Jump to content

Retrofit scaune fata X3 F25


ACM

Recommended Posts

Salutare.

 

Are cineva experienta in upgrade-ul scaunelor pe X3 F25 ?

 

Masina are scaune fata standard cu reglaj manual + reglaj lombar si incalzire.

Nu am tapiterie piele.

 

Ma intereseaza niste scaune fata mai comfortabile. Nu doresc full electric sau memorii.

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

fix asta ma intereseaza si pe mine, fac 200 km/zi si am nevoie de niste scaune mai comfortabile. Am piele dar nu este o problema sa le imbrac mai apoi.

Am auzit ca variantele sport sunt mai comfortabile insa nu am testat. Saptamana viitoare o sa ma urc intr-un X1 si o sa pot sa imi fac o idee.

 

Sa imi spui si mie ce ai aflat si de unde putem sa cumparam.

 

Multumesc,

Gabi

Link to comment
Share on other sites

Salutare, eu mi-am schimbat singur scaunele la F30 de la standard incalzite cu reglaj lombar la cele sport full electrice cu memorii.

 

Schimbul nu mi s-a parut foarte greu doar a trebuit sa mai trag 2 fire de alimentare pentru partea electrica.

 

Eu cred ca merita schimbarea, sunt mult mai comfortabile si imi place foarte mult reglajul fin pe care poti sa il faci la cele electrice.

Link to comment
Share on other sites

La reprezentanta se pare ca nu comanda scaune daca masina nu este compatibila cu acest retrofit.

Raspunsul lor este ca "nu ai scaune electrice si nu se pot monta pe masina ta". Desi eu cred ca fixarile pe podea ar trebuie sa fie la fel.

 

Ramane doar problema alimentarii lor desi din moment ce ale mele au reglaj lombar si incalzire cred ca se poate trage curent de la ele cumva :-)

 

Bogdan, poti te rog sa detaliezi de unde ai tras firele pentru alimentare?

(asta in caz ca nu merge sa alimentez motorasele de la incalzire sau reglajul lombar).

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

mai ales cele din piele, tot sport :rolleyes:

 

Or fi ele "dubios" de confortabile INSA porcariile alea de tetiere sunt dubios de prost concepute :pirate: Nu poti sa le reglezi in fata. Poti doar sa le misti sus/jos pe inaltime si atat. Daca vrei sa-ti sprijini capul pe ele trebuie sa te lasi foarte pe spate. Total incomod pt mine cel putin la 1.86m. Am avut ambele variante de scaune: simpla fara reglaj electric si fara suport lombar, iar acum le am pe cele sport cu piele/memorii/suport lombar/lateral. Degeaba ...tetierele sunt la fel de prost proiectate. La vechiul X3 E83 sunt mai bine gandite tetierele din punctul asta de vedere :angry2: Pe mine asta m-ar interesa in principal sa schimb la ele. Dar din ce am observat tetierele nu se scot din scaune.

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Tetierele nu sunt proiectare sa sprijini capul in timpul mersului, ci pentru impact sa nu-ti rupi capatana in coliziune.

 

Asta stiam dar nu e normal sa ai o distanta de 10 cm intre cap si tetiera. Si sa nu-mi spui ca tetierele de la scaunele confort de pe seria 5/7 cele care pot fi aduse electric inspre cap si ti-l tin ca in palme fix sunt proiectate gresit :) Rolul lor initial asta a fost dar in timp au adus si o functie de confort prin faptul ca nu-ti mai incordezi asa mult muschii gatului la drum lung. Raman la parerea mea ca nu e normal sa ai o distanta intre tetiera si cap.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu retrofitul scaunelor de la standard la sport:

Am discutat cu cei de la reprezentanta BMW de unde am luat masina si ei mi-au zis ca nu pot upgrada la scaune sport intrucat in lista de posibile retrofituri nu apare asta si comenzile ptr componente se fac pe baza seriei sasiului deci nu am nici o sansa.

 

Am mai incercat la alta reprezentanta din tara si dupa cateva discutii ei au cazut deacord sa ma ajute cumva. Insa dupa intocmirea listei de componente prețul era in jur de 30.000RON doar ptr scaunele din fata. Deci era ceva astronomic.

 

Ramane varianta unor scaune folosite dp Ebay.

Am vazut ca unele nu au airbagurile...ma gandesc ca sunt sarite de la accident.

 

Cu rabdare poate gasesc o varianta buna ;-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

salut..scaune sport gasesti ieftine pe ebay.uk.

acolo gasesti tot interiorul toate 4 piese plus interiorul la portiere cotiera tot ce e invelit in piele am vaazut la 1500euro tot.

si eu as dori sa schimb am scaune din piele normale si manuale problema cine schimba tot si sa traga si alimentere pentru scaune electrice cu memeorie ?

stiecineva pe careava care face asta ?

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Am luat scaune sport dp Ebay la exact 1500e. Am negociat 300e. Transportul costa alti 300e. In total am dat 1800 si au venit in fix o saptamana. Sunt culoare Nevada Saddle Brown si au 10000km. Arata impecabil.

 

In legatura cu retrofitul, cred ca il poate face un mecanic auto care se pricepe si pe partea de electrica.Din cate am inteles trebuie si ceva modificari la soft.

Eu am apelat la reprezentanta fiindca sunt sub garantie.

 

Ca exemplu Bogdand20 dp forum si-a facut singur tot.

 

Cand o sa fie gata ale mele o sa postez in acest topic.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut.

Am luat scaune sport dp Ebay la exact 1500e. Am negociat 300e. Transportul costa alti 300e. In total am dat 1800 si au venit in fix o saptamana. Sunt culoare Nevada Saddle Brown si au 10000km. Arata impecabil.

 

In legatura cu retrofitul, cred ca il poate face un mecanic auto care se pricepe si pe partea de electrica.Din cate am inteles trebuie si ceva modificari la soft.

Eu am apelat la reprezentanta fiindca sunt sub garantie.

 

Ca exemplu Bogdand20 dp forum si-a facut singur tot.

 

Cand o sa fie gata ale mele o sa postez in acest topic.

 

Retrofit finalizat. Mutumiri celor de la Banat Car si lui Bogdand20 pentru suport.

Ca si cost:

-1500E scaune cumparate de pe Ebay + 300E transport.

-800E manopera de montaj + codare soft.

post-81251-0-98295400-1491635918_thumb.jpg

post-81251-0-17376300-1491635929_thumb.jpg

post-81251-0-54483900-1491635938_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hmmm tu se pare ca ai varianta facelift la masina. La tine tetiera vad ca se poate regla si pe orizontala sau ma insel ? Stii cumva daca tetierele tale se pot scoate de tot din scaun ? M-ar interesa cumva sa achizitionez doar tetierele de pe varianta facelift. Cum ti se par acum scaunele ? Sunt mai confortabile ? :)
Link to comment
Share on other sites

Hmmm tu se pare ca ai varianta facelift la masina. La tine tetiera vad ca se poate regla si pe orizontala sau ma insel ? Stii cumva daca tetierele tale se pot scoate de tot din scaun ? M-ar interesa cumva sa achizitionez doar tetierele de pe varianta facelift. Cum ti se par acum scaunele ? Sunt mai confortabile ? :)

 

Masina e facelift. Tetiera am incercat sa o reglez orizontal tragand de ea si nu se poate. Din ce vad pe internet ca sa fie reglabila pe orizontala ar trebui sa aibe un buton in lateral. Eu nu am butonul.

Foarte ciudat deoarece cele 2 tije de fixare sunt curbate ca la tetierele cu reglaj orizontal... :nea:

 

Scaunele sunt mult mai confortabile deoarece pot regla cam tot la ele din butoane. Imi place ca si partile laterale se umfla sau de dezumfla ca se te tina fix in scaun. La fel reglajul pe inainte, jos-sus si spatar se face milimetric. La cele manuale se face doar pe pozitiile predefinite. Intre pozitii nu poti...

 

O sa ma interesez mai mult despre tetiere reglabile orizontal. Sincer si eu as vrea.

post-81251-0-70526900-1491648204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Masina e facelift. Tetiera am incercat sa o reglez orizontal tragand de ea si nu se poate. Din ce vad pe internet ca sa fie reglabila pe orizontala ar trebui sa aibe un buton in lateral. Eu nu am butonul.

Foarte ciudat deoarece cele 2 tije de fixare sunt curbate ca la tetierele cu reglaj orizontal... :nea:

 

Scaunele sunt mult mai confortabile deoarece pot regla cam tot la ele din butoane. Imi place ca si partile laterale se umfla sau de dezumfla ca se te tina fix in scaun. La fel reglajul pe inainte, jos-sus si spatar se face milimetric. La cele manuale se face doar pe pozitiile predefinite. Intre pozitii nu poti...

 

O sa ma interesez mai mult despre tetiere reglabile orizontal. Sincer si eu as vrea.

 

In legatura cu tetierele vad ca sunt pe piata diverse modele de perne ce se pot atasa.

Poate ajuta la sporirea comfortului.

post-81251-0-35079100-1491820127_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.