Jump to content

Bare longitudinale X3 F25


dysco

Recommended Posts

Vreau sa montez un sistem de transport biciclete pentru vara, si schiuri pentru iarna, dar masina mea nu are barele longitudinale din fabrica.

 

Stiti de unde as putea sa le cumpar (site ceva), sau exista vreun sistem de bare transversale care se monteaza direct pe plafon (ceva de calitate, n-as vrea sa zgarie masina)?

Link to comment
Share on other sites

 

Multumesc pentru link. Sunt curios daca avem vreun coleg de forum care poate recomanda un model anume. Din ce am vazut pe site, majoritatea se prind pe barele longitudinale, pe care eu nu le am.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salutare,

Pana la urma nu i s-a raspuns lui @dysco legat de intrebarea lui initiala: daca pe un X3-F25, fara bare longitudinale din fabrica, se pot pune direct bare transversale si cutie de portbagaj, fara a avea si barele longitudinale. Asa ca re-deschid acest topic si reiterez intrebarea: pt. un X3 F25 care nu are barele longitudinale din fabrica, se pot monta direct doar bare transversale si cutie de portbagaj, fara a mai fi nevoie sa se puna barele transversale inainte?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

[...]reiterez intrebarea: pt. un X3 F25 care nu are barele longitudinale din fabrica, se pot monta direct doar bare transversale si cutie de portbagaj, fara a mai fi nevoie sa se puna barele transversale inainte?

 

Multumesc!

NU

Link to comment
Share on other sites

Omul a intrebat clar, daca poate monta bare TRANSVAESALE direct, in lipsa celor longitudinale.

A si primit ca raspuns un Nu, eu i-am trimis acel linc sa vada omul ca barele transversale au toate prindere peste barele longitudinale.

Link to comment
Share on other sites

Omul a intrebat clar, daca poate monta bare TRANSVAESALE direct, in lipsa celor longitudinale.

A si primit ca raspuns un Nu, eu i-am trimis acel linc sa vada omul ca barele transversale au toate prindere peste barele longitudinale.

Tu ai citit ce scrie in topic???

Citat:

"dar masina mea nu are barele longitudinale din fabrica."

 

IntreBare:

Lincul tau e bun in cazul de mai sus?

 

NU

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Cred ca pot ajuta cu un raspuns la aceasta intrebare intrucat m-am batut de aceeasi problema (masina mea a venit fara barele longitudinale)

1. Pentru BMX F25 nu exista bare transversale oferite de BMW sau Thule care se pot monta direct pe masina fara barele longitudinale. Am verificat la cateva reprezentante Thule din Germania, si la BMW si e nevoie de cele logitudinale pe care se monteaza cele transversale.

 

2. Costurile de achizitie si instalare pentru barele longitudinale la reprezentanta in Cluj au fost urmatoarele:

- Piese 2911.80RON+TVA (bare, cleme si hex nut)

- Manopera - 981.66RON+TVA (demontat/montat capitonaj superior, instalat mare longitudinale)

 

3.Odata montate barele longitudinale am cumparat barele transversale noi de la BMW la pretul de 1265RON - eu as zica ca cele de la BMW originale sunt superioare ca aspect si functionalitate celor de la Thule, se pot pune si da jos in 30 de secunde, cu totate accesoriile pe ele)

 

In concluzie, nu prea ai cum sa iesi ieftin cu barele decat daca le cumperi second la dezmembrari si le instalezi tu, dar procesul pare destul de complicat.

Totusi in Germania la BMW AG de unde am luat masina voiau 2000EUR sa le instaleze.

 

Atasez aici factura cu toate piesele folosite si codurile lor.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare,

 

Cred ca pot ajuta cu un raspuns la aceasta intrebare intrucat m-am batut de aceeasi problema (masina mea a venit fara barele longitudinale)

1. Pentru BMX F25 nu exista bare transversale oferite de BMW sau Thule care se pot monta direct pe masina fara barele longitudinale. Am verificat la cateva reprezentante Thule din Germania, si la BMW si e nevoie de cele logitudinale pe care se monteaza cele transversale.

2. Costurile de achizitie si instalare pentru barele longitudinale la reprezentanta in Cluj au fost urmatoarele:

- Piese 2911.80RON+TVA (bare, cleme si hex nut)

- Manopera - 981.66RON+TVA (demontat/montat capitonaj superior, instalat mare longitudinale)

3.Odata montate barele longitudinale am cumparat barele transversale noi de la BMW la pretul de 1265RON - eu as zica ca cele de la BMW originale sunt superioare ca aspect si functionalitate celor de la Thule, se pot pune si da jos in 30 de secunde, cu totate accesoriile pe ele)

In concluzie, nu prea ai cum sa iesi ieftin cu barele decat daca le cumperi second la dezmembrari si le instalezi tu, dar procesul pare destul de complicat.

Totusi in Germania la BMW AG de unde am luat masina voiau 2000EUR sa le instaleze.

Atasez aici factura cu toate piesele folosite si codurile lor.

 

Salut, te rog posteaza lista de piese si codurile aferente pentru barele longitudinale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.