Jump to content

Luxemburgheza


RaYn3

Recommended Posts

Guest CosmaCosmin

Pt ca aveam vibratii in habitaclu, iar dupa inlocuirea lor, chiar s-a dovedit ca erau uzate si necesitau inlocuire. Trepidatiile au disparut dupa inlocuirea lor, evident. Fata de M47-le de pe E90, acest N47 mi se pare ca trepideaza mai tare. Poate totusi pt ca-i "fortat" sa fie mai silentios si-l tine mult mai strans. POate nu-i cea mai buna explicatie, dar cam asa il simt. M47, desi era mai zgomotos, parca era mai relaxat, nu strans asa de tare ca si N47.

 

Sper sa fie asta si la mine :-)

Am niste vibratii in habitaclu de la o vreme,

si nu le dam de capat.

 

Mi-a venit greu sa cred ca tampoanele cedeaza in halu asta dupa 4 ani,

dar acum m-as bucura sa se rezolve asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Inca ceva,

pana la programare mai trebuie sa fac 1000-1500km,

 

este vreun risc pentru o dauna in urma folosirii masinii in conditiile astea ?

ma astept ca nu o sa se chiar rupa sau cine mai stie.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa fie asta si la mine :-)

Am niste vibratii in habitaclu de la o vreme,

si nu le dam de capat.

 

Mi-a venit greu sa cred ca tampoanele cedeaza in halu asta dupa 4 ani,

dar acum m-as bucura sa se rezolve asa.

 

E de la tampoane motor cel mai probabil. Mecanicul la care merg mi-a zis ca a schimbat la f multe F10-uri tampoanele. Se uzeaza destul de rpd din cauza vibratiilor produse de motor. Este o problema comuna la F10, cel putin la motoarele de 2litri

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jurnal de bord, 12.01.18

 

Am trecut deja de borna de 140.000Km, sunt spre 141K deja. In vacanta de Craciun m-a mai lasat un maner de CA, de aceasta data unul din spate, dreapta. Evident ca intr-o dimineata am primit iar eroare cu "Battery Discharge when stationary". L-am deconectat si pana in prezent cel putin n-am mai primit eroarea asta. Sper luna viitoare sa cumpar alt maner de la usa sofer, acolo unde de altfel si folosesc deschiderea si inchiderea usilor. Pe langa niste zgarieturi din parcare, ea in sine nu mi-a creat nici o problema pana acum. Sper s-o tina la fel si de-acum inainte, sa fie la fel de "cuminte" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

ii bine sa auzi si de masini care sunt ok :-)

la mine nu e de la tampoane, au fost schimbate.

motorul vibreaza in continuare si are un sunet destul de grav,

 

... si nu trage

Edited by CosmaCosmin
Link to comment
Share on other sites

Jurnal de bord, 12.01.18

 

Am trecut deja de borna de 140.000Km, sunt spre 141K deja. In vacanta de Craciun m-a mai lasat un maner de CA, de aceasta data unul din spate, dreapta. Evident ca intr-o dimineata am primit iar eroare cu "Battery Discharge when stationary". L-am deconectat si pana in prezent cel putin n-am mai primit eroarea asta. Sper luna viitoare sa cumpar alt maner de la usa sofer, acolo unde de altfel si folosesc deschiderea si inchiderea usilor. Pe langa niste zgarieturi din parcare, ea in sine nu mi-a creat nici o problema pana acum. Sper s-o tina la fel si de-acum inainte, sa fie la fel de "cuminte" :)

De ce nu muti manerul de la usa stanga spate la usa stanga fata?

In felul asta nu mait rebuie sa cumperi alt maner.

 

 

Link to comment
Share on other sites

oricum problema poate fi mai complexa de atat si merita investigata. un amic cu 525xd din 2013 a patit probleme similare si in plus i-a distrus si bateria, din fericire pentru el i-au schimbat tot in garantie. sper sa fie doar o coincidenta totusi eroarea de battery drain Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

De ce nu muti manerul de la usa stanga spate la usa stanga fata?

In felul asta nu mait rebuie sa cumperi alt maner.

 

 

 

Cel de la sofer are in plus gaura pentru cheia mecanica, pe cand toate celelalte manere nu mai au acea gaura.

 

Comfort Access este numai la usile din fata, poate...

 

Toate cele patru usi au manere cu CA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acel capac cu gaura (sau fara), este detasabil.

Trebuie doar sa muti capacul cu gaura pe manerul care urmeaza sa-l pui la portiera stanga fata.

 

Pff...nu stiu ce sa zic...mie nu mi s-a parut c-ar fi capacel acolo?!?! O sa ma uit totusi mai atent. Facand abstractie de la acest lucru, senzorul(nevurile) se va muta in jos si nu in sus cum trebuie.

 

O sa cumpar unul nou luna viitoare si gata si asta pt ca in 99% din cazuri doar din maner incui si descui usile/oglinzile.

Link to comment
Share on other sites

Acel capac este fixat cu doua surubele (pe partea din spate, la extremitati, sub garniturile de cauciuc) si capsat pe tot conturul lui.

 

Dupa ce se desfac suruburile se desface cu grija de la acea imbinare, unde este capsat.

Nu se modifica nimic daca schimbi stanga fata cu stanga spate.

Am schimbat la mai multe masini, fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Nu intaleg cum ai mutat tu manerul de pe spate pe fata caci asa cum spuneam senzorul (vezi poza) este pozitionat diferit mai exact pe fata este sus iar pe spate joc si nu face contact cu cel din usa, sa muti tot mecanismul da poate ar merge insa este prea mult de munca, asta presupune sa desfaci toata usa...

cHDe5W5.jpg

 

Si al doilea maner

173165123_5_644x461_maner-bmw-f10-f01-original-stanga-fata-sofer-keyless-go-keyless-entry-constanta_rev008.jpg

Edited by Stormzor
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu merge, am incercat si eu.

 

Spre fericirea noastra, si eu am manerul dreapta spate in scurt.

 

Aceeasi eroare o primeam si eu ( manca baterie cand o incuiam; uneori cand o incuiam si voiam sa plec se descuia singura) si i'am scos firul. Toate bune pana acum. Faza naspa este ca ele vin prevopsite de la bmw( daca mai dai un strat de vopsea pe el nu mai merg senzorii) si este ~1600 de lei unul.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu merge, am incercat si eu.

 

Spre fericirea noastra, si eu am manerul dreapta spate in scurt.

 

Aceeasi eroare o primeam si eu ( manca baterie cand o incuiam; uneori cand o incuiam si voiam sa plec se descuia singura) si i'am scos firul. Toate bune pana acum. Faza naspa este ca ele vin prevopsite de la bmw( daca mai dai un strat de vopsea pe el nu mai merg senzorii) si este ~1600 de lei unul.

 

Bafta!

 

Eu am intrebat anul trecut la Banat Car cat costa un maner si mi-au zis de 1200RON, iar la Claudiubwr de aici pe forum, 1100RON. Este exagerat 1600RON, nu ca 1200 n-ar fi pt un maner de usa si pe care n-au reusit sa-l etanseze suficient de bine.

 

Manerul de la sofer mi l-a dezactivat mecanicul la care merg tot timpul si l-am intrebat daca-l pot pune pe cel de la pasager fata ori spate si mi-a zis ca nu merg schimbate. Nu vinde si piese, deci ma gandesc ca n-avea nici un interes sa ma minta.

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Pt ca un binevoitor in parcare mi-a sters "coltul" spoilerului fata si cumva si-a lasat vopseaua acolo, caut ceva pasta de polish cu care sa incerc sa corectez cat de bine pot eu acea zona. Am dat putin cu degetul si in principiu cred ca nu-i afectata rau vospeaua, asa cum ziceam, mai mult a ramas vopsea alba de la respectivul. Am niste bureti cumparati anul trecut de la pro-detailing cu care as putea sa aplica pasta. Problema este ca nu stiu ce pasta sa iau. Daca aveti ceva recomandari, feel free.
Link to comment
Share on other sites

Ca si pasta profesionala iti recomand Menzerna cu diferite granulati 400 2500 3000

Desigur daca vrei sa mai si polisezi masina pe urma cu ele, altfel mergi la cineva care se ocupa de detailing.

 

Am vzt pe pro-detailing tipul asta de pasta si am citit putin despre procedeul de polish in sine. Trebuie masina de polish, dar si pastele astea sunt abrazive sau de finish. O sa comand o pasta din asta de finish si o voi aplica fara masina de polish care desi n-o am, as risca sa fac si mai mult rau din cauza lipsei de experienta. Ca sa o las nu stiu cui, nu-mi prea vine din lipsa de incredere. Oricum trebuie sa vopsesc cam tot spoilerul pt ca sunt mai multe zgarieturi. Unele au fost prezente inca de cand am luat masina, indeosebi atinsa in partea inferioara din cauza bordurilor cred. Am vrut la un moment dat sa merg s-o vopsesc doar ca am atat radarul in bara pt ACC dar si fibra optica pt pedestrian protection. Radarul am inteles ca ar trebui sa ramana pe loc, nu-i fixat de bara, dar fibra aia este chiar in bara. Nu prea am chef de alte batai de cap, din cauza asta nici nu-mi vine sa mai merg cu ea la vopsit. O sa vad ce pot scoate eu intr-o prima faza si pe urma mai vad. Oricum, acele zgarieturi sunt ultima grija.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fara masina si cu pasa de finish nu vei face stricaciuni, dar probabil nici nu vei scoate bine zgarieturile si vei da mai mult luciu, iti recomand totusi sa mergi la cineva daca tot ai mai multe zgarieturi pe masina, legat de aceea fibra ea se afla in acel polistiren de pe bara de protectie(aluminiu). Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

M-am hotarat sa o scot din nou la vanzare si asta pt ca as vrea sa ma apuc de casa, cel putin intr-o prima faza s-o ridic la rosu. Pe de alta parte, de cand mi s-a nascut baiatul, am stat mai mult in oras, deci nici nevoie f mare de a doua masina, sotia fiind in maternal. Mai avem un Golf 5, deci n-am ramane descoperiti. Daca sunt interesati aici pe forum, va stau la dispozitie cu orice detaliu. Incerc sa-i creez topic si pe aria de vanzari. Pana una alta, am pus-o pe OLX

Saptamana trecuta in 14.06.18 i-am facut din nou revizia cu ulei BMW 5W30 si toate cele patru filtre pe Mahle. Azi i-am schimbat valva EGR ca urmare a lipsei de putere si erorilor de drivetrain intampinate de la sfarsitul sapt trecute.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.