Jump to content

Chip motor BMW X3 20D


ACM

Recommended Posts

Va salut.

 

Ma gandesc sa pun un chip la motor. Masina este inca in garantie si exista o posibilitate sa fie montat de catre reprezentanta.

Costul chip + manopera ar fi aprox 2000-2200 Euro.

 

Din ce am gasit pe situl furnizorului de chip:

 

BMW xDrive 20d with Diesel particulate filter

with engine B47D20O0 and 140 kW / 190 PS standard

performance after: 163 kW / 222 hp

torque standard: 400Nm

torque after: 460Nm

Inclusive 36 months warranty from initial registration !

Before ordering car data, car owner data and also odometer reading must be indicated!

 

Ce parare aveti se merita o astfel de investitie? Oare se va simti considerabil diferenta de 32CP respectiv cuplu 460Nm ?

 

Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu mi-am pus la Banat Car soft de la 258 de cai la 286, cu garantie cu tot. Pret 8800 de ron, parca mi-au dat si o mica reducere. Diferenta sa stii ca se sime, nu considerabil, adica nu va fi ca trecerea de la 163 de cai la 306 cai, dar se va simti cat de cat :D

 

Tot la Banat Car o sa apelez si eu.

Chip-ul am inteles ca vine de la Ac Schnitzer <_<

 

Rectific intrebarea: Oare se va simti considerabil diferenta de 32CP respectiv cuplu 60Nm ?

Edited by ACM
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, iti schimba si intercoolerul pe langa ecu. Probabil ca se simte, mai ales dupa viteze de 100 la ora sau cand ai masina incarcata. Depinde cuplul ala in plus pe ce plaja il ai, daca poti vedea un grafic ar fi ideal. De exemplu, la powerchip buzau, cresterea de cuplu este pe o plaja de circa 1500 rpm ceea ce e foarte bine. Ma gandesc ca avand si intercooler mai mare, e cu atat mai bine pentru motor.
Link to comment
Share on other sites

Modificarea asta de 2000 euro este diferita fata de cea de 200 euro ?

In afara faptului ca beneficiezi de garantie,care ma gandesc ca este discutabila in caz ca pica ceva la masina dupa ce ai plecat din service.

 

 

Pai am scris eu mai sus cu ce e diferita. La aia de 300 de euro iti face resoftare si atat. La asta de 2000 primesti si un intercooler mai mare si garantie. Cam asta e diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Nu e kitul M Performance. E un cip de la AC Schnitzer. Pentru el primesti garantie 3 ani.

 

Din ce am inteles, daca pun cipul la reprezentanta nu imi pierd garantia BPS.

Eu mai am garantie BPS cca 18 luni sau 140.000 km.

 

O sa intreb de kitul M Performance ptr X3.

Link to comment
Share on other sites

Asa este. Cred ca cel mai bine este sa astept sa ies din garantie.

 

Vad ca exista cipuri gen Chip Express din UK care se pot comanda si se monteaza usor.

Pe baza VIN-lui ei iti configureaza cipul.

 

In legatura cu kitul M Performance, la reprezentanta spun ca nu este ptr X3 inca...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.