Jump to content

Consum 525Xd


Gaby44GBS

Recommended Posts

Mi-am adus aminte de topicul asta cand am vazut mirat ce consum de scuter imi arata masina in seara asta...

Traseu Bucuresti - Barajul Siriu (via Paulesti-Valeni-Calvini), mers pe confort unde era asfaltul mai prost si in rest pe sport (cutia pe "normal"). Pe curbe nu batraneste dar nici formula 1, pe dn1 viteza 80-100/120-150 dupa cum permitea traficul, roti 17" de iarna, 2 persoane cu bagaj usor, temperatura 4-6 grade afara.

 

Ce consum ai aratat tu aici este in primul rand pe distanta scurta, vorbim dupa ce parcurgi 7-800km. nu pe 140 km.

 

iar consumul aratat de tine este doar pe drum perfect drept, adica pe autobanda si mers pana in max.130km. nu pe traseul care ai spus tu.

 

Am si eu masina ca a ta, asa ca, da-mi voie sa nu te cred.

 

Si ca sa afli consumul real, reseteaza BC-ul de fiecare data cand alimentezi. Daca nu resetezi, ce vezi pe bord este eronat.

 

Si eu pot sa iti arat un consum de 3,5 / 100 km.se inregistreaza cand esti cu masina la vale, si fac poza, dar asta nu inseamna ca este real.

Edited by radu95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai viteza medie nu bate cu limitele date de tine 80-150kmh. Oricum nu conteaza, consumul e normal.

Repet, limitele precizate de mine sunt doar pt o portiune din drumul parcurs (portiunea de DN1). Iar ce se vede in poza e pt tot traseul, adica dn1 + partea de Paulesti>Valeni etc unde normal, am mers mult sub viteza de pe dn.

 

iar consumul aratat de tine este doar pe drum perfect drept, adica pe autobanda si mers pana in max.130km. nu pe traseul care ai spus tu.

Am si eu masina ca a ta, asa ca, da-mi voie sa nu te cred.

Nu inteleg ce are a face autostrada cu traseul meu. De asemenea este dreptul tau sa nu ma crezi :) Nu vad de ce cineva s-ar apuca sa inventeze consumuri, dar na. Daca minte masina, mint si eu. Nu am pus ala sa ma laud, am pus doar un alt exemplu intr-o anumita situatie ca raspuns intr-un topic in care cineva era intersat de consumul de la 525. De asta am si dat detalii asupra modului in care am avut acel consum, ca omul sa isi faca o idee.

 

BC-ul e pus sa se reseteze singur dupa 4 ore. Iar pe 7-800 km este posibil sa scot mai mult sau mai putin de atat, depinde pe unde si cum merg. Cum la fel, cineva s-ar putea sa scoata un consum mai mic sau mai mare pe acelasi traseu si aceeasi medie de viteza doar pt ca merge altfel decat mine ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.