Jump to content

Bmw e39 vs e46


cristisad

Recommended Posts

Salut,

 

Detin un bmw e46 facelift, mereu mi-a placut acest model, prin felul cum arata.

Tinuta de drum e impecabila, nemaicontand ca are doar un motor de 1.8, dar care se aude frumos, poate si de la transmisia pe puntea spate.

 

Mereu mi-a facut cu ochiul e39, ca o amanta .

Pe mine si dupa 1 an de e46, mereu cand urc in ea, ma impresioneaza prin felul cum se conduce, cum sta pe sosea, mai ales in viraje.

Din ce am citit, e39 ar avea un balans in viraje, ceea ce nu mi-ar placea.

 

Este e39 mai placut la condus decat e46?

Poate e39 sa ma impresioneze mai mult la tinuta de drum decat a facut-o e46?

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

E39 este mult mai confortabil si mai spatios. Ca dezavantaj sta mai prost pe viraje si daca vei compara e39 si e46 cu acelasi motor (de exemplu 2.2 170 cai), e46 se va misca mult mai bine datorita greutatii reduse.

In principiu e39 il iei pentru spatiu, confort iar e46 pentru sportivitate/performanta. Costurile de intretinere sunt mai mici la e46.

Edited by All
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand voi mai imbatrani si voi avea mai multi bani, imi voi lua un e39. Am auzit ca e mai costisitor fata de e46.

E39 va ramane mereu o dorinta a mea.

e46 ma deranjeaza putin pe drumuri proaste, ca suspensia e cam rigida. Sunt sigur ca e39 mi-ar oferi o calatorie mai relaxanta :)

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Cand voi mai imbatrani si voi avea mai multi bani, imi voi lua un e39. Am auzit ca e mai costisitor fata de e46.

E39 va ramane mereu o dorinta a mea.

 

Pana il iei tu o sa devina clasic :))). Deja e un model usor depasit, zic in cunostinta de cauza, ca am unul. Dar sa nu fiu inteles gresit, e f ok ca masina, mai ales daca are mai multe optiuni.

 

e46 ma deranjeaza putin pe drumuri proaste, ca suspensia e cam rigida. Sunt sigur ca e39 mi-ar oferi o calatorie mai relaxanta :)

 

Da, asa e, e39 pot sa zic ca e barcuta. Nu simti nimic in interior (confortul e maxim), dar probabil e mai costisitoare cand vine vorba sa schimbi brate, suspensie, bielete.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca e39 se considera depasit, ca are ceva vechime ( 17 ani) , inca mi se pare peste multe masini noi din ziua de azi. Poate ca nu mai e o masina de mers zilnic, dar e o masina care inca mai merita condusa zic eu, fiind peste multe masini noi si scumpe.

E39 sunt si foarte accesibile (ieftine) si au un design superb si o tinuta de drum de neegalat zic eu, comparativ cu astea noi non-premium.

O data in viata ,merita condusa o asa masina , mai ales ca e foarte ieftina. Nu e o masina ca s-o tii o viata, desigur, dar sa o ai pentru 1-3 ani, merita. Unii au condus toata viata dacie si n-au avut ocazia sa se bucure cu adevarat de condus,mai ales parintii nostri :D

O astfel de masina(inginerie extrema) :D iti ofera alta placere la condus si treci cu vederea ca e depasita :D .

Prefer sa merg cu un e39 vechi de 20 ani, decat cu un logan nou, cu conditia sa stergem dezavantajele unei astfel de masini( costuri,intretinere,vechime,consum) toate astea facand parte dintr-o masina exceptionala.

 

La cat de scumpe sunt masinile low cost si premium, astea noi, prefer oricand un e39 care-mi ofera aceeasi placere, chiar mai buna, pentru ca e doar ~ 2000 euro :D cat un sfert de logan.

 

 

Nici acum nu stiu cum se conduce un e39, cum sta pe sosea, cum sta pe viraje, dar macar stiu ca e46 e absolut perfect, mai ales pe viraje, fiind sportiva :D si sper daca nu voi afla de la altii mai multe, sper sa conduc chiar eu un e39 si sa va spun aici parerea :D

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Daca e46 e mai sportiva ca e39, adica mai dinamica, mai vioaie , atunci raman pe e46.

E39 imi place mult, dar are o intretinere mult mai scumpa.

Din ce ati descris mai sus, clar este ca e46 mi se potriveste mai mult. Intotdeauna mi-ai dorit o masina mai vioaie.

M-am decis, raman cu masina mea e46, la e39 nu trec datorita costurilor si masinii cu comportament setat pe confort.

Poate ca sunt diferente intre ele, sper ca nu uriase , ca sa nu ajung sa regret ca nu m-am urcat in e39.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.