Jump to content

Achizitie Bmw E46/E90/E92


The Shocker

Recommended Posts

Va salut!

 

As vrea sa incep prin a mentiona ca nu am detinut pana acum un autoturism BMW, am in plan sa achizitionez unul din modelele mentionate in titlu.

Momentan am renuntat la masina personala, atat eu cat si viitoare sotie detinem masini de firma(Hyundai I20 1.1diesel eu si Skoda Rapid 1.6 diesel ea, avem si combustibilul asigurat).

Am posibilitatea sa apelez la un un buget intre 5000 si 10000euro, singura bariera ar fi viitoarea sotie(Olteanca), "Ce iti trebuie masina, cand ai de la firma?".

Bun, gata cu povestile, posibile modele:

1. E46 coupe, ultima generatie, imi place pachetul M, navigatia si motorul 2.0 diesel. Ingrijorari: vechimea, starea motorului, ma uit pe net de 1 saptamana(observ N anunturi cu fraza" pentru pretentiosi", nu sunt sigur ca pot sa gasesc o masina intretinuta, cu KM reali, istoric service, in care sa nu investesc prea mult in perioada urmatoare).

2. E90, 2010-2011, acelasi motor 2.0diesel, nu stiu foarte multe despre acest model, speram sa ma ajutati voi.

3. E92 coupe 2008-2011, acelasi motor, aspectul este impresionant, insa, dupa cum spuneam, sunt nou in "ale BMW".

 

Cred ca e ultima sansa pentru o alegere buna/proasta, am 27 de ani, nu avem copii, spatiul nu ar fi o problema, avem garaj la casa, poate fi tinuta acolo.

Masina ar fi folosita la drumuri mai lungi si in weekend cel mult.

 

Sunt constient ca alegerea este a mea, insa un sfat de la cei care folosesc aceste masini cu recurenta zilnica, m-ar ajuta sa ma orientez in perioada urmatoare.

 

Va multumesc!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cam are dreptate nevasta, de ce sa te legi la cap daca nu te doare :)

 

Foloseste functia search, in coltul din dreapta sus a forumului, si vei gasi o multitudine de topicuri deschise pe aceasta tema, ce iti vor asigura material de lectura pentru urmatoarele zile (dar sa nu le vada nevasta, ca o sa ii intareasca afirmatiile).

 

Mai exista in sectiunea vanzari un topic denumit masini la vanzare in Romania, in care vei gasi date despre masinile la vanzare cat si pertinenta si onestitatea anunturilor. In general, un bmw cinstit(adica fara km masluiti, fara modificari discutabile(chip tuning, dpf off), sa nu necesite investitii, cu un rulaj rezonabil, este o rara avis si se va incadra in categoria "printre cele mai scumpe" din categoria ei de anunturi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam are dreptate nevasta, de ce sa te legi la cap daca nu te doare :)

 

Foloseste functia search, in coltul din dreapta sus a forumului, si vei gasi o multitudine de topicuri deschise pe aceasta tema, ce iti vor asigura material de lectura pentru urmatoarele zile (dar sa nu le vada nevasta, ca o sa ii intareasca afirmatiile).

 

Mai exista in sectiunea vanzari un topic denumit masini la vanzare in Romania, in care vei gasi date despre masinile la vanzare cat si pertinenta si onestitatea anunturilor. In general, un bmw cinstit(adica fara km masluiti, fara modificari discutabile(chip tuning, dpf off), sa nu necesite investitii, cu un rulaj rezonabil, este o rara avis si se va incadra in categoria "printre cele mai scumpe" din categoria ei de anunturi.

 

 

Mersi Eugen, chiar in acea sectiune citesc acum, asa ma gandesc si eu, sa fie la limita de sus(nu "ieftin si bun") :)

Link to comment
Share on other sites

Chilipiruri nu vei gasi in Ro si nici pe mobile.de sau in alta parte. O masina buna din toate punctele de vedere mereu va avea un pret corect, sigur nu sub pretul pietei. Daca vrei eftin si bun, vei lua o mare teapa. In Ro, multe BMW-uri sunt TRW-uri cu piese SH. Daca ai timp, poti sa lecturezi multe pe acest forum sa gasesti multe masini "reparate" cu piese din dezmembrari sau alte minunatii. Daca o foloseti doar in weekend, i-ati coupe sau E90. Eu nu as lua E46 pt ca e deja prea vechi si prea demodat. Depinde de preferintele tale ce vrei. Daca vrei confort, i-ati un E90 cu motor de minim 1,8 sau 2,0 si te va plimba frumos unde vrei tu. E90 de la 2010 incoace in toate mintile si destul de dotat nu cred ca vei gasi multe. Anunturile cu" km reali, nu bate, nu troncane, pentru pretentiosi" sunt de regula de la samsari cocalari care aduc doar masini pocnite si revopsite. Multe au fost dauna totala. O masina ok va avea un pret pe masura si tine minte: cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat, de obicei e o teapa. Spor la cautare si anunta-ne daca gasesti ceva ca lumea. Verifica si tu istoricul masinii, dai 3 euro si aia e. Du-o la un mecanic priceput si pune-o pe elevator si vezi daca are suruburile originale de la prinderi sa nu fii fost lovita.
Link to comment
Share on other sites

Chilipiruri nu vei gasi in Ro si nici pe mobile.de sau in alta parte. O masina buna din toate punctele de vedere mereu va avea un pret corect, sigur nu sub pretul pietei. Daca vrei eftin si bun, vei lua o mare teapa. In Ro, multe BMW-uri sunt TRW-uri cu piese SH. Daca ai timp, poti sa lecturezi multe pe acest forum sa gasesti multe masini "reparate" cu piese din dezmembrari sau alte minunatii. Daca o foloseti doar in weekend, i-ati coupe sau E90. Eu nu as lua E46 pt ca e deja prea vechi si prea demodat. Depinde de preferintele tale ce vrei. Daca vrei confort, i-ati un E90 cu motor de minim 1,8 sau 2,0 si te va plimba frumos unde vrei tu. E90 de la 2010 incoace in toate mintile si destul de dotat nu cred ca vei gasi multe. Anunturile cu" km reali, nu bate, nu troncane, pentru pretentiosi" sunt de regula de la samsari cocalari care aduc doar masini pocnite si revopsite. Multe au fost dauna totala. O masina ok va avea un pret pe masura si tine minte: cand ceva pare prea frumos sa fie adevarat, de obicei e o teapa. Spor la cautare si anunta-ne daca gasesti ceva ca lumea. Verifica si tu istoricul masinii, dai 3 euro si aia e. Du-o la un mecanic priceput si pune-o pe elevator si vezi daca are suruburile originale de la prinderi sa nu fii fost lovita.

 

 

Merci "sixinline", sfaturi pertinente, sunt in asentiment cu ce ai spus, cu siguranta nu voi achiztiona o masina fara sa merg in reprezentanta pentru o verificare completa.

Referitor la coupe:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-bmw-seria-320d-177-cai-coupe-ID7Gk1gJ.html#d274f0a43f

 

Ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

De aratat arata bine, dar pana nu o verifici, nu poti sa stii peste ce dai. Cere-i VIN-ul masinii (ultimele 7 litere si cifre din seria de sasiu) si verific-o pe https://www.bmwdecoder.com/history . Daca are toate intrarile in reteaua BMW e ok. Daca are in Germania ultima intrare acum 3=4 ani la 175K km si recent la 212k km e clar ca i-a dat km inapoi si dupa a dus-o la reprezentanta sa inregistreze noul kilometraj.
Link to comment
Share on other sites

Daca e tot masina de week-end, plimbari si vacante, si va rula putin, de ce nu cauti o masina cu motor pe benzina? O sa sara lumea pe mine, insa numai placere nu este sa pleci dimineata in plimbare alaturi de sunetul "masculin" al unui motor diesel. Masinile cu motor alimentat cu benzina nu au asa cautare, deci ai putea avea un mic avantaj aici; iar la motoarele de 2 litri benzina, cel putin la modelul facelift, dupa 2008, consumurile sunt chiar performante.
Link to comment
Share on other sites

Mergi direct pe E90/E92. Exclude din start E46. Sunt deja f vechi, poate decat daca iti plac mai mult masinile retro sau sa ai vreo slabiciune pt acel model, altfel nu se merita. Trecand multi ani peste ele, ii deja f greu sa gasesti una in stare buna si chiar daca vei gasi intr-o stare cat de cat, tot vor sta sa pice alte si alte piese. Ca deh, nimic nu-i nemuritor. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

E90 2010-2011 nu vei gasi niciodata in banii aia. Adica cu siguranta vei gasi, dar va fi o tigaie.

Sfatul meu e sa te orientezi spre o masina din afara sau de pe forum. Preturile la masinile de pe autovit sau olx sunt sub preturile unei masini similare din afara si asta spune totul.

Si plus 1 la ce a spus Eugen, mergi pe benzina daca tot e masina de weekend. Eu am mers pe benzina si nu regret, si la mine nu e masina de weekend, e masina de zi cu zi cu 50% urban 50% extra.

Link to comment
Share on other sites

Ok, de ce ma orientasem pentru diesel? Pai sa vedem, am citit in aceste zile foarte multe topicuri despre motoarele pe benzina, mai ales despre 2.0 170CP.

Am si gasit o masina cu acest motor, imi place la nebunie, insa! avand in vedere ca acest motor, are 2 sectiuni dedicate pe wikipedia pentru cat este de problematic (injectoare, bobine si pompa de vacuum), pica atat de des, ca le schimbi intre revizii.

Acest motor are zeci de pagini pe forumurile din UK.

Din acest motiv renuntasem la ideea de a cumpara un model pe benzina, mi-a fost teama de costurile care ar urma.

 

Iata si bijuteria :D :

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GjpH3.html#6bb50a29e6

 

Tot feedbackul vostru este constructiv, repet, nu sunt neaparat in masura sa imi dau cu parerea, nu am detinut un BMW, stiu doar ce am citit despre ele si am mai testat 1-2 pe la amici.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca nu esti un elev silitor, inca nu ai ajuns la sectiunea probleme motoare N47(adica cel diesel dupa 2007)-sa vazi acolo grozavii, ajungi direct la masina electrica.

 

Masina din anunt va fi considerata o blasfemie pe acest forum, datorita siglei M de pe portbagaj, scaunelor normale si nu sport, dar erezia maxima este lipsa navigatiei.

 

Dacda tot nu ai chef de aventuri, reparatii, tepe, nervi, etc, arunca un ochi si pe site-urile oficiale bmw din romania, germania, etc, si cauta masini rulate, dar cu istoric certificat si ceva garantie; odata ce iti iei niste repere acolo in ceea ce priveste raportul pret de achizitie vs. dotari, an fabricatie, km, vei putea sa iti faci o parere pertinenta.

Si chiar daca e forum bmw, mai sunt si alte marci ce pot fi luate in consideratie in vederea achizitiei unei masini de week-end/concediu/placere.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru:

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-bmw-seria-320d-177-cai-coupe-ID7Gk1gJ.html#d274f0a43f

 

VIN WBAWD11040P195401

 

Trebuie sa intru pe site-ul invocat mai sus?

 

Ms

Intri pe site-ul respectiv, platesti cu cardul sau paypal si vei avea istoricul masinii, insa vazand descrierea un pic samsareasca si pretul masinii, probabil vei avea surprize.

Link to comment
Share on other sites

E fix asa cum ziceam: in 2012 avea 124K km si in 2014 172K CICA. Eu nu cred ca in cei 2 ani cand n-a avut intrari in service a facut doar 25K km pe an. Suna la reprezentanta si vezi daca a facut revizii la acele visite la BMW MHS , Filaret si Bavaria. Poate doar mergea in vizita sa mai inregistreze km de pe cheie. Putea sa dea inapoi cate 25-30 k si dupa sa fuga cu ea la inregistrare. E ciudat ca el fiind din Galati, venea cu ea la service la Bucuresti si niciodata nu s-a dus la acelasi dealer BMW, mereu s-a dus la altul si asta ma face sa cred ca erau doar vizite asa sa-i citeasca cheia si sa inregistreze kilometrajul. La niciuna din vizitele din Ro nu are macar 1 sau 2 ore de repair sau maintenance jobs (revizie). Doar vizite pentru citit cheia. Eu n-as lua-o, dar nu te lua dupa mine, eu sunt paranoic cand vine vorba de samsarii romani :D Daca a facut vreo revizie la BMW, sa-ti dea factura ;) Are multe intrari in service, sa-ti faca poze la cartea service sa-ti trimita. Are de 2 ori vreo 50K km de lipsa de revizii. Edited by six in line
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E fix asa cum ziceam: in 2012 avea 124K km si in 2014 172K CICA. Eu nu cred ca in cei 2 ani cand n-a avut intrari in service a facut doar 25K km pe an. Suna la reprezentanta si vezi daca a facut revizii la acele visite la BMW MHS , Filaret si Bavaria. Poate doar mergea in vizita sa mai inregistreze km de pe cheie. Putea sa dea inapoi cate 25-30 k si dupa sa fuga cu ea la inregistrare. E ciudat ca el fiind din Galati, venea cu ea la service la Bucuresti si niciodata nu s-a dus la acelasi dealer BMW, mereu s-a dus la altul si asta ma face sa cred ca erau doar vizite asa sa-i citeasca cheia si sa inregistreze kilometrajul. La niciuna din vizitele din Ro nu are macar 1 sau 2 ore de repair sau maintenance jobs (revizie). Doar vizite pentru citit cheia. Eu n-as lua-o, dar nu te lua dupa mine, eu sunt paranoic cand vine vorba de samsarii romani :D Daca a facut vreo revizie la BMW, sa-ti dea factura ;) Are multe intrari in service, sa-ti faca poze la cartea service sa-ti trimita. Are de 2 ori vreo 50K km de lipsa de revizii.

 

 

 

Parca ai fi detectiv de meserie ...asa de bine vorbesti ...dar sunt 100% sigur ca asa este si masina aia e manarita .Mai invatam si noi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E fix asa cum ziceam: in 2012 avea 124K km si in 2014 172K CICA. Eu nu cred ca in cei 2 ani cand n-a avut intrari in service a facut doar 25K km pe an. Suna la reprezentanta si vezi daca a facut revizii la acele visite la BMW MHS , Filaret si Bavaria. Poate doar mergea in vizita sa mai inregistreze km de pe cheie. Putea sa dea inapoi cate 25-30 k si dupa sa fuga cu ea la inregistrare. E ciudat ca el fiind din Galati, venea cu ea la service la Bucuresti si niciodata nu s-a dus la acelasi dealer BMW, mereu s-a dus la altul si asta ma face sa cred ca erau doar vizite asa sa-i citeasca cheia si sa inregistreze kilometrajul. La niciuna din vizitele din Ro nu are macar 1 sau 2 ore de repair sau maintenance jobs (revizie). Doar vizite pentru citit cheia. Eu n-as lua-o, dar nu te lua dupa mine, eu sunt paranoic cand vine vorba de samsarii romani :D Daca a facut vreo revizie la BMW, sa-ti dea factura ;) Are multe intrari in service, sa-ti faca poze la cartea service sa-ti trimita. Are de 2 ori vreo 50K km de lipsa de revizii.

Imi cer scuze de offtopic, dar cum se procedeaza pentru o "vizita" la reprezentanta pentru a inregistra km pe cheie? Intreb deoarece masina mea are istoric complet 100% in Austria pana in 2016. Schimbul de ulei si filtre nu l-am facut si probabil nu o sa il fac niciodata in reprezentanta pentru ca nu cred ca se justifica diferenta de pret pentru o masina din 2006, insa as vrea sa mentin istoricul in regula. Sper ca nu "aruncati cu noroi" pentru intrebare si sper ca nu s-ar considera o eventuala teapa lucrul asta, sunt curios.

 

Iata si bijuteria :D :

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-ID7GjpH3.html#6bb50a29e6

 

Ce minciuna... are jumatate din dotarile bifate de el in lista?

La dotari bifate avem asa: interior din piele + interior din velur. Incalzire auxiliara. HUD. AC 2 si AC 4 zone. Navigatie. N-are rost, a bifat tot ce era la dotari ca sa para multe, amuzant.

Link to comment
Share on other sites

E 2007, nu 2008 cum zice in anunt. Zice ca are 212.000 km si are peste 217.000. Nu are Prologic 7 cum scrie el. Astea asa ca idee, oricum daca vrei sa o cumperi trebuie sa o duci neaparat la reprezentanta sa o verifici. Costa in jur de 250 lei.

 

Parerea mea e sa iei masina de la proprietar, asta dupa poze si descriere e anunt de samsar.

 

E90/92 facelift pana in 10.000 Euro nu gasesti. Poate doar 316d.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.