Jump to content

Navigatie BMW X1 E84


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am achizitionat recent un BMW X1 din 2011.

Masina nu este echipata cu navigatie.

Am tot rasfoit internetul si am vazut ca exista mai multe solutii, si originale si aftermarket.

Nu ma intereseaza neaparat foarte multe functii, dar este urat rau fara niciun display in bord.

Masina are moment un radio cd BMW Professional.

 

Vreau ca viitoarea navigatie sa aiba gps, sa citeasca toate functiile computerului de bord, senzorii de parcare, bluetooth pentru telefon (acum nu am asa ceva) + comenzile de pe volan sa fie functionale.

 

Ce ma sfatuiti ? Ce solutii am ?

Ma puteti indruma eventual catre cineva ?

 

Multumesc

Edited by ionutd77
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea - singura vrianta de luat in calcul este retrofit navigatie originala BMW (CCC, CIC sau chiar NBT).

Din pacate lucrarea e complexa la X1, trebuie schimbata plansa de bord; din cate am citit pe net, costul retrofitului duce spre 2500-3000 euro, si nu cred ca merita.

 

Si eu planific sa cumpar un X1, si e mare diferenta de pret intre fara navi si cu navi (>2000 euro); ma gandeam ca ies mai ieftin daca o iau fara navi si fac retrofit, dar nu e asa.

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru raspunsuri.

Vad pe net foart multe variante de navigatii, cu preturi incepand de la 3.000 lei.

Se integreaza perfect in bord, au acel controler pe mijloc, preiau toate functiile masinii.

Cele originale le-am vazut de pe la 4.000 lei.

 

Doar ca nu stiu diferentele intre ele.

 

Eu am luat-o fara navigatie pentru ca era masina ok, cu istoric verificabil, luata de noua din tara.

 

Nu stiu daca am voie sa postez linkuri catre alte site-uri, sa vedeti cam ce dispozitive am gasit.

Edited by ionutd77
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea - singura vrianta de luat in calcul este retrofit navigatie originala BMW (CCC, CIC sau chiar NBT).

Din pacate lucrarea e complexa la X1, trebuie schimbata plansa de bord; din cate am citit pe net, costul retrofitului duce spre 2500-3000 euro, si nu cred ca merita.

 

Si eu planific sa cumpar un X1, si e mare diferenta de pret intre fara navi si cu navi (>2000 euro); ma gandeam ca ies mai ieftin daca o iau fara navi si fac retrofit, dar nu e asa.

Nu mai vorbii prostii ! Un cic ii 350-400 euro , un nbt ii 550 euro !!!

Deci maxim 1000 e cu tot

Link to comment
Share on other sites

WITSON W2-C219

3600 LEI + 200 montaj.

Asta e singurul lucru concret pe care l am gasit pana acum.

Am inteles ca au montat zeci de modele pe X1, inclusiv pentru Bavaria, auto rulate.

Cel putin asta zic ei. dvd-navigatii.ro

 

Controlerul se monteaza in locul spatiului de depozitare de langa frana de mana.

 

Astept si alte propuneri

Link to comment
Share on other sites

Nu mai vorbii prostii ! Un cic ii 350-400 euro , un nbt ii 550 euro !!!

Deci maxim 1000 e cu tot

 

da, ai dreptate - navigatia + display.

dar la X1 trebuie schimbate multe lucruri la plansa de bord, nu doar pur si simplu pui navigatia; ar fi fost bine sa coste doar 1000 euro...

 

"First off here are the parts you need if you are wanting to do this retrofit (From BMW Professional Radio with no I-Drive, to I-Drive with Nav etc):

New Dashboard (Unfortunately you cannot just remove the storage bin in the dash)

Navigation Unit (In this case CIC HIGH)

LCD Display incl. mounting bracket (In this case 8" Professional Display)

I-Drive Controller

LCD Display Surround (Do not confuse with LCD Bracket)

New A/C Trim and CIC Trim

USB Connector (For glove box)

FAKRA GPS Antenna (Recommend Magnetic one)

I-Drive controller bracket

Cables (USB to CIC, CIC to LCD, Controller to LCD and CIC)

FSC Activation codes

Owners Manual (If you are pedantic like me...)

Set of TORX screwdrivers (Medium sizes all the way through to Large)"

 

http://e84.xbimmers.com/forums/showthread.php?t=524414

Link to comment
Share on other sites

NBT la 550euro e furat 923827328382%

Retrofit NavigatieCIC/ NBT BMW F10/F11/F01,ecran mare 10.25"

https://www.olx.ro/oferta/retrofit-navigatiecic-nbt-bmw-f10-f11-f01-ecran-mare-10-25-ID7tPM8.html

 

Daca omu o vinde si a fost furata ce treaba ai tu , sa te folosesti de ea

 

da, ai dreptate - navigatia + display.

dar la X1 trebuie schimbate multe lucruri la plansa de bord, nu doar pur si simplu pui navigatia; ar fi fost bine sa coste doar 1000 euro...

 

"First off here are the parts you need if you are wanting to do this retrofit (From BMW Professional Radio with no I-Drive, to I-Drive with Nav etc):

New Dashboard (Unfortunately you cannot just remove the storage bin in the dash)

Navigation Unit (In this case CIC HIGH)

LCD Display incl. mounting bracket (In this case 8" Professional Display)

I-Drive Controller

LCD Display Surround (Do not confuse with LCD Bracket)

New A/C Trim and CIC Trim

USB Connector (For glove box)

FAKRA GPS Antenna (Recommend Magnetic one)

I-Drive controller bracket

Cables (USB to CIC, CIC to LCD, Controller to LCD and CIC)

FSC Activation codes

Owners Manual (If you are pedantic like me...)

Set of TORX screwdrivers (Medium sizes all the way through to Large)"

 

http://e84.xbimmers.com/forums/showthread.php?t=524414

 

Deci noi la Oradea ne ocupam cu asa ceva !!!

500 cic montaj cu tot cabluri etc

100 activare script navi cu cod fsc + harta 2017

400 euro iei trim ce vrei :))) poate iti mai ramane

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce mi-ar placea sa fie furata de pe masina ta! Ai merita cu varf si indesat ptr gandirea asta de adevarat cocalar cu bmw.

Nu exista furata ! I-am raspuns ironic pt gandirea lui !

Toate au factura si etc ! Dar daca zici 500

Euro ii furata ! Noi cumparam 500 bucati normal ca is reduceri ! Si nu sunt noi ! Sunt sh colaborator germania garantie tot

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu exista furata ! I-am raspuns ironic pt gandirea lui !

Toate au factura si etc ! Dar daca zici 500

Euro ii furata ! Noi cumparam 500 bucati normal ca is reduceri ! Si nu sunt noi ! Sunt sh colaborator germania garantie tot

 

 

Si colaboratorul din Germania de unde are mii de bucati sh ?:))) Daomne fereste ce povesti de te doare mintea. 500 euro cu tot hardwareul inclusiv panou clima? Ieftin ca braga.

Cam tot ce se vinde pe olx e ciordeles, asta e la mintea cocosului, doar daca ne place sa ne mintim singuri.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si colaboratorul din Germania de unde are mii de bucati sh ?:))) Daomne fereste ce povesti de te doare mintea. 500 euro cu tot hardwareul inclusiv panou clima? Ieftin ca braga.

Cam tot ce se vinde pe olx e ciordeles, asta e la mintea cocosului, doar daca ne place sa ne mintim singuri.

 

Problema

Lui de unde le are atata timp cat am factura si garantie , nu cabluri rupte

Si etc . Fara panou clima

!

Unitatea +

Display +

Link to comment
Share on other sites

Sunt din Bucuresti, deci as dori sa gasesc navigatia aici, cu montaj inclus.

 

http://www.dvd-navigatii.ro/navigatie-dedicata-bmw-x1-e84-witson-w2-c219-platforma-s100-procesor-dual-core-a8-1ghz-512-ddr-2-dvd-gps-tv-dvr-carkit-preluare-agenda-telefonica

Pareri ?

Nu ma pricep la caracteristici.

Singura problema este ca nu garanteaza daca preia si senzorii de parcare fata. La unele au mers, la altele nu.

Link to comment
Share on other sites

Sunt din Bucuresti, deci as dori sa gasesc navigatia aici, cu montaj inclus.

 

http://www.dvd-navigatii.ro/navigatie-dedicata-bmw-x1-e84-witson-w2-c219-platforma-s100-procesor-dual-core-a8-1ghz-512-ddr-2-dvd-gps-tv-dvr-carkit-preluare-agenda-telefonica

Pareri ?

Nu ma pricep la caracteristici.

Singura problema este ca nu garanteaza daca preia si senzorii de parcare fata. La unele au mers, la altele nu.

Daca vrei aftermarket atunci orienteaza-te catre o platforma Android si nu WindowsCE. Avantajul uneia cu Android este multitudinea aplicatiilor.

 

 

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mai exista alternativa Navi Bmw portabila.

Totusi nu cred ca merita banii; mai degraba iti iei un clips magnetic de 10 euro care se prinde de gura de ventilatie, unesti telefonul de clips si ai navi de pe telefon, actualizata la zi si cu predictie corecta de traseu (waze, google maps, etc).

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Exclus tableta sau alte device-uri.

Caut ceva cat mai apropiat de echiparea OEM, ca functii si design.

 

Chiar trebuie schimbata plansa de bord ?

Nu se poate integra navigatia originala in spatiul acela, daca se scoate sertarul ?

 

Pentru controler am vazut ca se schimba doar trim-ul.

Link to comment
Share on other sites

Exclus tableta sau alte device-uri.

Caut ceva cat mai apropiat de echiparea OEM, ca functii si design.

 

Chiar trebuie schimbata plansa de bord ?

Nu se poate integra navigatia originala in spatiul acela, daca se scoate sertarul ?

 

Pentru controler am vazut ca se schimba doar trim-ul.

 

Mi-am raspuns singur, trebuie schimbata 100% plansa de bord pentru navigatia OEM, pentru a nu face tiganie. Am mai gasit raspunsuri pe forumurile din afara tarii.

 

Ramane in discutie navigatia aftermarket.

Iar aici, cea mai plauzibila pare cea postata in linkul de pe prima pagina, de la Witson. Nu cred ca m-ar deranja daca are Windows in loc de Android. O iau pentru aspect si pentru apropiere de OEM.

Frica mea e sa nu aiba probleme de sunet si de receptie radio, sa nu afiseze eronat informatiile computerului de bord si ai senzorilor, sa nu sacadeze si sa aiba probleme la diferentele de temperatura.

 

Chiar nu stiu, mai astept pareri si studiez problema.

Edited by ionutd77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.