Jump to content

cat ulei consuma 'agregatul' nostru


Recommended Posts

Pana acum, ca nu-l am decat de vreo luna , i-am facut schimbul , in vreo 4000 km a scazut 2 mm pe joja......E46 318i 1,9l 87kw......Mobil 5w40.....regim turatii : 3000-4000 rpm in oras ......4000-6000 rpm afara.

246184[/snapback]

cat completezi la un schimb?

Link to comment
Share on other sites

la un schimb de ce?

cum adica copletezi la schimb de ulei?

k doar nu folosesti acelasi ulei...sa inteleg k mai raman din cel vechi cu 2 litri mai putin?

250099[/snapback]

adica la 1 schimb de ulei ( la 20 000 km) completez un litru, si cand se duce si al 2lea litru ii fac schimbu iar. deci consuma cam 2l de ulei la 20 000 km

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma bag si eu pe topic. Am dat o fuga pana in Germania si am facut cam 4000 km numai la drumu asta. Masina mea un 316 din 2000 1.9. Avand in vedere cum am mers cu ea .. gen 4000 rpm mediu m-am gandit ca ar fi tocmai bine sa-i schimb uleiul (acuma am 7500 km de la ultimu schimb iar eu de obicei schimb la 8-9 mii). De curiozitate i-am luat nivelu si am avut o mare surpriza. Eram cu 2-3 mm sub nivelu minim pe joja avand in vedere ca la ultimu schimb eram aproape de maxim :blink:, deci am pierdut cam 1L.

Am completat si cum aveam drum la filaret am intrebat un mecanic ce se intampla. S-a uitat la motor si mi-a zis ca totu e ok ca nu am pierderi sau alte chestii si ca e o treaba normala, ca asa sunt gandite motoarele sa manance ulei. Tot el mi-a spus ca un M5 ia pana la 1L / 1000 km, un M3 1L la 1500-2000km iar un 330i cam 1L la 3-4 mii km. Deci avand in vedere cum s-a mers cu masina mea e normal ca la un motor de 1.9 sa ia 1L la 7500 km. De obice merg prin oras si nu pierd mai mult de jumate de L la un schimb (8-9 mii).

 

Deci e normal ca un bmw sa consume ulei, ideea e sa nu consume mai mult decat a fost proiectat. Cine zice ca a lui nu pierde se da mare. Nu stiu cum e la diesel

Link to comment
Share on other sites

hai,mah,nici unu cu motor de 3000 diesel sa-mi ia apararea aici???:blink: ce sa fac? sa mai scot din el ca sa fiu si eu in rand cu lumea? :)

244059[/snapback]

 

Hai ca acum am vazut topicul asta. Te sustin eu 100%. E prima masina la care vad asa ceva, DAR nici a mea nu consuma ulei. Oricum nu suficient sa se vada pe joja. La schimb era maxim, asa e si acum dupa aproape 10 mii km. Nici o diferenta. La fel a fost si la schimbul trecut de ulei, iarna - vara nu conteaza. Ulei BMW cred ca e OW-40.

 

330d - E46

Link to comment
Share on other sites

Dupa vreo 8k am complectat 1l , E46 318i 1999 m43 , mobil 5w40. Totusi am niste pierderi pe la capacul de la culbutori, azi schimb garnitura, uleiul, sa vedem dupa aceea, schimb si tipul de ulei , m-am gandit sa trec pe castrol rs 10w60.
Link to comment
Share on other sites

Hai ca va spaaaaaarrg eu, desi nu e relevant ca am ceva probleme cu motorul recent :blink:

 

E39, '99, 520i (M52) 6 L la 8,000 km. Sky's the limit !!!!!

261529[/snapback]

 

 

:) Sper ca n`ai in plan sa`ti vinzi masina pe forumul asta. :)

Link to comment
Share on other sites

No way, am verificat atent, papa tot da' nu stiu de ce :blink: Vreau sa deschid sa verific supapele.

 

Bine, eu folosesc 5W40 si as fi vrut sa schimb cu 10w30, sau 5w30 sa fie mai putin vascos, dar la BMW tocmai s-au majorat preturile. Un ulei 5w30 costa acum 66 RON !!! 5w40 s-a scumpit cu 10 RON la 43 RON.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Mda, foarte ciudat. Exact acelasi lucru despre care mentioneaza CC23298 mi se intampla si mie. Cu 5W30 Softec TXT Plus imi halea cam 1 l la 5-6.000 km, acum am 3000 de km de la ultimul schimb cu 0W40 LongLife 04 si nivelul n-a coborat nici 1 mm pe joja.

290707[/snapback]

 

 

Eu cu castrol SLX ..nu mai consum nimic se pare ...cu TXT si la mine era ca la BOBO ..

Link to comment
Share on other sites

525D 2001 in 4000 km nu a scazut deloc nivelul la ulei, oricum tin sa mentioenz, ca daca cei de la bmw specifica o limita care daca nu este depasita motorul se afla in conditii normale, nu inseamna ca trebuie sa consume atata...

 

Si era un post ca motocicletele consuma ceva cantitate de ulei , ce relevanta are ? la scutere se pune ulei in benzina.. asa si ?

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

In functie de regimul de mers s-a mai schimbat putin situatia. Drum Fagaras-Roma dus intors, ceva plimbari prin italia....5000km am consumat 1l ulei(folosisem castrol rs 10w60). Pe tot acest drum masina nu a facut opriri mai mari de 5-10 min (pt o tigare) si a mers cam constant 180km/h. Au fost si reprize mai mari si mai mici, insa asta e viteza constanta cu care am mers in general.Deci turatii peste 5000rpm/min aproape tot drumul.Pana la schimb am mai bagat 1l de ulei. Sa fie prea mult ?? Acum am trecut pe castrol magnatec 5w40 sa vedem cum e consumul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.