Jump to content

cat ulei consuma 'agregatul' nostru


Recommended Posts

Salutare,

Pentru toti cei care sunt ingrijorati ca au consumul ridicat de ulei propun acest topic ca mijloc de comparatie:

1. 320i E46 2002

2. Motor M54B22

3. ulei castrol TXT Softec 5W-30

4. consum 1l la 8000km regim mediu 3500-5000rpm afara 2000-3000rpm in oras

Link to comment
Share on other sites

Se putea vreun subiect fara pozele celebre ale lui DAN98  :) ....

Am si eu o intrebare : tu constructiv poti fi???? :blink: sau te pasioneaza sportul asta "off topic"

240758[/snapback]

 

 

vezi de treaba ta , daca nu stii ce inseamna repost , cauta

240760[/snapback]

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=5156&st=0

Link to comment
Share on other sites

M3 / E 46 depinde foarte mult de regimul de turatie...

 

Ultimul schimb la 9000 km...completat cam 1 litru..regim turatie urmatorul:

- 500 km la peste 6000 RPM;

- 3500 km intre 5-6000 RPM;

- 5000 km sub 5000 RPM (oras si altele);

 

Ulei Castrol TWS Motorsport.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Se putea vreun subiect fara pozele celebre ale lui DAN98  :) ....

Am si eu o intrebare : tu constructiv poti fi???? :blink: sau te pasioneaza sportul asta "off topic"

240758[/snapback]

 

ia nu mai vorbi tu de off topic, ca tot azi te-ai luat de kuru meu, te dadeai cu capu de pereti si sustineai sus si tare ca inoxul oxideaza:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ndpost&p=240915

 

foarte constructiv

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate! Nu consuma in 100 km dar de la schimb la schimb, imposibil!

243850[/snapback]

am deja 15 mii cu uleiul asta,mai am 2 beculete verzi care se mai aprind. Port 1 litru de ulei la mine si e sigilat. E un pic mai sus de jumate pe joja. Asa l-am pus,asa a ramas. Castrol original de la BMW. 5W 30. P.S. Si nu merg mosnegeste :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu exista motor care sa nu consume macar un pic de ulei...

243882[/snapback]

asa credeam si eu pana la masina asta. cat ulei e intre minim si maxim la joja? poate sa coboare 1-2 milimetri,si sa nu-mi dau seama,,el sa ramana tot deasupra mijlocului,ca nu i-am facut poza la joja dupa ce am schimbat uleiul :blink: stiu doar ca era intre mijloc si maxim si asa e si acuma.

Link to comment
Share on other sites

asa credeam si eu pana la masina asta. cat ulei e intre minim si maxim la joja? poate sa coboare 1-2 milimetri,si sa nu-mi dau seama,,el sa ramana tot deasupra mijlocului,ca nu i-am facut poza la joja dupa ce am schimbat uleiul :) stiu doar ca era intre mijloc si maxim si asa e si acuma.

243893[/snapback]

vezi poate-ti completeaza prietenii sau sotia cand dormi si tu nu stii. :blink: si eu zic ca toti ceilalti ca BMW-urile consuma ulei.

Link to comment
Share on other sites

vezi poate-ti completeaza prietenii sau sotia cand dormi si tu nu stii. :blink:  si eu zic ca toti ceilalti ca BMW-urile consuma ulei.

243971[/snapback]

benzina mananca ... si eu am avut un diesel si in 2 skimburi de ulei ( aproape 40 000 km) nu a consumat deloc .. cel pe benzina de acum mia luat 2 l in 20 000km

Link to comment
Share on other sites

Poate daca mergi 100 km la peste 7000 de ture! :blink:  :)

244054[/snapback]

Eu n-am zis cand consuma atat de mult, am zis doar ca daca consuma atat,BMW zice ca e OK si motorul nu are nimic. :) E limita superioara acceptata .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.