Jump to content

Instalare Alarma pe E46


990RVN

Recommended Posts

Firele de la senzorul de usĂŁ duc la modulul de comfort si aprinde becul din plafoniera,firele pentru avarii le gĂŁsesti cel mai simplu sub butonul de avarii , doar dacĂŁ reuÂşeÂşti sĂŁ-l scoți din locaÂşul lui, sau sub bord in partea stângĂŁ jos ai releul pentru semnalizare (acolo gĂŁsesti si firele) sau la maneta de semnalizare (te incurci dacĂŁ nu eÂşti electrician auto).

Deci ai la alegere. Te mai putem ajuta cu ceva?

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Da te poti lega si de plafonierã cu condi5ia sã ai becuri cu filament nu cu leduri.

Da pentru avarii ai 2 fire pemyru cã exact tot 2 fire de ieșire (catre becurile de semnalizare) ai de la butonul pentru avarie. Adicã mai pe intelesul tãu ,un fir pentru becurile de semnalizare pentru partea stângã, si incã un fir pentru becurile de semnalizare pentru partea dreaptã a mașinii. Mai simplu de-atât nu pot explica.Detaliile ca și modul de conexiune deja le ai in cartea alarmei, trebuie doar sã o recitești un pic mai atent.

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,

 

Am nevoie de ajutor,masina e un BMW E46 320d 136cp.

Mi s-a stricat inchiderea (Cheia),nu se mai inchide din telecomanda de pe cheie.

Am cumparat o alarma si am inceput sa o montez dar nu stiu cum s-o conectez la modulul de la inchidere(fara sapaturi adanci),care ar fi firele de la comenzi inchis/deschis.

Mai am nevoie sa-mi spuneti cum o leg la contactele de la usi(nu la plafoniera,ea se aprinde si la oprirea motorului si nu e ok),culoarea firului?,unde il gasesc.

As mai avea nevoie de firele de la semnalizari daca stie cineva,releul de semnalizare unde il gasesc?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am nevoie de ajutor,masina e un BMW E46 320d 136cp.

Mi s-a stricat inchiderea (Cheia),nu se mai inchide din telecomanda de pe cheie.

Am cumparat o alarma si am inceput sa o montez dar nu stiu cum s-o conectez la modulul de la inchidere(fara sapaturi adanci),care ar fi firele de la comenzi inchis/deschis.

Mai am nevoie sa-mi spuneti cum o leg la contactele de la usi(nu la plafoniera,ea se aprinde si la oprirea motorului si nu e ok),culoarea firului?,unde il gasesc.

As mai avea nevoie de firele de la semnalizari daca stie cineva,releul de semnalizare unde il gasesc?

Datele le gĂŁsesti in carticica alarmei

Link to comment
Share on other sites

Datele le găsesti in carticica alarmei

Da (cum montez alarma stiu,am schema de montaj) dar eu am nevoie de firele de pe masina unde la gasesc si cum ma pot conecta.

 

Cu firele de la semnalizari am rezolvat,m-am legat de la modulul de lumini,adica de la firele de la alarma,cele pentru semnal luminos le-am legat unul de celalant si cu 6 diode le-am conectat la fiecare fir de semnalizare in parte la iesire din modulul de lumini.

 

As mai avea nevoie de restul informatiilor. :rolleyes:

Edited by Alexandru30
Link to comment
Share on other sites

Pentru deschiderea uÂşilor folosesti becul din plafon, nu are nimic dacĂŁ se aprinde la oprirea motorului pentru cĂŁ alarma nu e armatĂŁ.Se poate autoarma dupĂŁ stingerea becului dacĂŁ are posibilitatea asta.Pentru miscare ar trebui sĂŁ aibe modul incorporat.Pentru geam spart ai mevoie de un microfon miniaturĂŁ ( deasemenea doar dacĂŁ are intrare pentru aÂşa ceva, varianta foarte ieftinĂŁ), ieÂşirea pentru trompetĂŁ le ai, poate Âşi opțiunea pentru chirp, ÂŞi cea mai neimportantĂŁ similarĂŁ cu modulul care recunoaÂşte cheia, ar trebui sĂŁ ai 2 fire pe care le legi in locul firului de +12v ce duce catre releul general de alimentare al maÂşinii cu +12, doar dacĂŁ alarma ta ține minte ultimul eveniment. Mai bine verificĂŁ chestia asta separat inainte de a o monta pe maÂşinĂŁ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 years later...

Salut,am și eu un bmw e39 fără alarmă, numai cu inchidere centralizată. Vreau săi pun o inchidere cu alarmă sonoră și luminoasă. Cu închiderea și descrierea am rezolvat, nu reușesc cu semnalul luminos nu reușesc să-l leg pe semnalizare. Am încercat toate posibilitățile și nu am reușit. Am încercat și la butonul de avari și la maneta de semnalizare și nu am nici un semnal.Poate are cineva vreo idee. Mulțumesc. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.