Jump to content

Consum 525Xd


Gaby44GBS

Recommended Posts

Mda si mie tot 10-11, doar ca acum o luna cred, nu mi sarea de 9.5-10. Azi am vazut ca a ajuns la 11.2.

Si din pacate consumul real e cam cu 0.5-0.8L mai mare decat ce arata in bord..cel putin la mine (am calculat).

 

Dar ai resetat acel consum mediu inainte? Si ai mers doar urban? Ca altfel daca mergi si-n afara fara sa resetezi, dupa care mergi prin oras si vezi consum de 10%, sa stii ca n-are relevanta asupra consumului urban. E mixt, e o struto-camila a consumurilor.

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

525d xdrive touring 2013 (motorul N47S de 2l/218cp), ~1.900kg: consum mediu in Bucuresti dupa 3-400 km: 12.8l/100km; viteza media - 16-18 kmh; ambele resetate atunci cand am luat masina; start-stop dezactivat, condus 90% in modul comfort sau comfort+.

 

Mi se pare cam mare consumul, chiar daca traficul e aproape blocat (dimineata: 1h pe 11km, seara 50m pe aceeasi distanta).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

525d xdrive touring 2013 (motorul N47S de 2l/218cp), ~1.900kg: consum mediu in Bucuresti dupa 3-400 km: 12.8l/100km; viteza media - 16-18 kmh; ambele resetate atunci cand am luat masina; start-stop dezactivat, condus 90% in modul comfort sau comfort+.

 

Mi se pare cam mare consumul, chiar daca traficul e aproape blocat (dimineata: 1h pe 11km, seara 50m pe aceeasi distanta).

 

Consumul este absolut normal, nu te lua dupa ce postteaza =abereaza unii pe forum, pt ca ai sa crezi ca masina ta e defecta. Este absolut normal sa consume atat la traficul ala nasol din Bucuresti. Ca unora le consuma 10, da se poate, dar nu in aglomeratie.

X1 meu care e mai usor cu vreo 250 de kg consuma 10 11. Deci e ok ce raportezi tu.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai luati dupa toti trolii care habar n-au ce inseamna un consum urban atunci cand va tot spun ca lor le ia in oras nu stiu ce valori de extra-urban. Mie un Timisoara, in perioadele de varf, dimineata ori seara am un consum de 13-14 pe o distanta de 5-6Km, fara start-stop, cu accelerari mai bruste unde prind vreo portiune mai libera poate. Cu golf 5-ul sotiei, 1.9TDI, pe acelasi traseu am 10%, acelasi stil de condus in mare. Si nu e defecta nici o masina. In afara, chiar weekendul trecut pe Severin-Timisoara am scos un consum de 7.5%, cu inca doua persoane in masina si viteza medie de 79Km/h. Cu cateva zile inainte pe acelasi trasei, doar ca fiind singur in masina, am scos 6.9%. Lumea nu intelege ca un consum depinde de f multi factori, iar aia care se mint cu acele consumuri minune, pe langa faptul ca au gresit masina, mi-am dat seama ca nici nu stiu ce inseamna un consum dedicat pe urban. In Timisoara, scot si 16% atunci cand merg doar 1,5 sau 2km. Mi se prea normal.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.