Jump to content

Navigatie BMW X1 E84


Recommended Posts

incearca la neo_andersson; eu am facut la el retrofit la sistemul de sunet (de la basic la Logic7 HK); stiu ca se ocupa si de navigatii.

 

sau la SKW, la el am montat camera marsarier, cred ca si el poate face.

Edited by wolfenstein99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

 

2 parcuri de dezmembrari la care am gasit navigatie OEM completa, ma asigura ca ei o pot monta fara inlocuirea plansei de bord.

Preturi incepand de la 1900 lei.

Chiar nu stiu ce sa mai cred.

 

Si update...

Monteaza navigatia OEM fara sa schimbe plansa de bord, cu manopera de 700 euro.

Pai plansa goala e 500 euro ...

Totusi, din ce am vazut pe piata, navigatia completa e in jur de 500 euro + plansa 500.

OK, n am antena GPS, nu stiu cat poate sa coste.

Dar de unde se ajunge la preturi de 2500 euro, cat am vazut ca se vehiculeaza ?! Ceva imi scapa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si update...

Monteaza navigatia OEM fara sa schimbe plansa de bord, cu manopera de 700 euro.

Pai plansa goala e 500 euro ...

Totusi, din ce am vazut pe piata, navigatia completa e in jur de 500 euro + plansa 500.

OK, n am antena GPS, nu stiu cat poate sa coste.

Dar de unde se ajunge la preturi de 2500 euro, cat am vazut ca se vehiculeaza ?! Ceva imi scapa.

 

SALUT

ai mai facut ceva cu navigatia ?? m-ar interesa si pe mine, deoarece sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta

mai mult, nu am nici senzori de parcare, de aia ma gandeam la o varianta care sa rezolve si problema asta

Link to comment
Share on other sites

Eu va sugerez sa luati navigatie aftermarket pt e84 de pe aliexpress...e undeva la 300dolari+vreo 60 vama...e speciala pt masini fara navigatie, deci nu schimbi plansa de bord si sa gasiti pe cineva care sa o monteze cu max 200-300ron...cam asta ar fi un pret corect...poate sa faca orice electrician auto! Max 400-450e ar trebui sa ai navigatia de 9 inch de pe aliexpress!

 

Magazinele din Rom iau de pe aliepress cu 300 dolari si vand fara montaj cu 3000ron...ridicol!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este exact modelul de pe aliexpress, acolo e cam 360 dolari cu tot cu vama! Tu stii daca vrei sa astepti o luna si sa cheltui 360 $ sau sa cheltui 2200ron!

 

https://www.aliexpress.com/item/Touch-Screen-Car-DVD-Player-for-BMW-X1-E84-2009-2013-1080P-Ipod-USB-SD-Radio/32383806380.html?spm=2114.13010208.99999999.264.qmBDqX

Edited by greaper
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Sunt si eu interesat de o asemenea navigatie. Te rog sa ne spui cateva detalii legate de ea:

De unde ai luat-o, cat a costat? Cat te-a costat manopera? Functionează ok pe partea de GPS, cum e sunetul? Are HDD, card sau de ce stocare dispune? Ce sistem de operare ruleaza? Si cel mai important: esti multumit de ea?

Multumesc!

Edited by ener2k
Link to comment
Share on other sites

https://m.aliexpress.com/s/item/32383806380.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32383806380&productSubject=Touch-Screen-Car-DVD-Player-for-BMW-X1-E84-2009-2013-1080P-Ipod-USB-SD-Radio&spm=2114.13010208.99999999.264.qmBDqX#autostay

 

Am luat-o de la acest vânzĂŁtor. Prețul, cu vama+ transport a fost 1450 lei (+/- câteva zeci de lei, dar pânĂŁ ĂŽn 1500). Separat am luat o camera de marșarier, 250 lei, iar montajul complet a fost undeva la 250 lei.

Partea de gps am folosit-o o singura data pe centura Bucureștiului, dar e ok. Sistem de operare Windows, are un card cu hĂŁrți, mai are un slot sd liber și douĂŁ intrĂŁri usb + una aux.sunt foarte incantat de achiziție, partea audio e ok, zic cĂŁ la nivelul cd business pe care l-am avut, colegul meu care are același model pe X1,are sistem audio hk și amplificator și sunetul e mult peste.

Link to comment
Share on other sites

https://m.aliexpress.com/s/item/32383806380.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32383806380&productSubject=Touch-Screen-Car-DVD-Player-for-BMW-X1-E84-2009-2013-1080P-Ipod-USB-SD-Radio&spm=2114.13010208.99999999.264.qmBDqX#autostay

 

Am luat-o de la acest vânzĂŁtor. Prețul, cu vama+ transport a fost 1450 lei (+/- câteva zeci de lei, dar pânĂŁ ĂŽn 1500). Separat am luat o camera de marșarier, 250 lei, iar montajul complet a fost undeva la 250 lei.

Partea de gps am folosit-o o singura data pe centura Bucureștiului, dar e ok. Sistem de operare Windows, are un card cu hĂŁrți, mai are un slot sd liber și douĂŁ intrĂŁri usb + una aux.sunt foarte incantat de achiziție, partea audio e ok, zic cĂŁ la nivelul cd business pe care l-am avut, colegul meu care are același model pe X1,are sistem audio hk și amplificator și sunetul e mult peste.

Daca pui waze esti boier peste tot in lume

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Recepția radio nici ĂŽnainte nu mi se pĂŁrea grozavĂŁ, dar nici acum. Dar nu mĂŁ mai intereseazĂŁ, ĂŽntrucât am usb cu muzica care ĂŽmi place. Camera mi a comandat-o cel care mi a montat aparatul. In rest, in pachet vine tot ce trebuie, inclusiv modul gps, cabluri,etc.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imi poti da te rog contactul celui care ti-a montat navigatia? Vreau sa inlocuiesc si eu la X1 porcaria de navigatie business cu care a venit din fabrica, cu un sistem Android.

 

Multumesc.

 

Poti sa detaliezi de ce e porcarie navigatia bussines originala? Intreb de curiozitate, pt ca eu imi fac treaba cu ea foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

post-84823-0-39043100-1508093832_thumb.jpg

Poti sa detaliezi de ce e porcarie navigatia bussines originala? Intreb de curiozitate, pt ca eu imi fac treaba cu ea foarte bine.

Well, poate ca exagerez numind-o porcarie. E tehnologie foarte veche, nu interactioneaza deloc cu smartphone-ul (exceptand bluetooth call si A2DP).

Intre timp m-am gandit mai bine si am acceptat o solutie (urata) de compromis (vezi foto). Nu vreau sa-mi macelaresc bordul.

Ideea e ca Waze a devenit absolut indispensabil in orasele aglomerate; efectiv face minuni. Asta e motivul pentru care as fi schimbat navigatia originala.

Edited by Radou
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Multumesc.

 

2 parcuri de dezmembrari la care am gasit navigatie OEM completa, ma asigura ca ei o pot monta fara inlocuirea plansei de bord.

Preturi incepand de la 1900 lei.

Chiar nu stiu ce sa mai cred.

Te rog sa-mi dai si mie telefoane sau adrese. Ma intereseaza navi OEM. Am montat navi de pe Aliexpress dar mai da erori. Email denvil.2007@yahoo.ro

Edited by denvil71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.