Jump to content

ISTA v4.04.12


Recommended Posts

In folderul in care aveti dezarhivat ISTA trebuie sa gasiti un 4.04.12 database reg fix (x64) sau 4.04.12 database reg fix (x86) ... Dati pe ala care corespunde cu sistemul vostru si acceptati tot ce zice. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

In folderul in care aveti dezarhivat ISTA trebuie sa gasiti un 4.04.12 database reg fix (x64) sau 4.04.12 database reg fix (x86) ... Dati pe ala care corespunde cu sistemul vostru si acceptati tot ce zice.

 

Iupii...gata! merge acum dupa ce am rulat si acele fix-uri din folderul ISTA. Alta intrebare :) Ca sa folosesc K-DCAN-ul trebuie facute ceva configurari? sau pur si simplu conectez la masina si dau scan?!?!

Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc sa ma conectez la masina cu cablul K-DCAN. Imi da eroare ca nu gaseste atunci cand ii dau Identification. Pana una alta am comandat si un cablul Enet de pe Aliexpress, doar ca o sa dureze pana la ~2luni din cate ziceau ei.
Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc sa ma conectez la masina cu cablul K-DCAN. Imi da eroare ca nu gaseste atunci cand ii dau Identification. Pana una alta am comandat si un cablul Enet de pe Aliexpress, doar ca o sa dureze pana la ~2luni din cate ziceau ei.

Sal sunt nou pe aici nu ma pricep prea bine dar am reusit totusi sa ma conectez la masina. Nici la mine nu se conecta si am schimbat portul. AM trecut pe COM9 si mi-a mers. Incearca asa. Iar cablul enet cred ca ti-l poti face singur. Din ce am vazut pe net se face dintr-un cablu de la un router si mufa de obd plus o rezistenta de 511ohm cu 0,6w uite o poza atasata.12394349_f520.jpg

A si inca ceva. Eu am desfacut interfata si am pus un switch on/off la pinii 7 si 8. Am inteles ca trebuie sa fie uniti ca sa vada toate modulele la masinile mai vechi. Eu am E46. Pentru astea noi am inteles ca nu mai trebuie

 

Am si eu o intrebare pentru baietii mai priceputi. Se pot face codari cu acest program? Am vazut ca se fac cu NCS dar nu am reusit sa il fac sa mearga si as vrea sa imi fac semnalele gen us style. Multumesc!

 

Link creare cablu enetAICI

Edited by nik23
Link to comment
Share on other sites

Uite chiar acum am facut un enet. Inca nu i-am pus rezistorul ca nu il am. Aveam un obd vechi cu o mufa rs232 in celalat capat si am folosit-o pe aceasta impreuna cu un cablu de router si un cleste de mufat. IMG_20170310_152607.jpg Edited by nik23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu reusesc sa ma conectez la masina cu cablul K-DCAN. Imi da eroare ca nu gaseste atunci cand ii dau Identification. Pana una alta am comandat si un cablul Enet de pe Aliexpress, doar ca o sa dureze pana la ~2luni din cate ziceau ei.

 

La modelele din seria E se foloseste K-DCAN iar la F-uri e diferit iti trebuie calbu ENET.

Link to comment
Share on other sites

Am zis mai sus ca mecanicul la care merg are un laptop cu ISTA si foloseste k-dcan ul. Chiar ieri mi a schimbat bateria si a inregistrat-o in aceasta combinatie. Plus datile trecute. Deci merge clar. Intr-adevar sta ceva mai mult la scanare poate din cauza vitezei mai mici, dar merge.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

E46, kdcan, pe inpa, dis merge cablul.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Dupa ce ai intrat in ISTA ai in partea de sus Settings (o cheie) si dupa mergi la VCI Config si selecteza Edibas default settings

Link to comment
Share on other sites

 

 

Dupa ce ai intrat in ISTA ai in partea de sus Settings (o cheie) si dupa mergi la VCI Config si selecteza Edibas default settings

Am selectat acolo Ediabas ul. Degeaba. O sa incerc sa schimb portul.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am selectat acolo Ediabas ul. Degeaba. O sa incerc sa schimb portul.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

Eu stiu ca daca vrei sa folosesti ISTA cu K+DCAN trebuie sa faci urmatoare configurare;

 

Start NetworkTool.exe from Tools folder (IMPORTANT: NetworkTool.exe sure to start and restart the computer,

otherwise the loader will not work). The utility will run a few seconds. Then a window will appear with

the message that you need to restart the computer, wait for this message!

After restarting appeared network connection "Network Connection" (Microsoft Loopback Adapter)

rename to USB (rename a network connection as well as a file or folder). After renaming,

click on it right button of mouse and disable. Prescribed in this connection (TCP/IPv4) ip 169.254.0.8 mask 255.255.0.0.

 

Daca nu este asta configurarea sper ca ne zice cineva mai priceput cum se procedeaza :rolleyes:

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

..Observ ca stam FOOOARTE PROST la capitolul SHARE PE TORRENT!! :nono:

E scump curentul nu-i asa!?

Cum o fi cand ajungi(em) pe mana dealerului?

Mi se pare pare ONORABIL sa stai/ramai pe torrent la upload pana "urci" cat ai dat jos..

Respect pentru polonezi, americani, nemti, rusi, lituanieni..

 

Mutumiri desigur lui OPaul pentru efort si interes fata de acest topic! :thumbsup:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

..Observ ca stam FOOOARTE PROST la capitolul SHARE PE TORRENT!! E scump curentul nu-i asa!? :nono:

Respect pentru polonezi, americani, nemti, rusi, lituanieni..

 

Mutumiri desigur lui OPaul pentru efort si interes fata de acest topic! :thumbsup:

 

 

Cam tot ce vine in exclusivitate vine prima data pe MEGA si dupa scurt timp ajung si pe Torrente, eu am laptop si doar in weekend ce mai pot sa il las deschis, ca in rest e aproape tot timpul la mine.

 

 

Momentan avem totul pe Torrente , aici este ISTA-D si ISTA-P ambele intr-un pack pe Torrent :wink:

Edited by OPaul
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.