Jump to content

BMW e92 335i M-Paket


Dan_316i

Recommended Posts

Spre rusinea mea abia astazi am reusit sa montez interiorul de M3, sincer nu stiu cum am rezistat atata timp, dar sunt bucuros pentru ca senzatia care ti-o ofera este exact ca cea din scaunele Recaro de la e36 :D . Montajul a decurs conform asteptarilor, doar ca exista o anumita anomalie la functionarea butoanelor care regleaza scaunul pe pozitia inainte/inapoi mellow.png . In momentul cand actionez butonul spre inainte scaunul soferului merge inapoi si inainte daca dau spre inapoi. Butoanele de memorie reactioneaza, dar nu regleaza spatarul, trebuie sa studiez putin situatia sa vad cum se poate remedia. Daca aveti sugestii va rog postati. Interiorul este de Anglia, dar pe scaunul soferului am pastrat modulul si panoul de comenzi de pe masina mea.

 

 

post-14171-0-10124300-1529776094_thumb.jpeg post-14171-0-95096200-1529776105_thumb.jpeg

 

Trebuiesc gasite firele de la motoras si schimbata polaritatea pentru problema cu mutat fata/spate

Preferat de un electrician cu rabdare. Ar fi pacat de noile scaune sa strice ceva

Link to comment
Share on other sites

am oglinzi originale de M3

Sunt cumva si rabatabile electric ?

 

Trebuiesc gasite firele de la motoras si schimbata polaritatea pentru problema cu mutat fata/spate

Dupa ce am terminat cu mutatul m-a gandit si la partea de fire si ordinea lor in mufa panoului de comenzi, dar deja eram satul de mesterit. De data asta cu siguranta imi fac timp si remedieze situatia.

 

Tot saptamana asta am schimbat si placutele de frana fata, am pus Textar ca si pe spate. Am facut si o rectificare a discurilor pentru ca aveam o bataie random in volan. Discurile sunt OE, placutele inlocuite erau Ate, iar km parcursi cu aceste discuri nu sunt decat vreo 25k. Am ajuns la concluzia ca Ate nu mai ofera calitatea de acum cativa ani, poate doar pe gama Power Disc si placute Ceramic. Daca revine bataia in volan o sa trec la discuri perforate Zimmernann.

Link to comment
Share on other sites

Zimmerman aĂ⢠dori Ăâ˘i eu pentru etrieri de 335i seria F ,problema cĂŁ se gĂŁsesc Ăâ˘i la 100 ââÂŹ bucata Ăâ˘i la 150 ââÂŹ ,diametrul 340 ,cele la 100 cu reducere 20% des ĂŽntâlnitĂŁ pe site-ul unde cumpĂŁr de obicei ajung la 80ââÂŹ ,chiar mai puĂâşin ,nu Ăâ˘tiu ce sĂŁ fac ,mi se par prea ieftine .

 

 

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu mĂŁ refer la ambele discuri la pretul de 150 euro deci in linii mari c-am ca la tine ,discul meu este de 340 mm .

La pret ĂŽntreg costĂŁ in jur de 180euro ambele .

Imi cer scuze pentru scris ,asa este Tapatalk intelege in un mod apparte :)

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Edited by Daniel86
Link to comment
Share on other sites

Clar, discurile se schimba/vand in pereche, dar la magazinele de piese auto iti ofera pretul per bucata.

 

Poate nu sunt de vina discurile ATE, iar cauza sa fie placutele ATE care au o compozitie neconforma.

@Daniel86 - pretul la setul de discuri Zimmermann e bun.

Cred ca am gasit rezolvarea pentru scaune, trebuie sa inlocuiesc instalatia electrica cu cea de pe scaunele vechi.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pentru mine este un retrofit chiar super tare, nu eram deloc multumit de pozitia in scaunele sport standard, iar cele de M3 ofera o cu totul alta senzatie de confort.

Unde mai pui ca sunt aproape noi, s-a schimbat inclusiv mirosul din interiorul masinii :_))

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru mine este un retrofit chiar super tare, nu eram deloc multumit de pozitia in scaunele sport standard, iar cele de M3 ofera o cu totul alta senzatie de confort.

Unde mai pui ca sunt aproape noi, s-a schimbat inclusiv mirosul din interiorul masinii :_))

 

 

Mersi ptr feedback.

Punem pe lista si scaunele de M3 :)

Momentan, vreau sa fac upgrade la angel eyes ptr ca ma dispera felul cu lumineazĂŁ, adicĂŁ cel din exterior e practic inexistent.Cred ca azi o sa fac comanda de pe un site din state iar cand ajung acasa ma apuc de montaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

In ultima perioada nimic special cu masina, doar am inlocuit amortizoarele fata si spate.

Pentru o saptamana 335u a avut un fratior, mai exact Mini Cooper Paceman 1.6 benzina.

Ca si idee de masina Paceman-ul este ok, dar motorul 1.6 de 122cp al grupului PSA este o gluma proasta.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu am facut mare lucru in perioada verii, dar am recuperat acum. Sambata am trecut la winter mode, iar luni am efectuat o revizie mai extinsa. Ce am schimbat ? Suficient cat sa ma faca sa cred ca am o masina noua.

 

Revizia cu ulei Mobil 1 New Life 0w40 LL01 si filtre Mahle, deasemenea au fost inlocuit bujiile si bobinele pe OE, inlocuit furtunele de vacum de la turbine plus verificat si curatat contacte senzori presiune turbo si rampa de injectoare.

 

 

WhatsApp Image 2018-11-17 at 15.43.15.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.