Jump to content

M3/M4 ca daily driver


alexxs

Recommended Posts

dap z4 m coupe si dupa aia 135 si poti sa zic ca m4 e cel mai bun daily driver care am avut pana acum....dovada am comandat si faceliftu acum

 

 

Nu detaliezi putin?

 

Personal nu vad logica. Ai cumparat o masina identica care are in plus stopuri pe led. Sau in cazul in care ai optat pentru pachetul competition ai 450cp ,suspensie o idee mai rigida ,jantele model 666 ,greutate putin mai mica si o evacuare mai vocala. Upgrad-uri care nu isi prea fac simtita prezenta daca nu impingi la limita masina pe circuit.

Edited by sone
Link to comment
Share on other sites

incerc sa explic , masina mea este 2016 martie configurata de mine , fara competiton packet ca inca nu era disponibil am facut pana acum 42500 de km dinc care cam 20-25 afara tari , masina ma costat plus minus 61000 euro cu discountu diplomatic , masina am pus acum la vanzare pe autovit la 61 realistic cred ca obtin undeva la 56-57-58 de mii masina nou ma costa 66 -67 poate 70 daca pun si individual color , si pentru mine merita sa am iara masina cu 0km cu facelift cu competiton . dec pentru cca 45 de mii de km pierd numai 10mii de euro ce mi sa pare la un m4 foarte ok.

 

si acum ca daily driver : cinsum de la zero pana acum 14,4 , revizii la 2500 si dupa aia fiecare 10-12 mii in nic un caz la 30cum vrea bmw , fara acidente knock knock , casco pe an 1400 euro mi sa pare , rca 200 euro, caucicuri scimbate ala din spate la 30de mii pret cca 300 euro preti numai tin minte placute scimbate fata la 37000 km preti cca 450 euro , caucicuri de iarna michelin noi dot 2016 preti cca 1200 euro am cam 5000 cu iele .

Pana acum singura problema bujie scimbata pe garantie rest fara probleme nic cutie nimic,,,dar cu masina nam mers tare nico data primele 15-20 de minute pana nu sa incalzit motoru. confort e super ok mult mai bun decat pe 135i

sa comporta foarte ok masina si iarna, am avut posibilitate sa conduc si 435i si e diferenta foarte mare 435 mi sa pare moale subvireaza mai mult nu zic ca e rea dar confort e la fel numai cum am zis toatea masina sa misca nu e asa stabila.

 

rest ce sa zic atentie la costuri la m e cam 30-40% mai scump servis

  • Like 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

incerc sa explic , masina mea este 2016 martie configurata de mine , fara competiton packet ca inca nu era disponibil am facut pana acum 42500 de km dinc care cam 20-25 afara tari , masina ma costat plus minus 61000 euro cu discountu diplomatic , masina am pus acum la vanzare pe autovit la 61 realistic cred ca obtin undeva la 56-57-58 de mii masina nou ma costa 66 -67 poate 70 daca pun si individual color , si pentru mine merita sa am iara masina cu 0km cu facelift cu competiton . dec pentru cca 45 de mii de km pierd numai 10mii de euro ce mi sa pare la un m4 foarte ok.

 

si acum ca daily driver : cinsum de la zero pana acum 14,4 , revizii la 2500 si dupa aia fiecare 10-12 mii in nic un caz la 30cum vrea bmw , fara acidente knock knock , casco pe an 1400 euro mi sa pare , rca 200 euro, caucicuri scimbate ala din spate la 30de mii pret cca 300 euro preti numai tin minte placute scimbate fata la 37000 km preti cca 450 euro , caucicuri de iarna michelin noi dot 2016 preti cca 1200 euro am cam 5000 cu iele .

Pana acum singura problema bujie scimbata pe garantie rest fara probleme nic cutie nimic,,,dar cu masina nam mers tare nico data primele 15-20 de minute pana nu sa incalzit motoru. confort e super ok mult mai bun decat pe 135i

sa comporta foarte ok masina si iarna, am avut posibilitate sa conduc si 435i si e diferenta foarte mare 435 mi sa pare moale subvireaza mai mult nu zic ca e rea dar confort e la fel numai cum am zis toatea masina sa misca nu e asa stabila.

 

rest ce sa zic atentie la costuri la m e cam 30-40% mai scump servis

1400 eur CASCO pe an????

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor de pareri, doomsnoopy, m-a ajutat enorm ce ai spus legat de cat de ok e masina ca daily driver. :) Mai ramane sa aleg doar M3 sau M4.

 

Ai probleme sa intri cu ea in parcari subterane? De ex, cu GTI-ul, ating in parcarea subterana de la Mall Vitan, in cea de la Universitate, la AFI in anumite situatii, Baneasa etc.

 

PS: Nu cred ca e fair sa ne luam de el ca nu scrie bine in romana, gramatica lb romane e destul de complicat de invatat. Si Midas, vezi ca "..." nu se folosesc chiar oricum, asta ca sa iti arat ca nimeni nu e fara greseala :)

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tot respectul pentru ca a incercat sa scrie in limba romana; se intelege usor ceea ce spune, si sunt info relevante pentru cel care a lansat acest topic; sunt o gramada de conationali ai nostri care scriu asemanator in acest forum.

Eu nu am auzit vreodata un englez care sa comenteze ca scriu prost in engleza, si sunt sigur ca fac o gramada de greseli.

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

DaCA COmpari Alfa cu BMW e clara treaba.

 

Daca suntem obtuzi in gandire sau avem ochelari de cal nu ne ajuta in viata, zic eu. Acum ca tie sau mie ne place ceva diferit asta e alta treaba.

Am pus linkul respectiv deoarece este o masina de luat in calcul, in orice comparativ cu m3/m4 a iesit peste all-round, are si parti mai putin bune, la fel cum are si parti mult mai bune.

La final, fiecare alege ce vrea sa faca cu banii sai, e simplu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daca suntem obtuzi in gandire sau avem ochelari de cal nu ne ajuta in viata, zic eu. Acum ca tie sau mie ne place ceva diferit asta e alta treaba.

Am pus linkul respectiv deoarece este o masina de luat in calcul, in orice comparativ cu m3/m4 a iesit peste all-round, are si parti mai putin bune, la fel cum are si parti mult mai bune.

La final, fiecare alege ce vrea sa faca cu banii sai, e simplu.

 

 

 

Alfa aia chiar e masina si este fabricata sa fie concurent direct cu M-ul.Desi am masina personala un BMW si imi place mult masina nu pot sa ignor stirea ca Mercedes este acum cea mai vanduta marca premium din lume(vanzarile divizie AMG au explodat),iar VW este cel mai mare producator auto din lume....cu tot cu scandalul Dieselgate si oare Audi a contribuit la asta ?Sa fim corecti,si alte marci fac masini bune dar asa suntem noi.....astia care avem BMW......nu mai e nimeni ca noi.

Edited by dorubimotoru
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.