Jump to content

Ce jante se potrivesc pe e90?


Recommended Posts

 

Sunt 5x120 R18 8,5j et13 toate 4 , pe fata trebuie cauciucuri 225/40/18 si pe spate 255/35/18 .

 

 

O sa iti atinga in marginea aripilor, nu se potrivesc. Eu am acum pe masina 8J cu ET29 toate 4, iar anvelopele sunt 225 fata 245 spate si sunt exact la limita.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri!

 

O sa iti atinga in marginea aripilor, nu se potrivesc. Eu am acum pe masina 8J cu ET29 toate 4, iar anvelopele sunt 225 fata 245 spate si sunt exact la limita.

 

 

Pe e92 zici? . Sper sa nu ma trezesc cu vreo surpriza ca pentru e92 am cumparat niste bbs rc 8.5 j toate 4 cu et 13 pe spate si 255/35/18 si fata et 38 ( aici nu cred ca e problema)

Link to comment
Share on other sites

Da asta e , o sa vad la primavara cand le pun..

eu la fostul E90 aveam jante cu J8,5 si distantiere de 15mm.jantele aveau ET37 si anvelope 255.

deci in configuratia mea aveam un ET22.Asta inseamna diferenta de 9 mm si mie imi freca foarte foarte putin si foarte rar.

la tine se va bloca roata :))

ori schimbi jantele ori roluiesti aripile.

eu as schimba jantele, pentru ca j8,5 pentru fata nu prea are rost...mai ales cu anvelope 225 care vor fi intinse foarte mult.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Deci , toate sunt 8.5 j , 2 au et 38 , 2 au et 13. Le-am cumparat incaltate pe toate 4 cu 225.40.18 si am zis ca pe fata sa pun et38 cu cauciucurile de pe ele si pentru spate sa cumpar 2 cauciucuri noi michelin ps4 255.35.18 asa cum scrie pe stalpul masinii..

 

Cum deja sunt incaltate cu 225.40 maine o sa pun 2 pe spate si o sa fac o tura sa vad cum se simte...revin cu impresii

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa pui jantele cu ET38 pe spate, eventual cu distantiere de 15mm ca sa pastrezi oarecum linia celor din fata.

partea proasta, din punctual meu de vedere, este ca si cele de pe fata sunt tot 8,5J.

daca erau 8j si faceai cum spuneam eu mai sus...era totul perfect...una peste alta compensezi cu anevelope 255 pe spate.

Link to comment
Share on other sites

Dupa ceva alergatura , am reusit sa pun pe masina prima data cu 225.40.18 cele cu et 13 pe spate si nu atingea nimic. Am cautat eu prin targ si pana la urma am facut rost de proba de 245.40.18 si din fericire nu freaca deloc , acum nu stiu cum va fi cu masina incarcata plina si 4 oameni , dar asta se intampla foarte foarte rar..sunt in dilema daca sa incerc si cu 255.35.18 , dar parca nu as risca ...

 

Asa arata cu 245.40.18

 

IMG_4856.jpg

IMG_4859.jpg

 

 

p.s jantele erau foarte murdare si urmeaza sa fie vopsite!

Edited by Exo_Luci
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai fac alt topic.

 

Vreau sa-mi cumpar una de rezerva SLIM care sa mearga si pe fata ( unde ii etrieru mare ).

Sa ma uit dupa una de 17 ? ( sa fiu astfel sigur ca merge ? ) Sau de 16 ar fi suficient ?

Mai are si alti parametri sau tre sa-l pun pe vinzator sa-mi masoare cu ruleta prin interior ?

Edited by GreatValue
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.