Jump to content

320D E46 Touring M-packet


florin83

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am trecut si la rotile de vara. Sper sa nu revina iarna :rofl:

IMG-2742.jpg

 

De curand am achizitionat si o camera auto. Viofo A129. Mi-a placut modelul pt ca se integreaza foarte bine (se poate vedea in spatele oglinzii) si filmeaza destul de ok. Am alimentat-o din panoul de sigurante si firul l-am tras prin plafon si apoi prin stalpul din dreapta, prin urmare nu se vede absolut nimic.

IMG-2756.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ieri am montat interfata I-bus si aplicatia aferenta. Ofera o gramada de setari pe partea de Central locking, lumini, PDC, etc si cateva codari la nivel de lumini si PDC.

Sunt insa si cateva chestii care nu functioneaza pe E46 ca de ex nivelul si temperatura uleiului, functia de mirror down cand dai cu spatele..

 

IMG-2852.jpg

IMG-2849.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aparent nu merg la E46 daca nu ai scaune electrice cu memorie.

https://wiki.ibus-app.de/index.php?title=Was_geht_beim_BMW_E46_nicht

 

Pt temperatura si nivelul uleiului trebuie ceva extra (traducere cu google translate):

 

 

TĂśns and oil temperature

Each previously known engine in a BMW in the oil pan, a so-called TĂśns (Thermal oil level sensor) installed.

tons

Sensor Function

The oil level of an active oil level sensor ( no. 21 monitored), a signal via via the LCM / LEF 1 supplies to the instrument cluster (tacho). The signal goes beyond the DME control unit, but only connected through there.

The measuring principle of the thermal oil level sensor based on the change in the heating and cooling of a sensor element, which is located in the engine oil. The heating time depends on the engine oil temperature, the cooling time depends on the oil level.

 

The oil temperature is thus from TĂśns not output directly, but it can be calculated based on a comparison curve approximately an oil temperature.

 

Appears no or implausible value is to assume that the TĂśns is defective. A similar error will be stored in the LCM.

 

The I-BUS app does exactly from the values from the LCM is an oil temperature is calculated .

This temperature is NOT the Ăltemeratur, for example, can be read out at a M54 engine with real oil temperature sensor in the engine control unit.

 

 

1 An exception is the BMW E46, here the TĂśns connected directly to the speedometer.

 

Oil temperature indication when an oil temperature sensor factory exists

Unless a proper oil temperature sensor (eg M54) is present, this value in the I-BUS app can be displayed. However, you need this additional hardware and software, as the value rests on another bus. The Resler interface is connected to the I-BUS, but the signal of the oil temperature sensor is located on the CAN BUS.

Although the CAN-BUS is also on the speedometer on, but the value is not included here and can not be viewed or forwarded accordingly.

 

However Accordingly, there is the option to display the real value, if, for example, the app " DeepOBD uses" (plus fee-interface!). For instructions, is located here .

 

Display of oil temperature on E46

As described above, one comes only with additional hardware (DeepOBD) on the real value of the oil temperature sensor. However, these have only installed the TU gasoline engines. Diesel do not have that.

Nevertheless, the value can be determined from the TĂśns, this one needs the " eKombi " module of Car-Solutions. The value will be included once revalued by TĂśns and provided in the bus where it can be picked up and displayed by the app.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Efectul unei gropi pline cu apa :(

DE5324-AD-EE48-4901-8-C81-3734-A8-C6835-C.jpg

 

Chiar aveam in plan zilele astea sa iau doua cauciucuri pt spate ca sunt tocite, acum trebuie sa iau și 2 pt puntea fata <_<

 

Nu știu cât o sa mai țin mașina și nu cred ca ma are sens sa investesc ~2300 lei intr-un set nou de goodyear eagle F1 asymmetric 3 ca cele pe care le am acum și de care am fost foarte mulțumit.

Probabil ma voi orienta spre ceva mai accesibil, gen Nexen nfera sau Nokian zline de care am citit lucruri bune..

Link to comment
Share on other sites

Am prins o oferta buna la un set Nexen Nfera SU4. In review-uri sunt destul de laudate, acum sa vedem..

Nivelul de zgomot mi se pare destul de ridicat fata de Good Year Eagle F1 asymmetric 3 care aveau 67dB pt 225/40 si 69dB pt 255/35. Astea au 71, respectiv 72dB. <_<

 

IMG-3600.jpg

IMG-3611.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Nivelul de zgomot mi se pare destul de ridicat fata de Good Year Eagle F1" - pentru ca sunt XL, ceva mai grele decat cele standard...nu ar trebui sa deranjeze prea tare, cel putin nu in oras la viteze reduse, oricum sunt mai rezistente thumbsup.png. Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

320lei 225/40/18 și 401lei pt 255/35/18.

Primele au DOT 4818, cele mai mari au 4618.

 

Nu am apucat sa le montez pt ca vreau sa îndrept și jantele înainte și nu a fost liber la centrul unde fac asta.

 

In Weekend am dat o fuga pe Transafagarasan pana la Cabana Capra ca pana acolo e deschis.

 

0-A7-C85-C6-00-FE-4936-8504-93-CE206-A078-D.jpg

Edited by florin83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am montat Nexen-urile acum cateva zile, ocazie cu care am indreptat si jantele.

 

Dinainte sa le montez aveam impresia ca lateralul era putin mai moale (la mana) decat la Good Year. Acum ca le-am pus pe masina parca se simte in curbe luate tare ca se inclina mai mult din balon. Nu o simt la fel de rigida ca cu cele vechi.

Ambele sunt XL cu aceiasi capacitate de incarcare, presiunea este aceiasi. :getlost:

In schimb sunt mai ok la confort :smile:

 

Nivelul de zgomot este cum ma asteptam... destul de mare. Adica de la 70-80km/h in sus se aude un huruit destul de pronuntat. Poate daca nu aveam inainte Good Year-urile care au nivelul foarte scazut (67dB fata de 71dB) nu-mi dadeam seama, dar asa.. :mellow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Foarte tare, sincer ai curaj..mult :)) eu n-as avea curajul sa fac 12.000km cu masina intr-un colt de lume..bine, eu sunt si mai paranoic putin de fel..nu stii ce se poate defecta mai ales la o masina mai varstnica.Oricum, superbe peisaje..mi-as dori si eu candva sa ajung pe acolo.

 

Ce aplicatie folosesti pentru monitorizarea km/motorinei/etc..

Edited by Exilong999999
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare, sincer ai curaj..mult :)) eu n-as avea curajul sa fac 12.000km cu masina intr-un colt de lume..bine, eu sunt si mai paranoic putin de fel..nu stii ce se poate defecta mai ales la o masina mai varstnica.

 

Am si eu masini mai varstnice si mai putin varstnice si foarte vechi (gen peste 30 de ani)... ei bine dupa zeci de masini avute in posesie eu cred ca cele mai fiabile sunt masinile anilor 90.

 

Superbe peisaje si foarte frumoasa masina... felicitari!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare, sincer ai curaj..mult :)) eu n-as avea curajul sa fac 12.000km cu masina intr-un colt de lume..bine, eu sunt si mai paranoic putin de fel..nu stii ce se poate defecta mai ales la o masina mai varstnica.Oricum, superbe peisaje..mi-as dori si eu candva sa ajung pe acolo.

 

Ce aplicatie folosesti pentru monitorizarea km/motorinei/etc..

 

Pai daca se strica pe acolo o aruncam de pe o stanca in ocean si ma intorceam cu avionul. Clar era mai ieftin decat reparatia sau adusul in tara :laugh: :laugh:

 

Acum lasand gluma la o parte.. am avut incredere pt ca de cand e la mine am bagat foarte multi bani in ea si teoretic nu avea ce sa pice. Intretinerea am facut-o ca la carte cu piese (AM) din cele mai bune. Si la o masina din 2015 se putea intampla ceva in km astia, nu?

 

Aplicatia se cheama Spritmonitor (https://www.spritmonitor.de/)

 

superbe peisajele.

 

Intradevar, este cu totul altceva..

 

 

Am si eu masini mai varstnice si mai putin varstnice si foarte vechi (gen peste 30 de ani)... ei bine dupa zeci de masini avute in posesie eu cred ca cele mai fiabile sunt masinile anilor 90.

 

Superbe peisaje si foarte frumoasa masina... felicitari!

 

Sa stii ca asa e. Masina are (in bord) 380mii km dintre care 85.000km facuti de mine in ultimii 3 ani si in afara de o pompa de apa si reconditionat turbina nu am avut nicio problema la motor si sunt convins ca mai tine mult si bine..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.