Jump to content

Achizitie 116i


mihaai90

Recommended Posts

daca mergi in traficul de dimineata / seara probabil sub 10-11 nu o sa scada. si asta vara. ca iarna o sa ai cam 13-14ish asa cand mai e si zapada.

nu e cel mai fericit motor nici ca si cuplu si nici ca si consum.

Multumesc pentru raspuns! Nu circul la ore de varf, folosesc masina doar pentru week-end si iesiri seara tarziu. E o masina fiabila?? Daca cumpar una la 200k km din Germania cam la ce ar trebui sa ma astept. In sensul ce pica la numarul asta de km?? Pareri, experiente personale.

Link to comment
Share on other sites

la vechimea unui 116 din 2006 si vreo 200.000 km de obicei cad urmatoarele:

 

- bobine inductie

- supapa pcv

- furtune vacum

- pompa benzina

- intinzator lant

- carbuni demaror

- regulator tensiune si carbuni alternator

- rulment si disc ambreiaj

- rulmenti roti si cardan

 

de fapt la vechimea si rulajul asta cam toate masinile pe benzina sunt predestinate

acestor defectiuni.

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Avem doua 116i (motor n43) in familie si suntem foarte multumiti de ele.

Singurele minusuri pe care le-am constatat eu sunt:

- cu anvelope runflat, masina este destul de rigida, iar la viteze mari, datorita peretilor laterali foarte tari ale anvelopelor, directia este tot moale, volanul se invarte usor (am schimbat anvelopele cu unele normale si alta este senzatia la volan :rolleyes: , dar am preferat runflat datorita lipsei roatei de rezerva... )

- motoarele, desi sunt pe benzina, sunt destul de zgomotoase, fapt constatat mai ales de la ultimul schimb de ulei, la ambele masini;

In rest, daca nu ai pretentii sa faci liniute cu masina, vei fi multumit de ea.

Consumul in oras este undeva intre 10 - 11 l/100 km in aceasta perioada a anului, iar afara in functie de cum o calci, undeva la 6 - 6,5 l/100km, la un mers normal.

Din ce am citit, trebuie schimbat intinzatorul lantului la motoarele pe benzina ca sa eviti problemele cu distributia (cost aprox.200 lei).

p.s. motivul pentru care vând eu mașina este ca mi s-a pus pata pe un X1 sau X3, plus că am nevoie de puțin mai mult spațiu (nu eu, ci soția pentru bagaje...).

Edited by dan.l
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! As vrea sa-mi cumpar un 116i din 2006. Nu ma intereseaza motoare mai mari sau diesel, merg in jur de 7000-11000 de km pe an. Locuiesc in Bucuresti, la ce consum ar trebui sa ma astept?? Multumesc anticipat!

salut,

daca te intereseaza consumul, atunci i-ati unul pe motorina. este net superior si ai consum in oras de pana in 6.5 litri. eu am unul si sunt extrem de multumit. 2011...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

tu ai vazut ca vrea un 116i din 2006 Adrian ?

 

Da,am vazut.E acelasi N45B16A cu diverse probleme care nu apar musai la toate.

Ce am intalnit :

-Intinzator de lant-recall la unele masini

-Distributie in general

-Pompa de ulei

-sarit de la punct la 80-90k

-bobine arse des

-diferential(se gasesc greu in dezmembrari-e cerere)

 

 

Am masina din 2008,am obosit de cate forumuri si topicuri am citit in toti acesti ani :(

 

Pt initiator : daca te decizi , sa ii faci o prezentare apoi :)

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

Salut comunitatea BMW! Sunt nou pe aici si m-ar ajuta foarte mult niste pareri de la veterani.

Intentionez sa imi cumpar un E81. Am vazut nmasina, imi convine pretul, insa nu prea stiu unde as putea sa il verific.

Parerile sunt impartite...unii spun sa merg la reprezentanta, altii spun ca dau banii degeaba acolo...

Voi ce parere aveti?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.