Jump to content

update de soft BMW


Gaby44GBS

Recommended Posts

Salutare,

 

Am intrat pe site-ul www.bmw.com My link si www.bmw.ro My link ptr software-update, am descarcat de pe ambele sit-uri arhiva, dar o archiva este denumita UPD05074 si alta UPD05081.

Sa inteleg ca versiunea cu 081 la final este mai noua, sau sunt la fel si doar difera acel serial number?

 

Mersi faini ptr orice informatie :thumbsup:

Edited by Skywalker_ss
Link to comment
Share on other sites

Cu acel fisier faci update doar la modulul bluetooth, si de obicei e oricum pe site o versiune mai veche decat ce ai deja in masina. Un update la reprezentanta aduce la zi toate modulele masinii, nu doar bluetooth.

 

Imi poti spune te rog cat cost un update la reprezentanta, la toate sistemele ?

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Am cerut un pret pentru un bmw f01 de la Apan Iasi, au spus 450 lei.

Am mai cerut de la Bacau, au pagina de farcebook "Retrofit Auto Bacau", multe aprecieri bune. A zis intre 100 si 150 de euro. A fost deranjat domnul cand i-am spus ca am bmw f unu, ca nu exista varianta asta si ca trebuia sa ii spun bmw f zero unu.

 

O sa-l fac la Apan cand scrimb uleiul, ca sa nu mai fac un drum de Bacau.

Edited by CodrinMarius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am facut ieri update la Automobile Bavaria Craiova la masina din semnatura, F10 530d xDrive. Totul a decurs perfect! A durat aproximativ 3 ore, nu m-au pus sa semnez nimic inainte gen daca se strica vreun modul, imi asum.

A costat 340 lei operatiunea. Practic pe factura, update-ul costa 250 lei dar la acesta se adauga automat si pretul de diagnoza de 90 de lei. Nimeni nu face update fara diagnoza in prealabil.

Masina mai fusese updatata, nu era la iLevel-ul din fabrica. Am inteles ca daca nu a fost niciodata updatat softul, dureaza mai mult si costa ceva mai mult.

Ca si idee, masina a fost updatata de la iLevel F010-12-11-503 la ultima versiune F010-19-11-520.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

Am sunat si eu astazi la BMW pentru o programare de update de soft, le-am spus ca as vrea la cutie si la motor, insa mi-au spus ca va costa in jur de 800 de lei.

Am vazut pe diverse topicuri ca de multe persoane au platit mult mai putin, inclusiv la reprezentanta BMW, imi recomandati sa merg in alta parte?

 

Thanks,

Catalin

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

Am sunat si eu astazi la BMW pentru o programare de update de soft, le-am spus ca as vrea la cutie si la motor, insa mi-au spus ca va costa in jur de 800 de lei.

Am vazut pe diverse topicuri ca de multe persoane au platit mult mai putin, inclusiv la reprezentanta BMW, imi recomandati sa merg in alta parte?

 

Thanks,

Catalin

Reprezentanta NU face update doar la motor si cutie! Se face la toata masina. Mergi la ei pt programare... lasa estimarile telefonice :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut,

 

La Timisoara mi-au spus ca ma costa aprox. 500 ron, pana la urma mi-am facut singur si am salvat malaiul pentru bere si gratare, oricum este ciudat ca exista diferente asa mari de pret intre reprezentantele BMW din tara.Acum am Ilevel 20.03.520. De la 15.11.520. Ca durata a fost undeva la 45 minute pentru toate modulele.

 

Spor si sanatate.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

La Timisoara mi-au spus ca ma costa aprox. 500 ron, pana la urma mi-am facut singur si am salvat malaiul pentru bere si gratare, oricum este ciudat ca exista diferente asa mari de pret intre reprezentantele BMW din tara.Acum am Ilevel 20.03.520. De la 15.11.520. Ca durata a fost undeva la 45 minute pentru toate modulele.

 

Spor si sanatate.

Update-ul la masina este un serviciu, nu un obiect (piesa) iar din cauza asta, pretul poate varia in functie de orele de lucru ce sunt necesare procedurii. Acesta e raspunsul ce l-am primit de la Bavaria cand am facut update acum 2 luni. Am pus intrebarea deoarece si mie, telefonic, mi s-a zis ca ma va costa 500-600 lei dar am platit 340 la final.

Probabil iti spun o suma mai mare cand faci programarea telefonic, deoarece sunt masini cu probleme pe diverse module, retrofit-uri etc, unde update-ul dureaza mai mult si automat esti taxat mai multe ore.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am Am facut update de soft la Service tm Bmw in sectorul 4 bucuresti la bmw x3 f25 lci, an 2014. Ce am resimtit la masina dupa update:

- relantiul sta fix la 810 rpm, nu mai oscileaza ca inainte intre 800-815 rpm

- pleaca mai usor de pe loc parca nu se mai chinuie motoru sa traga caroseria dupa el

- cutia automata schimba mai rapid si fara smuciri si nu mai sta subturata aproape deloc( parca e mult mai inteligenta)

- directia e mult mai precisa pe modu comfort si putin intarita da in asa fel incat sa nu te incomodeze.

- pe modu sport zici ca esti unu conectat cu masina, e o placere s.o conduci.

Cam asta am resimtit eu dupa update, la navigatie nu am observat nicio modificare.

In concluzie merita toti banii updateul de soft care a costat doar 250 lei. Acum stiu ce am de facut cand cumpar un bmw, direct update

Edited by ionutspeed
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

La Timisoara mi-au spus ca ma costa aprox. 500 ron, pana la urma mi-am facut singur si am salvat malaiul pentru bere si gratare, oricum este ciudat ca exista diferente asa mari de pret intre reprezentantele BMW din tara.Acum am Ilevel 20.03.520. De la 15.11.520. Ca durata a fost undeva la 45 minute pentru toate modulele.

 

Spor si sanatate.

 

Cum ai facut update? Poti da cateva detalii despre procedeu si ce scule sunt necesare? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Cum ai facut update? Poti da cateva detalii despre procedeu si ce scule sunt necesare? Multumesc

 

Salut,

 

Ai nevoie de Esys, Ista+ cu ultima baza de date, eu am folosit Esys cu cablu Enet pentru majoritatea modulelor si apoi Ista+ si Icom pentru NBT.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Seara buna tuturor!

Sunt tentat ca in ceva timp sa fac un update de Integration Level F11-lui din ograda. Ei bine, nu stiu carei reprezentante din Bucuresti sa ma adresez pentru asta. Pe care mi-o recomandati voi cei din Bucuresti, care ati mai facut treaba asta. NU stiu in care sa am incredere, cei de la Filaret m-au dezamagit tare cu recall-ul pentru EGR. Opinions please?!

Multumesc!

Edited by Ionuț_Cosmin
Link to comment
Share on other sites

Am cerut un pret pentru un bmw f01 de la Apan Iasi, au spus 450 lei.

Am mai cerut de la Bacau, au pagina de farcebook "Retrofit Auto Bacau", multe aprecieri bune. A zis intre 100 si 150 de euro. A fost deranjat domnul cand i-am spus ca am bmw f unu, ca nu exista varianta asta si ca trebuia sa ii spun bmw f zero unu.

 

O sa-l fac la Apan cand scrimb uleiul, ca sa nu mai fac un drum de Bacau.

 

Fugi de Retrofit Auto Bacau !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am Am facut update de soft la Service tm Bmw in sectorul 4 bucuresti la bmw x3 f25 lci, an 2014. Ce am resimtit la masina dupa update:

- relantiul sta fix la 810 rpm, nu mai oscileaza ca inainte intre 800-815 rpm

- pleaca mai usor de pe loc parca nu se mai chinuie motoru sa traga caroseria dupa el

- cutia automata schimba mai rapid si fara smuciri si nu mai sta subturata aproape deloc( parca e mult mai inteligenta)

- directia e mult mai precisa pe modu comfort si putin intarita da in asa fel incat sa nu te incomodeze.

- pe modu sport zici ca esti unu conectat cu masina, e o placere s.o conduci.

Cam asta am resimtit eu dupa update, la navigatie nu am observat nicio modificare.

In concluzie merita toti banii updateul de soft care a costat doar 250 lei. Acum stiu ce am de facut cand cumpar un bmw, direct update

 

Salut,

 

Ma intereseaza si pe mine un astfel de update la un F30 2014, poti sa imi dai in privat un contact (adresa web sau orice ai) de la service-ul resepctiv, am cautat numai ca nu am gasit nimic de ei pe net

Te pun sa semnezi cum ca daca apar probleme dupa update sunt disculpati de orice vina? Am auzit de service-uri care procedeaza astfel

 

Cam cat dureaza procesul in sine?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am facut si eu update la un F10, 2016, 2.0d 190HP. Avea softul din fabrica, a durat cam 4h si costul a fost 215RON.

Nu pot spune ca am sesizat imbunatatiri considerabile, poate si din prizma faptului ca este manuala. Nu cred ca s-a facut update si la ECU motor.

 

S-a facut sigur si la motor , ca de altfel la toate modulele existente pe masina . Unele module nu se updateaza doar daca nu exista actualizare dupa update-uri precedente - cum la masina ta nu s-a facut niciodata de la iesirea de pe banda, rezulta ca s-a facut la toate modulele .Nu prea ai ce sa simti, pentru ca performanta nu se imbunatateste niciodata cu update de soft . Cei cu automata pot eventual sa beneficieze de o resetare a adaptarilor sau un raspuns usor diferit al cutiei, dar nu vreo imbunatatire de performanta.

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 4 weeks later...

Primele constatari dupa update In confort si ecopro, volanul e mai legat de masina, putin mai dur ai mai responsive. In ecopro economia e mult mai mare. Pana acum in oras, castigam 500m pana la job. Azi am avut 2 km. Si creste rapid economia de km in oras. Motorul ajunge mai repede la temperatura optima. Inainte ii lua 20-30 minute sa miste acul, acum in 5 minute creste. S-a achimbat ai grafica de pe display. Lucruri minore, cred. Am impresia si ca plecatul de pe loc e putin mai rapid. Inainte sesizasem o mică intarziere dupa apasarea pedalei. A ramas.doar pe ecopro, dar acolo e posibil sa fie asa cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.