Jump to content

Parere calitate filtre/piese


cos_mj

Recommended Posts

recomand si eu autokarma, numai de la ei am luat ultimele 4 revizii cred, desi au scumpit un pic uleiul BMW.

 

eu folosesc filtre KNECHT. am facut anul trecut o revizie cu filtre originale (promotie la APAN) si pe filtrul de motorina si cel de aer cel putin scria KNECHT, pe langa sigla BMW.

Link to comment
Share on other sites

Da, am vazut ca pe autokarma au preturi foarte bune! Poate chiar mai bune decat pe epiesa.ro. Cred ca o sa comand de la ei.

 

Intrebarea importanta este daca toate aceste piese sunt de calitate sau sunt facute pe vapor?

DacĂŁ te hotĂŁrĂŁști sĂŁ comanzi de pe autokarma și ai ceva rețineri poți comanda cu ridicare din magazin și acolo ai posibilitatea de a verifica (ce-l puțin ochiometric) calitatea produselor. Eu când am comandat filtre MANN de la ei, ĂŽn 80% din cazuri au fost de proveniențĂŁ Germania dar am primit și de proveniențĂŁ Ungaria, la calitate au fost la fel.

Au 5 magazine ĂŽn București

http://www.autokarma.ro/contact

Link to comment
Share on other sites

E piesa este doar un magazin online...marfa nu e a lor deci nu au nici o responsabilitate .....autok nu stiu

 

Au si magazin de unde se poate ridica comanda. Piesele din ce stiu au aceiasi provenienta indiferent de unde le ei. Si Autokarma si Epiesa le iau de la furnizori.

Link to comment
Share on other sites

Eu am vrut să scot în evidență faptul că nu pe toate filtrele MANN scrie Made in Gerany. Poți să ai surpriza să primești și Made in XXX, țări unde MannFilter au fabrici dar eu nu am simțit nicio diferență de calitate. În ceea ce privește furnizorii de la care se aprovizionează magazinele noastre de piese auto este cu totul altă problemă. Edited by Ottoflo
Link to comment
Share on other sites

Si care client merge la magazin si le desface ca in video? Sa fim seriosi.

 

Poti sa gandesti un pic mai departe?

Ai un filtru cumparat de la o sursa destul de serioasa?

(poate nu stiai dar filtrele de la BMW sunt toate din hartie si se intampla sa fie ambalate in simple cutii nesigilate)

 

1. daca filtru e in carcasa metalica, desfa-l acasa daca iti permiti, inainte... daca nu, desfa-l dupa ce il cureti cu diluant cat poti de bine si vezi cum a fost facut, cum a rezista si apoi mergi si cumpara de la aceiasi sursa!

2. numara singur (daca stii ;) )si analizeaza personal calitatea hartiei folosite in filtru cumparat sau pe care urmeaza sa dai banii (daca esti la magazin..) (Mann tin sa spun ca are partile de sus foarte tari, filtrul se simte solid-tare in mana)

 

(e greu de crezut ca inca mai trebuie sa dau asa simple idei..)

 

Videoclipul este pus din mai multe motive, dar mai ales pentru a evidentia tocmai ceea ce arata acela acolo: ca pe piata (chiar cea vestica) pot fi gasite filtre de proasta calitate!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu stiam din anumite surse si sper sa nu ma fi indus in eroare, ca singurul producator de hartie filtranta ptr filtre auto este Mann. Deci pe baza acestui aspect, toate filtrele ar trebui sa aiba de principiu element filtrant identic. Asta daca nu restul producatorilor gen Knecht, Mahle etc nu cer calitate inferioara ptr hartia comandata la Mann.

 

Inca o data, asa am primit si eu informatia. Nu stiu cat de adevarata este.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.