Jump to content

BMW e92 335i M-Paket


Dan_316i

Recommended Posts

Alt sistem de navigatie nu ma tenteaza, dar incalzire in volan ar fi un upgrade interesant, ce-i drept unul chiar custom.

Sincer nu simt lipsa la alte optiuni mai speciale, acum chiar si puterea consider ca este suficienta cool.gif

 

Ce model de jante ai ca sunt frumusele ?

Rial Salerno 8J cu ET29, pe spate am distantiere de la H&R de 12mm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Multumesc rolleyes.gif

 

 

Exact thumbsup.png

 

Intretinerea chiar este decenta la ce iti ofera masina, filtrele pe Mahle + uleiul Castrol 0w40 la 480lei. RCAul 395lei pe 12 luni.

 

post-14171-0-98750100-1507030347_thumb.jpg

 

 

Eu merg pe Motul 5w40 de cand am luat-o si nu am ce-i reproșa.

Cati km are masina ta?Daca are peste 100.000km e indicat sa ii faci o curĂŁțare a supapelor de admisie...crede-ma ca vei remarca diferența.

O altĂŁ recomandare ar fi sa nu treci de 30k cu intinzatoarele si cureaua de la alternator.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit Motul 5w40 LL04 la primul e36, motorul era mai zgomotos si cosuma ceva mai mult ulei.

Acum are 216k km. Eu nu m-am bagat asa adanc in motor, dar nu ar strica o verificare, ms ;)

Sincer nu stiu la cati km au fost schimbate rolele si cureaua, la ultima verificare pareau sa fie ok.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit Motul 5w40 LL04 la primul e36, motorul era mai zgomotos si cosuma ceva mai mult ulei.

Acum are 216k km. Eu nu m-am bagat asa adanc in motor, dar nu ar strica o verificare, ms ;)

Sincer nu stiu la cati km au fost schimbate rolele si cureaua, la ultima verificare pareau sa fie ok.

 

Eu la n52 tocmai ce i-am schimbat rolele si cureaua preventiv ( pe gates cam 320 ron) pentru ca auzeam un scartait la rece, ca ulei am mers pe original bmw 5w30 si de 1000 km nu am ce sa reprosez.

Link to comment
Share on other sites

Am folosit Motul 5w40 LL04 la primul e36, motorul era mai zgomotos si cosuma ceva mai mult ulei.

Acum are 216k km. Eu nu m-am bagat asa adanc in motor, dar nu ar strica o verificare, ms ;)

Sincer nu stiu la cati km au fost schimbate rolele si cureaua, la ultima verificare pareau sa fie ok.

 

Arunca o privire mai atentĂŁ la acesta curea...daca vezi urme de uzura,schimb-o neaparat.

Treaba cu supapele e relativ simpla,necesita multa rĂŁbdare...se da galeria de admisie si vei vedea acele depuneri de carbon pe care le poti ĂŽndepĂŁrta cu spray de curĂŁțat discurile de frânĂŁ sau egr.Lucrezi la fiecare cilindru in parte cu mare atenție(adica supapele sa fie pe inchis)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

salut

in primul rand trebuie sa te felicit pentru masina (cochetez si eu cu modelul chiar si cu xdrive). cum se mai prezinta? cum te distrezi iarna cu ea? :)

in al doilea rand il intreb pe cristy si probabil ca te ajuta si pe tine: decarbonizarea pe care ai facut-o nu a rezolvat aceasta problema a depunerilor? de ce a fost nevoie sa o faci tu manual, separat? intreb fiindca nu prea vad/stiu cat de eficienta e decarbonizarea asta si chiar te rog sa ne dai ceva detalii, feedback!

multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Multumesc pentru gandurile bune, masina se merita si sunt bucuros ca am luat-o.

Multe nu am facut la ea, doar intretinere. Anul trecut prin decembrie am schimbat rulmentul intermediar de la cardan, luat pe original. Aveam o vibratie la plecarea de pe loc pana undeva la 30km/h.

Urmeaza sa fac un test de frane sa vad cat de tare sunt ovalizate discurile si pe ce parte e mai grava problema, la franari bruste sau de la viteza mare vibreaza putin volanul.

In rest benzina, nu foarte multa, dar suficienta :_)) acum pe anotimpul rece 13-15 in oras si 8-9 in afara.

 

Bafta cu achizitia in cazul in care esti hotarat ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Foarte frumos interiorul ,ma gandesc dacĂŁ cineva in romania ar fi atât de priceput sĂŁ transforme scaunele di faĂâşĂŁ in scaune de m3 .

Am vĂŁzut deja aĂâ˘a ceva fĂŁcut pe o masina, dar aici costurile pentru aĂâ˘a lucrare erau foarte mari

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Intradevar este superb, abia astept sa il pun pe masina.

 

Foarte frumos interiorul ,ma gandesc dacã cineva in romania ar fi atât de priceput sã transforme scaunele di faÈ›ã in scaune de m3 .

Pentru e36 erau unii prin judetul Valcea care faceau Vader din scaune normale, Zeky si-a facut la ei, cei mai vechi de pe club cred ca si-l amintesc :)

Pentru e92 am dat acum un search si am gasit ceva modificat (link1) (link2), dar originalul e original cool.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa este,problema cĂŁ sunt foarte rare cele de e90 m3 ,personal nu am vazut pana acum de vanzare .Era cineva in italia care vindea doar cele 2 scaune di fata modificate ,foarte bine ce-i drept ,cerea pe ele 2000 de euro .

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Spre rusinea mea abia astazi am reusit sa montez interiorul de M3, sincer nu stiu cum am rezistat atata timp, dar sunt bucuros pentru ca senzatia care ti-o ofera este exact ca cea din scaunele Recaro de la e36 :D . Montajul a decurs conform asteptarilor, doar ca exista o anumita anomalie la functionarea butoanelor care regleaza scaunul pe pozitia inainte/inapoi mellow.png . In momentul cand actionez butonul spre inainte scaunul soferului merge inapoi si inainte daca dau spre inapoi. Butoanele de memorie reactioneaza, dar nu regleaza spatarul, trebuie sa studiez putin situatia sa vad cum se poate remedia. Daca aveti sugestii va rog postati. Interiorul este de Anglia, dar pe scaunul soferului am pastrat modulul si panoul de comenzi de pe masina mea.

 

 

WhatsApp Image 2018-06-23 at 14.52.30.jpeg WhatsApp Image 2018-06-23 at 14.11.31.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.