei sa o vinzi peste ani. Incearca totusi sa iei piesele din dezmembrari. Doar nu esti nebun sa dai 1200 euro pe pachet M nou.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si ca sa fie totul bine am pierdut si cheile masinii...

Am comandat la reptezentanta alta cheie dar cum fac sa nu mai poata fi folosita cea pierduta care deja a fost gasita de cineva ca am gasit usile sportbagajul descuiate.

intreaba la reprezentanta cred ca pot sa dezactiveze celelalte chei memorate de calculator

Link to comment
Share on other sites

am pus eu, trebuie codat calculatorul de lumini altfel iti "fileaza" xenoanele, daca folosesti drosere aftermarket nu o sa ai probleme, bi-xenonul nu am avut timp sa-l fac, reglajul functioneaza doar adaptivul nu merge pentru ca nu am nici cablajul nici senzorii in dotarea masinii.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupa calculele mele cu 4000..max 5000e o fac cum vreau eu daca tot nu m-a costat mai nimic.

Cu banii astia iei mai bine un 318i/320d FL cu Mpack 2 cu toate dotarile dorite care va merge mult mai bine decat NFL-u si te scutesti de o gramada de batai de cap si timp pierdut cu restaurarea.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

prea tarziu...😁

partea mecanica e aproape gata

am schimbat:

bujii

curele/role

ulei si filtre

discuri placute si senzori de frana

amortizoare si flanse de amortizoare

brate complete

bielete de directie

bielete antiruliu

bucse bara stabilizatoare

am restaurat jantele pe 17 sablat /vopsit

capace jante noi

antifurt si prezoane noi

cauciucuri noi dunlop sport maxx 225/45/17

 

urmeaza tinichigeria....🖒

 

intre timp am mai luat un 325xi din 2002 cu 130000 km ....ca sa nu ma plictisesc dupa ce o termin pe asta😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.