Jump to content

Sfat achizitie!


Luv

Recommended Posts

Salut, doresc si eu niste sfaturi deoarece sunt indecis ce sa-mi achizitionez, BMW E46 318i facelift 143cp vs Mercedes C-Class w203 180 kompressor 143cp!

Intrebarile mele sunt: Care este mai fiabila si sa nu ma astept sa pice din primele zile ceva la ea? Problemele des intalnite la aceste doua modele si cam la ce sa ma astept!

Bugetul meu e de 4000 euro.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, nu-mi pot permite un impozit de 1000 lei si o asigurare cam pe aproape la fel, am uitat sa specific ca mai mult vreau pentru comfort si mers seara prin oras mai ales ca unde stau eu sunt doar 3 intersectii cu semafoare iar uneori un drum pe la bucuresti, nu doresc o masina pentru curse sau mai stiu eu ce. Edited by Luv
Link to comment
Share on other sites

Sunt de parere ca un motor de 2.0 imi ajunge! Nu as plati asemenea taxe pentru un benzinar, da si vreau bmw sau mercedes deoarece imi place mai mult tractiunea spate.

 

Baietii cu logan si golf sa inteleg ca voi sunteti uni din aceia care isi iau bmw-uri pentru rupere si fuga?

Edited by Luv
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stai liniștit ca am și logan .ĂŽn momentul ĂŽn care am crezut ca mi pot permite sa ĂŽntrețin un bmw , mi am cumpĂŁrat. Problema e ca tu nu știi ce vrei .doar Ăți place bmw și mercedes. Și ai 4000.dacĂŁ te ai uita puțin pe topice ai vedea ca pe lângĂŁ banii aia Ăți mai trebuie cel puțin 1000 sa mergi seara linistit:)) tu spuneai ca nu ĂŽți permiți .nu noi;)
Link to comment
Share on other sites

1487711910[/url]' post='2388436']

Ambele sunt slabe, nu te lasa coplesit de compresor, e concept vechi demodat, daca vrei benzinar cumpara unul cu motor mai mare in 6 cilindrii si manual, astea de pana 2000 sunt pistoale cu apa.

 

Omul a zis ca isi permite masina de 4000. Treaba lui ca se plimba seara si pe unde se plimba. Cat despre compresor nu e deloc demodat. Daca pana in 2000 sunt pistoale cu apa, 2.2-ul o fi vreun avion cu reactie? Nu mai exagerati asa ca 90% din forum are sub 2000 cmc. on topic, Mercedesul e mai confortabil, calitate mai buna a materialelor, interior mai clasic. Motorul e foarte fiabil, dezavantajul major ar fi consumul care e mare comparativ cu Bmw-ul. In 4000 vezi poate gasesti w203 facelift, insa ma indoiesc. De fapt, conteaza ce masina e in stare mai buna, irelevant care din cele doua modele e.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, nu-mi pot permite un impozit de 1000 lei si o asigurare cam pe aproape la fel, am uitat sa specific ca mai mult vreau pentru comfort si mers seara prin oras mai ales ca unde stau eu sunt doar 3 intersectii cu semafoare iar uneori un drum pe la bucuresti, nu doresc o masina pentru curse sau mai stiu eu ce.

 

DacĂŁ 1000 de lei ți se pare o sumĂŁ mare, eu zic sĂŁ te gândești bine dacĂŁ vrei BMW sau Merc, fie ele și mai vechi. Un e46 poate arunca cu facturi de 1000 de lei ĂŽn tine fĂŁrĂŁ sĂŁ clipeascĂŁ, sĂŁ știi. :) Asta ca sĂŁ nu mai vorbim de faptul cĂŁ sunt 90% șanse sĂŁ iei un 318i cĂŁruia sĂŁ fie nevoie sĂŁ-i faci simeringurile, deci din scurt un 1500 lei cu tot ce mai trebuie schimbat.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ 1000 de lei ți se pare o sumĂŁ mare, eu zic sĂŁ te gândești bine dacĂŁ vrei BMW sau Merc, fie ele și mai vechi. Un e46 poate arunca cu facturi de 1000 de lei ĂŽn tine fĂŁrĂŁ sĂŁ clipeascĂŁ, sĂŁ știi. :) Asta ca sĂŁ nu mai vorbim de faptul cĂŁ sunt 90% șanse sĂŁ iei un 318i cĂŁruia sĂŁ fie nevoie sĂŁ-i faci simeringurile, deci din scurt un 1500 lei cu tot ce mai trebuie schimbat.

 

Arunca e46-le cu facturi de mii de lei ca nebunul, pai inseamna ca ori majoritatea de pe forum sunt magnati, avand in vedere ca cei mai multi au e90 si e60, ori fura noaptea ca sa poate intretine supercarul care este e46-le. Avand in vedere salariul mediu de 2 3 mii de lei sau cat o fi, eu zic ca 1000 lei e o suma mare pentru multi.

 

Ps: zici ca e46 le facelift e Ferrari si nu o masina de 13 14 ani si nu gaseste la 4000 unul decent. Doamne fereste.

Uite aici la prima cautare,

 

https://www.olx.ro/oferta/vand-bmw-e46-318i-facelift-m-packet-ii-pachet-paket-2-ID58tG0.html

 

Asta arata decent si probabil il ia cu 4000.

Edited by cavaliere
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

pai este o suma mare, cavalier, tocmai ca foarte multi isi cumpara o masina care necesita anumite costuri (de intretinere) sa nu mai zic de eventuale defectiuni si nu le pot face fata.

tocmai ca avem o piata auto foarte bine dezolvtata si ofera masini pentru fiecare categorie de oameni.

greseala se face cand ne aruncam mai mult decat ne putem intinde.

Edited by Alex_wly
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca iei E46 si iti pica vreo pompa la ea, vei sta langa ea si vei plange. DAca nu-ti permiti asigurare de 1000 de ron si nici atat impozit pe an, mai bine ia un golf 5 1,9 tdi si nu ai nici un stres. BMW e scump la intretinere, mai ales cand ai un buget restrans ca al tau. BMW E46 cu motor de 1,8i sau 2,0i au probleme cu vanosurile sau valvetronicurile si alea costa. Vad ca la banii tai nu ai pretentii decat de BMW si Mercedes. Masina indicata bugetului tau e Dacia Logan 1,4 MPI. Edited by six in line
  • Like 4
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Arunca e46-le cu facturi de mii de lei ca nebunul, pai inseamna ca ori majoritatea de pe forum sunt magnati, avand in vedere ca cei mai multi au e90 si e60, ori fura noaptea ca sa poate intretine supercarul care este e46-le. Avand in vedere salariul mediu de 2 3 mii de lei sau cat o fi, eu zic ca 1000 lei e o suma mare pentru multi.

 

Hai sĂŁ facem o corelație ĂŽntre starea jalnicĂŁ a majoritĂŁții mașinilor aflate la vânzare pe la noi și faptul cĂŁ proprietarii nu au bani sĂŁ le ĂŽntreținĂŁ. Ce zici, mai pare așa SF ce am zis eu? Cu un salariu de 2000 de lei nu ar trebui nici mĂŁcar sĂŁ te gândești la o mașinĂŁ, oricare ar fi ea, cu atât mai puțin la una cu ĂŽntreținere mai scumpĂŁ decât media.

Link to comment
Share on other sites

Mare tie gradina doamne.. deja ati deviat de la subiect rau de tot, daca eu am zis din start ce modele si ce motorizari ma intereseaza voi de ce imi recomandati motorizari mai mari? Asta nu inteleg, ma uit la voi si spune-ti ca ma duce 1500 de lei reparatia si etc la e46 dar am 2 tovarasi care si-au luat recent amandoi e46 ambele motorizari (2.0 143cp) unul cu 3500 euro si altul cu 3900 euro si ambele au aceleasi dotari si nu au avut nici o problema! Doar am intrebat la ce probleme sa ma astept de la ea pe parcurs iar bugetul meu e de 4000-4500 doar ca sa achizitionez masina! Si imi mai place la voi ca acuzati omu ca n-are banii sa o intretina dar daca o achizitionez logic ca am si banii sa o intretin avand in vedere ca am intrebat doar de fiabilitate! Asa ca va rog frumos loganisti sa se abtina de la comentarii, cer parerea doar celor care au avut acest model nu celor care isi dau cu presupusu!

Iar la mercedes il vreau pe cel cu interiorul NFL deoarece unul FL se invarte la 5000-5500!

Edited by Luv
Link to comment
Share on other sites

Asa ca va rog frumos loganisti sa se abtina de la comentarii, cer parerea doar celor care au avut acest model nu celor care isi dau cu presupusu!

 

Am avut E46 318ci FL pentru vreo 3 ani, deci cred cĂŁ știu ce vorbesc. :) PĂŁrerea mea este sĂŁ cauți una care sĂŁ arate cât mai bine la exterior, eventual M-Pack și jante de minim 18, altfel aratĂŁ nașpa. Nu-ți face probleme, se stricĂŁ extrem de rar și sunt foarte ieftine piesele.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Alex_wly tocmai ce am zis ca n-au avut probleme cu ele pana acum de cand le au cumparat si observ cand oamenii sunt atacati, ataca si ei prin a spune despre altu cum scrie si cum se exprima, ok am greseli gramaticale tocmai ma trezisem si mai ales cand am vazut cati mecanici avem pe aici care recomanda logan :) ia ti viteza si fugi cu al tau bmw :*

 

Mersi frumos Ciuby, exact la asta ma gandeam daca tot am acest buget sa il iau cu m paket si cele pe 17 sunt ok nu prea am eu pretentii sa am jante mari si etc, imi place masina sa fie cat mai stock si simpla nu sunt genul sa isi bata joc de o masina.

Link to comment
Share on other sites

am 2 tovarasi care si-au luat recent amandoi e46 ambele motorizari (2.0 143cp) unul cu 3500 euro si altul cu 3900 euro si ambele au aceleasi dotari si nu au avut nici o problema!

 

Eu zic sa iti rogi prietenii sa fie mai sinceri cu tine sau sa mai ai rabdare sa mearga 50-100k km cu ele si mai discuti dupa cu ei. Am avut 318i cu valvetronic, acum am 318ci cu valvetronic si am prieteni cu 316i,318i, 330d etc. Masinile astea necesita destul de multe investitii si nu e asa simplu cum crezi. Primul e46 l-am detinut 3 luni si am avut destul de multe probleme cu el, ca sa il pun la punct ar fi necesitat cheltuieli (cu tot cu inmatriculare) de peste 1000 euro, motiv pentru care am fost nevoit sa il vand (si la un pret mic). E46-le pe care il am acum l-am cumparat acum 5-6 luni si in timpul asta a necesitat reparatii de aproximativ 5500 lei (+1200 euro)+acte+anvelope etc. Un Mercedes compresor din generatia respectiva consuma enorm si va avea la fel de multe probleme ca un e46. Trebuie sa fii pregatit pentru cheltuieli destul de serioase atunci cand iti iei o masina premium, sunt complexe si poti intampina foarte multe defectiuni. Recunosc ca eu am fost putin ghinionist, dar fara cateva sute de euro in primul an de la achizitie sigur nu scapi. Asta pe langa anvelope si alte taxe care nu sunt chiar asa ieftine. Asigurarea pe un an la un 318i este in jur de 700 lei, iar cea pe 6 luni in jur de 400 lei. Acum nu pare mare lucru, dar o sa te trezesti ca trebuie sa lasi masina in parcare 1-2 luni ca sa strangi bani pentru acte sau reparatii si nu e chiar convenabil. Daca vrei sa o cumperi ca sa faci 100km la sfarsit de saptamana cu ea mi se pare o risipa si te vei afla in situatia in care dai 3000-5000 euro pe o masina care fara investitii serioase te poate lasa in drum oricand. Adica o sa te poti lauda la prieteni ca ai Bmw, dar n`o sa poti iesi cu ea din oras ca vei ramane cu ea in drum.

 

Decat sa stai cu Bmw-ul in parcare mai bine iti iei o masina pe care sa o poti mentine in stare ok. Asta este motivul pentru care eu momentan renunt la aceasta marca. Am realizat ca pentru o medie de 25 000 km pe an cat imi doresc eu sa fac ar trebui sa repar in fiecare luna cate ceva la masina si mi se pare inacceptabil. Desi financiar mi-am permis si inca imi permit sa fac asta, nu sunt dispus sa imi pierd atata timp si nervi pentru reparatii. Probabil ca daca as fi fost putin mai nepasator mi-ar fi convenit sa merg cu o masina cu diverse probleme tehnice. Dar nu imi sta in fire sa umblu cu o masina care troncane, consuma ulei, pierde antigel etc. Si crede-ma ca la e46 ai foarte multe de inlocuit ca sa ajungi la performanta asta, sa fie totul in regula.

 

P.S: nu vreau sa se simte atacati sau jigniti colegii care isi permit sa dea o suma mai mare pe masina. Sunt sigur ca un model mai nou si mai putin rulat nu necesita atatea reparatii/cheltuieli. Ce am povestit eu se refera strict la generatia e46, in mod special modelele achizitionate cu preturi mici si fara istoric de intretinere, adica 90% din modelele aflate la vanzare in Romania de <4000 euro.

Edited by All
  • Like 9
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.