Jump to content

Recommended Posts

La viteze mici, se aude destul de tare ceea ce cred eu ca este pompa de servo. Cand misc volanul se aude un fluierat puternic (parca se si simte ceva in volan). E normal oare? Nu ma deranjeaza asa de tare, dar as vrea sa stiu. Repet, doar la viteze mici se aude (si daca misc volanul cand sunt oprit).
Link to comment
Share on other sites

Vezi lichidul de la servo, s-ar putea sa trebuiasca sa completezi sau sa-l schimbi. La fel facea si la mine la E90 si dupa ce am schimbat lichidul de servo, problema a disparut. Vezi ca nu e bine sa mearga servodirectia cu lichid uzat. Anunta-ne daca ti-a disparut vajaitul dupa completare sau schimb.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Saluare,

 

Si eu intampin acelasi sunet neplacut la turatii intre 1300rpm - 2000rpm.

 

Pe diagnoza nu apare nimic, masina nu pierde ulei servo, acesta este schimbat, volanul nu merge greu, singurul lucru este ca am aer in vasul de servo. Este asa ca o spuma.

 

Este integral active steering si dynamic drive.

 

Inteleg ca au fost probleme la aceste pompe pentru modelele f01 <2012. Doar sunetul este enervant, in rest ea isi face treaba.

 

La service, nu prea vor sa incerce sa identifice de unde isi face aer, spun foarte simplu ca pompa trebuie schimbata, dar cam costa.Nu sunt atat de sigur ca ea trebuie inlocuita daca nu: pierde ulei, acesta nu este murdar, nu merge greu volanul. Repet, este doar sunet.

 

Cineva a schimbat sau reconditionat aceasta pompa? Sa folosesc un aditiv de servo?

 

 

Multumesc.

Edited by Joe_p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Salut, pana la urma ce ai facut? Ai lasat-o asa? Si la mine a inceput sa scoata sunete.

 

Istoric:

1. rectificat caseta de directie in august 2018 + schimb ulei in instalatie: totul OK

2. in septembrie la munte dimineata la 6 grade dau de volan sa ies din parcare si harrrrr , vajjjjjjjj, sunte.

3. Suntele nu au mai disparut.

4. Si cu lichid mult si cu lichid putin in vas face la fel.

Singura diferenta pe care am observat-o fata de inainte sa umblu la caseta e ca inainte nu aveam urma de ulei pe vas(perfect uscat), iar acum (cu lichid mult sau putin) vasul in jurul capacului este umed non stop.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 years later...

Același problema am și eu la F01 vajaie cred ca pompa și la viraje pe loc și când plec de pe loc  la viteza mică. Parca se simte vibrație ușoară in volan. Am înlocuit cam 8-900 ml de ulei de servo(chf 11s)  și nici o schimbare majora.  Altfel volanul merge usor fără probleme. Ce poate fi ? Pompa, caseta, pompa și caseta ? A și da face ceva spuma/balbotare  in vas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.