Jump to content

Consum 525Xd


Gaby44GBS

Recommended Posts

Mama, ce cazane de masini aveti! Orice BMW cu motor de 2l care consuma mai mult de 3,3% in BUcuresti la ora de varf si/sau mai mult de 2,1% pe autostrada este un cazan si trebuie aruncat imediat. Nu uitat sa inlocuiti distributia saptamanal si s-o ascultati cum toarce minim 2 ore inainte de a pleca de acasa. Glumeam:D Avem un utilaj F30 330xd 286 cai, consum 10% la drum lung si mers tare, incet nu pot sa merg; intre 14% si 17% in jegul de Bucuresti!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pai si al lui e tot 2.0, probabil din cauza asta se astepta omul la consum de 8-10 in oras.

 

In schimb, nu pune la socoteala ca jantele mari (17-18"), caroseria grea, motorul mic, sistemul xDrive, duc la un consum cu cel putin 3l/100km in plus la masina asta fata de un hatch 2.0.

 

Stai linistit, consumul este ok, pentru traficul din Bucuresti, si chiar mic pentru o balena de 2t cu xdrive si motor mic pentru caroseria asta.

Edited by AFk^
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Nu e mare. Poate parea mare daca e sa-l compari cu ce se asteapta romanul de la un 2.0 diesel, consum de maxim 6%.

 

Asta nu mai este posibil la xDrive, cu o putere de peste 200cp, nu poti sa le ai pe toate.

 

nu vreau sa am nimic :-)

 

vreau doar sa stiu daca e normal consumul,

sau e o indicatie pentru comportamentul actual al masinii :-)

(vibreaza, si nu trage)

Link to comment
Share on other sites

@ CosmaCosmin Era o formulare generala, ca nu poti sa le ai pe toate. Consumul oficial e 6.3%, dar ala nu e facut la 140kmh. Deci consumul tau e ok.

 

@ AFk^ Da, e tot 2.0, si ce am zis si eu, cat ce ai zis si tu e perfect valabil. Consumul e ok.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu stiu ce masina o sa-ti scoata 5-6l / 100km la ~150 km/h cred ca nici cea mai economica masina. La 150 mergi deja destul de tare si orice motor ai, rezistenta aerului tot se aplica.

 

Daca vreti consumuri mai mici, pe autostrada la 90-110 km/h in spatele unui camion, dar o sa va plictisiti maxim si nici nu va imbogatiti din 2l/100.

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

Ma nu stiu...eu am mers Severin Timisoara weekend trecut si chiar eram curios de consum (nu ma intereseaza ca mananca 10 sau 4 /100 km, insa sa fie normal, nu sa provina din cauza unei probleme), am mers cu statia, am facut 2:20 pana la intrare in timisoara (mers tare), depasit tot ce am avut in fata si etc, pe autostrada insa am mers cel mai incet, 140 km/h pe tempomat, consumul a fost de 6.1 (resetat din severin). La intoarcere am mers fara statie maxim cu 120 km/h deoarece l-am avut pe taicamiu dupa mine cu alta masina care merge mai incet, cred ca maxim 7-8 depasiri am facut peste 3 ore, consumul mediu find de 5.3 cand am intrat in garaj, am plecat cu consumul neresetat de la 6.1 din timisoara, deci estimarea mea este ca mi-a luat sub 4.5 la intors.

 

Bmw E60 2.0d manual, 3 pers in masina la dus, 2 pers la intors,jante pe 17 de iarna (225/50/17). M-am gandit ca o sa consume mai mult fara clapetele de pe galerie pentru ca mi s-a parut consum marit in oras undeva la 1L fata de motorul vechi cand avea si galeria clapetele pe ea.

 

De cand am luat-o ma uimit consumul la masina asta, nu am luat-o pentru consum, dar consuma foarte putin.

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Cel mai recent consum il am de ieri de cand am plecat din Constanta dar am bagat GPS-ul din Bucuresti si doar atunci s-a resetat calculatorul de bord, cand am ajuns in Bistrita dupa 447km am avut un consum de 7.1% si media de viteza de 76km.

Bistrita-Constanta si intors a fost un drum de 1450km (+/-30km ca nu am contorizat cat am facut prin Constanta) si a costat 550lei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, eu am spus consumul de pe computer-ul de bord, nu stiu daca voi face vreodata acest lucru pentru ca nu ma intereseaza asa mult, insa poate daca imi amintesc cand o sa am vreun drum mai lung sa fac full si sa vad la pompa cat mi-a consumat. Am mai pus eu o poza pe forum cu range 1430 km dupa 120 km mersi cu masina, iar cand am ajuns la timisoara de abia se miscase acul de la motorina vreo 4 gradatii din alea mici (consum 4.3 atunci, mers maxim 100, la fel un prieten in spatele meu care avea probleme cu masina) Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Acuma a ajuns sa se compare Tiguan/Q5 cu seria 6 !!!

 

Vezi aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/180518-noul-bmw-x3-2017-pasiune-la-cote-maxime-foto-video/page__pid__2433065__st__20#entry2433065

 

Nu exagerez, Macan-ul imi bate seria 6-le la fundul gol pe virage si frane, la directie diferenta nu este chiar atat de mare. In ciuda faptului ca este mult mai inalt, mai greu, Macan-ul se simte mai usor, nu isi arata nici greutatea, nici inaltimea. Nu are nicio treaba cu niciun suv, nici macar cu Cayenne, este 911 cocotat, fara pic de exagerare.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

cei care nu au habar de arhitectura cu motor longitudinal ori transversal.

masini care se asemeana ca dimensiuni, considera ei ca ceea ce e sub caroserie este identic.

comparatiile tiguan cu q5 si A4 cu passat sunt pur si simplu....

Edited by edit
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Catalin, din pacate sau din fericire, Porsche a facut suv mai stabil decat un seria 6 coupe iar daca nu citeai printre randuri ai fi vazut de ce s-a ajuns la 640d vs Macan. Nu trebuie sa ma crezi, poti sa-l conduci ! Oricum suntem off-topic.

 

640d +350cp:

 

 

post-8200-0-04427400-1515863319_thumb.jpg

Edited by ionut_marius
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ionut, consumul asta e obtinut in vest, asa-i?

ca daca mergi frumos pe autostrada, atat iese cu masina ta.

 

eu am avut 7.3% pe 3200km, forja serioasa in romania(180-200 pe autostrada), la fel in croatia pe autostrada(200 constant), iar in rest am mers 150-160, 4 insi plus bagaje

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

@ionut, consumul asta e obtinut in vest, asa-i?

ca daca mergi frumos pe autostrada, atat iese cu masina ta.

 

eu am avut 7.3% pe 3200km, forja serioasa in romania(180-200 pe autostrada), la fel in croatia pe autostrada(200 constant), iar in rest am mers 150-160, 4 insi plus bagaje

 

Media de viteza nu e concludenta. Cu 140 medie daca mergi prin Ungaria pe pilot practic mergi aproape constant si consumi 6. Daca mergi prin Romania, ca sa scoti medie 140 cand e aglomerat poti consuma 8. Deci relevanta relativa a pozei.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.