Jump to content

Bluetooth E46


Recommended Posts

Am un E46 din 2004 cu urmatoarele dotari:

 

S609 Navigation system Professional

S612 BMW Assist

S638 Car telephone Professional

 

Nu zice nimic de bluetooth in lista cu dotarile, dar ma gandesc ca din moment ce masina are deja un telefon pe bluetooth si un passkey trecut in manual trebuie sa mearga si alte telefoane.

 

Telefonul masinii arata asa. Este fara fir si are bluetooth (dupa cum se poate vedea si pe eticheta de pe spatele lui)

IMG_1344.jpg

IMG_1399.jpg

 

Nu stiu daca functioneaza telefonul masinii pt ca nu are acumulator si nici nu am avut la indemana un sim mare pt el.

 

Probabil masina are un TCU, nu ULF pt ca are BMW Assist si nici nu are buton de pairing pe consola centrala. Din ce am citit in primele 2 minute de cand se pune contactul, masina este in pairing mode. Ei bine un singur telefon din cate am incercat a vazut masina si asta o singura data. Este vorba de un Samsung A3 (parca). Am reusit sa dau connect, s-a imperecheat cu masina, dar atat. Nu a mers sa sun sau sa fiu sunat "prin masina".

Nu mi-a aparut nic procedura de pairing pe ecranul de la navi, dar in meniul telefonului masina ca fiind paired. Am dat unpair si nu a mai vazut masina desi am incercat de multe ori.

 

Telefonul nu era al meu si nu am mai putut face teste, dar intre timp am pus masina pe tester si imi apare urmatoarea eroare:

IMG_2237.jpg

 

Imi scapa ceva la procedura de imperechere? As avea vreo sansa sa imperechez vreun telefon cu masina?

Stiu ca daca pun un ULF in locul TCU-ului o sa mearga, dar nu vreau sa investesc in asa ceva.

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Nici cu ULF nu o sa-ti mearga majoritatea telefoanelor "moderne".

Am incercat cu mai multe modele pe Android de dupa 2012 si reusesc sa ma conectez, vad SMS, Apeluri recente etc.. dar fara sa pot suna.

 

Singurul de pe care am reusit sa sun si sa fiu sunat a fost un Iphone 5.

 

Daca te vei hotari sa mergi pe un ULF ai grija sa iti iei unul mai recent, gasesti pe net seriile si anii.

Edited by Omar
Link to comment
Share on other sites

Culmea ca Samsungul de care ziceam ca a vĂŁzut mașina este unul destul de recent. Pe un galaxy s3 mini și altul mai vechi (nu știu ce model e) nu merge.

Citisem le net ca de regula cu iPhone merge, dar mie pe iPhone 6 nu ĂŽmi merge și nici pe 5s. Mai aveam un iPhone 5 prin casa. O sa ĂŽl caut sa ĂŽncerc cu el.

Știu povestea cu ULF-urile, dar cum ziceam in postul anterior, nu sunt dispus sa dau câteva sute de lei pt un moft.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din ce am mai citit ĂŽntre timp se pare ca opțiunea S638A vine cu telefon pe bluetooth și TCU instalat, dar bluetooth-ul nu funcționeazĂŁ decât cu telefonul mașinii.

Am ĂŽnțeles ca se poate coda cu ncs expert sa poatĂŁ vedea și alte dispozitive bluetooth. Este adevĂŁrat?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Buna seara, ajutati-ma va rog cu un raspuns. Am un E46 320d/2004 cu cd BMW business si buton de bluetooth pe consola dintre scaune, sub cotiera. Vreau sa conectez telefonul(iphone4) prin bluetooth. Urmez pasii cu tinut apasat butonul de sub cotiera, pun contactul la poz. 1,tin apasat pentru inca 3 sec, eliberez si nu imi apare BT Pairing pe afisajul cd. Ce ar putea sa fie, siguranta, modul bluetooth ars? Ceva pareri....
Link to comment
Share on other sites

Buna seara, ajutati-ma va rog cu un raspuns. Am un E46 320d/2004 cu cd BMW business si buton de bluetooth pe consola dintre scaune, sub cotiera. Vreau sa conectez telefonul(iphone4) prin bluetooth. Urmez pasii cu tinut apasat butonul de sub cotiera, pun contactul la poz. 1,tin apasat pentru inca 3 sec, eliberez si nu imi apare BT Pairing pe afisajul cd. Ce ar putea sa fie, siguranta, modul bluetooth ars? Ceva pareri....

Rezolvat. Se poate inchide!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.