Jump to content

Transparenta geamuri laterale fata


BmwTle

Recommended Posts

Salut !

Doresc sa pun folie pe geamurile masinii . Pe cele din lateral- fata, este voie o transparenta de 70% . As dori sa stiu ce transparenta au geamurile din fabrica, pentru a sti daca o folie cu transparenta 80% s-ar incadra in limita legala .

Masina este un Bmw e60 din 2004.

Link to comment
Share on other sites

Peste tot unde am intrebat(RAR,IPT,politie) pe geamurile laterale fata nu e voie cu folie chiar daca are 90 % transparenta...dar cum zice Dragos,depinde pe unde mergi si de cine dai..eu de exemplu am 50 % pe toate geamurile si de 3 ani nu am avut probleme cu nimeni :) Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut ca este voie cu folii si pe fata, dar sa nu fie o transparenta mai mica de 70% si avand in vedere faptul ca geamurile sunt fumurii din fabrica intr un procentaj de 10-25%, daca pui o folie fumurie, se trece de limita aia de 70% ..de asta vreau sa stiu cat de mult sunt fumurii din fabrica
Link to comment
Share on other sites

Eu miercuri am montat folie Lumar la o firma cu autorizatie, folia a fost montata si fata si spate , s-au pus siglele cu autorizatie rar pe fiecare geam si am primit hartie si pentru fata si pentru spate, pe acele actibilde cu autorizatie scrie firma care le-a pus, autorizatia RAR si transparenta, pe fata e 70% iar pe spate am optat pentru 15%
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu miercuri am montat folie Lumar la o firma cu autorizatie, folia a fost montata si fata si spate , s-au pus siglele cu autorizatie rar pe fiecare geam si am primit hartie si pentru fata si pentru spate, pe acele actibilde cu autorizatie scrie firma care le-a pus, autorizatia RAR si transparenta, pe fata e 70% iar pe spate am optat pentru 15%

 

 

Autorizatia e valabila si legala doar pt spate. PE fata poti sa ai 10 autorizatii, ca nu e legal. Practic ramane la latitudinea organului de politie daca inchide ochii sau nu. Totusi, mi-ar fi mai teama cand ies cu masina din tara. Ca daca nimeresti un organ strain corect si iti tranteste o amenda de 500 euro si iti ia si actele, atunci probabil regreti decizia initiala.

Link to comment
Share on other sites

Autorizatia e valabila si legala doar pt spate. PE fata poti sa ai 10 autorizatii, ca nu e legal. Practic ramane la latitudinea organului de politie daca inchide ochii sau nu. Totusi, mi-ar fi mai teama cand ies cu masina din tara. Ca daca nimeresti un organ strain corect si iti tranteste o amenda de 500 euro si iti ia si actele, atunci probabil regreti decizia initiala.

 

Nu prea se leaga de folii pe dincolo, fac Austria foarte des, din 2008 am folie pe e60 toata masina, si inchisa si pe fata(15%), si nu s-a legat nimeni de ele pe afara, si am fost oprit..

Dar, cel mai sigur e fara folie pe fata.. sau pui toata masina un 50% si atunci nu prea o sa ai treaba cu ei..

Si cum zice si colegul @cavaliere.. autorizatia e valabila si legala doar pentru spate.. ca scrie in autorizatia aia ca ai si pe fata, e apa de ploaie..mergi pe riscul tau cu folie pe fata..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Platesti amenda, o dai jos in fata lui (sau iti retine talonul), apoi poti sa pleci.

Cunosc caz in Austria, tot pe BMW, unde organul a tras de folie cu mana lui, ca sa fie sigur ca abia astepti s-o elimini pe toata. Evident dupa ce ai platit amenda.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Foliile sunt permise si pe geamurile laterale fata cu conditia ca ansamblul de geam plus folie sa sa nu aiba o transparenta mai mica de 70%.

Desigur montate intr-un atelier autorizat rar,atelier care are autorizatie de montaj si pe geamurile laterale fata,nu doar ptr partea din spate.

Si facuta o mĂŁsurĂŁtoare inainte si dupa montaj.

Link to comment
Share on other sites

Si de ce ai pune asa ceva pe fata? Doar pentru protectie UV ca alt rost n-are...nici nu zici ca ai ceva lipit pe geam.

Sa fim seriosi, 99% din cei care isi pun folie, o fac pentru aspect...nu pentru protectie UV, intimitate & shit.

Eu personal merg cu folie pe fata din 2009 5% toata masina. La BMW am 7% spate, 15% fata si 50% parbriz.

Link to comment
Share on other sites

Si de ce ai pune asa ceva pe fata? Doar pentru protectie UV ca alt rost n-are...nici nu zici ca ai ceva lipit pe geam.

Sa fim seriosi, 99% din cei care isi pun folie, o fac pentru aspect...nu pentru protectie UV, intimitate & shit.

Eu personal merg cu folie pe fata din 2009 5% toata masina. La BMW am 7% spate, 15% fata si 50% parbriz.

Ptr protectie termica in primul rand.

Foliile profesionale chiar daca au un grad mare de transparenta au un efect termic bun.99% filtru uv si intre 60% si 80% retin infraroșiile.practic in spatele geamului nu te arzi sau bronzezi ceea ce este un avantaj pe timpul verii.

Nemaivorbind ca geamul devine ca un duplex si are rol antiefractie in cazul spargerii el ramanand pe pozitie pana la inlocuirea lui

Nu orice atelier autorizat are un aparat de masura profesional care poate afisa procentul de uv sau infrarosii filtrate.

Vorbesc in cunostinta de cauza eu avand un atelier de folii auto legal si omologat rar din 2002 aceasta fiind afacerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles si nu contest ceea ce spui tu.

Eu doar voiam sa evidentiez faptul ca marea majoritate isi pune folie pentru aspect si nu pentru ceea ce ai enumerat tu mai sus (care fie vorba intre noi, poezia aia o gasim pe pagina fiecarui montator/producator de folii).

Eu am pus folie pentru aspect...si poate putin si pentru intimitate sa zicem.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles si nu contest ceea ce spui tu.

Eu doar voiam sa evidentiez faptul ca marea majoritate isi pune folie pentru aspect si nu pentru ceea ce ai enumerat tu mai sus (care fie vorba intre noi, poezia aia o gasim pe pagina fiecarui montator/producator de folii).

Eu am pus folie pentru aspect...si poate putin si pentru intimitate sa zicem.

Omul intrebase daca poate pune folie pe geamurile din fata si in ce conditii iar eu am venit cu explicatia pertinenta si oficiala

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.