Jump to content

Parere Service Team BMW - Bucuresti


laurt

Recommended Posts

Aveam programare făcută pentru că aveam pitici pe creier și am trecut pe la ei pentru că aveam drum în zonă cu vreo săptămână mai devreme. Sorin s-a uitat la mașină și mi-a spuns că nu e cazul de schimb. Mi-a anulat programarea fără nicio supărare. De atunci m-am dus numai la ei cu orice.

 

Cati km. ai la masina?

Edited by radu95
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma care ar fi un service bun pentru schimbat ulei + filtre, lichidul de frana si facut o verificare de ansamblu la masina ?

 

Ca din ce citesc pe aici nu prea gasesc nici o varianta ok.

 

In principiu cam orice service poate face asta. Eu merg la ad garage pentru chestii mai comune. Am zis ca schimbul de filtre (la x5 sau seria 3 filtrele de aer si polen se schimba cu maxim o surubelnita, la cel de aer ai nevoie doar de maini) si ulei se poate realiza la propriul garaj (daca ai)

Am vazut ca la bmw cobalcescu ar avea preturi mai mici la manopera, poti da un telefon

 

Si orice service alegeti, incercati sa stati langa masina, si cereti cat mai multe detalii la mecanici despre pasii pe care ii fac daca nu va pricepeti

Edited by andreisaioc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) eu am facut revizia ultima oara cu 60 lei la un service pe langa mine schimb ulei si filtru ulei,pretul afisat era de 40 lei schimb ulei le-am mai dat eu 20 lei pentru ca au mai schinbat o garnitura la senzorul de ulei.Filtru polen si filtru aer le-am schimbat eu singur.

 

Foarte bine, cum am mai zis, daca nu te intereseaza trecerea in registrul online bmw (lucru care nu prea mai reprezinta un avantaj la revanzare datorita preturilor practicate de samsari care iti fac concurenta) si esti cat de cat tehnic, schimbul de ulei si filtre nu presupune mare lucru. Stiu si eu un mecanic care face schimbul de ulei pe 50 de lei, dar nu as avea incredere sa nu stau langa el cand il schimba (mai demult la un schimb pentru alta masina, a uitat sa puna garnitura de la busonul de scurgere din baia de ulei, noroc ca nu a curs)

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca de multe ori , cand ajungi la ei si iti face devizul iese mai mult.

 

Momentan la Bavraia asa arata ofera acum:

Verificare de sezon (in 9 puncte), 129 lei.

Pachet revizie completa, de la 749 lei.

Reducere de pana la 31% la rotile complete de iarna BMW.

Schimb si depozitare roti, 249 lei.

Pachet schimb acumulator BMW, de la 679 lei.

Pachet vizibilitate, de la 159 lei.

Preturi promotionale la anvelopele de iarna.

Geometrie, 299 lei, si pana la 20% reducere la piesele inlocuite.

Reducere de pana la 20% la accesorii si produse de Lifestyle.

 

Nici la un 116i nu faci revizie cu 750lei la ei.

Eu spun concret ce oferta am primit de la ei. La Bavaria sunt client de cand e cumparata masina (tot de la ei), in ultimii 3 ani am mers doar la Otopeni. Pret promotional la revizie 1270, mi-au dat ca bonus filtru de motorina in acelasi pret

La proleasing am primit oferta de 980 pe acelasi pachet de revizie, piese oe

Pentru masina din semnatura

Am observat ca service-urile de 2 lei practica preturi de reprezentanta (sau mai mari) in ideea de a momi clientul cu falsa impresie ca vor primi servicii profesionale, eventual masaje gratis si pupaturi

Edited by Madutzu25
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca de multe ori , cand ajungi la ei si iti face devizul iese mai mult.

 

Astea sunt povesti, desi nu cred ca sunt atat de tampiti, dat fiind faptul ca odata ce faci programare si intrebi de tot ce vrei sa faci, hotarasti un pret pe care ala il platesti. Le-am spus-o in fata si pe farcebook. E bine ca lumea sa stie cate repere schimbati la distributia N47, dupa ce am vazut o postare de a lor ca lipseste lantul si pinionul de la pompa de ulei. A zis ca DA, ca BMW nu recomanda schimbarea acelui lant ca nu e presiune pe el si nu "pica". Separat se poate schimba contra valorii de 260 RON. Adica 3200 RON (scumpita de la 3000 RON prin noiembrie 2017), e pretul distributiei fara 1 lant si 1 pinion de la pompa de ulei + 260 RON = 3460 RON toata distributia completa !

 

Totodata a doua zi am sunat pentru programare, iar domnisoara care iti raspunde la telefon, mi-a zis alt pret pentru al 3-lea lant de la pompa de ulei + pinionul aferent gen 380 RON, in conditiile in care patronul mi-a zis de 260 RON. Si i-am zis domnisoarei ca, "Cum s-a scumpit de ieri pana azi?"... apoi a zis ca daca asa a zis persoana respectiva de 260 RON, atunci atat ramane. Si in continuare i-am zis de 3200 + 260 ca sper sa nu ma trezesc cu suma mai mare.

Sper sa nu am probleme de genu pe acolo, deoarece o sa schimb si uleiul la cutia automata (8 viteze) la un pret de 2400 RON, ulei original BMW ATF-3+.

Deci la un pret final de aproape 6000 RON, nu cred ca se incurca cu mis-mis-uri :)

 

 

Fata de altii, am stat de vorba si cu cei de la Bimmer, astia de la Service Scream (Tezparii) BMW, mi s-au parut mai deschisi la discutii fata de ceilalti, desi cei de la BIMMER mi-au trimis oferta cu fiecare piesa in parte de la distributie, cu codul original cu tot, dar eu cum doresc sa schimb si uleiul la cutie, mi-au cerut 3900 RON numai pe schimbul de ulei la cutie, cu aparat special care curata cutia de uleiul vechi si ca intra 11 litrii, nu ca altii 5.5 litrii. Povesti... si trec istoric online numai la original. Cel ZF care il schimba ei, cer 2700 RON fara istoric online, fiindca nu e original domne, desi pe pagina lor oficiala scrie ca trec istoric online internation la uleiul original BMW + ZF :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Sper sa nu am probleme de genu pe acolo, deoarece o sa schimb si uleiul la cutia automata (8 viteze) la un pret de 2400 RON, ulei original BMW ATF-3+.

Deci la un pret final de aproape 6000 RON, nu cred ca se incurca cu mis-mis-uri :)

 

 

Fata de altii, am stat de vorba si cu cei de la Bimmer, astia de la Service Scream (Tezparii) BMW, mi s-au parut mai deschisi la discutii fata de ceilalti, desi cei de la BIMMER mi-au trimis oferta cu fiecare piesa in parte de la distributie, cu codul original cu tot, dar eu cum doresc sa schimb si uleiul la cutie, mi-au cerut 3900 RON numai pe schimbul de ulei la cutie, cu aparat special care curata cutia de uleiul vechi si ca intra 11 litrii, nu ca altii 5.5 litrii. Povesti... si trec istoric online numai la original. Cel ZF care il schimba ei, cer 2700 RON fara istoric online, fiindca nu e original domne, desi pe pagina lor oficiala scrie ca trec istoric online internation la uleiul original BMW + ZF :)

 

Vezi ca la reprezentanta ZF Romania (Bucuresti Faur) te costa sub 2000 lei operatiunea de schimb ulei cutie cu piese oroginale ZF.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu fac schimbul de ulei si filtre acasa , schimbul de placute si discuri frana acasa , amortizoare si brate acasa , distributia am facut-o la bimmer acum 3 ani .. au fost ok ( atunci ) acum nu mai stiu , volanta si kit ambreiaj la un service mic de cartier cu mine de fata la fiecare miscare
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.