Jump to content

Consum F07 (GT5)


Florin_pch

Recommended Posts

Salut,

stie cineva un consum real pentru GT 530d, 535d si/sau 535i?

 

Fiind toate motoare de 3L, sunt usor nehotarat. Fac in jur de 20.000 km pe an si nu am o preferinta clara intre diesel sau benzina, diferentiatorul fiind doar daca unul din aceste motoare ar avea un consum nerezonabil. Mai specific, ma intereseaza consumul in Bucuresti, dar ma ajuta orice referinta a unui oras aglomerat si regimul de mers extraurban. Diferenta intre s si xDrive nu cred ca e notabila, dar probabil merita mentionat ca ma intereseaza motoarele inainte de 2012.

 

Thanks!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, insa fie gresesc eu ceva in calcul, fie sunt consumuri nerealiste:

530d automatic - 7.89 l/100km (35.8 mpg)

535d automatic - 8.38 l/100km (33.7 mpg)

 

Am folosit galon UK (pt ca site-ul e .co.uk). Daca foloseam US, erau si mai scazute.

 

Inteleg totusi ideea, sunt mai multe site-uri cu informatii de genul asta. Mi-ar fi placut sa aud si o parere din RO.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 L/100km in plus, deci 13-14 L/100km dar cred ca ti-ai dat seama ce am vrut sa zic ;)

 

 

Pai atunci scrie corect, de aceea am scris, te-ai prins acum, nu? :thumbsup:

 

Iar daca tu crezi ca 535i va consuma 12-14 in Bucuresti , da-mi voie sa-ti urez: vise placute. :shifty:

Edited by florin1967
  • Like 4
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
Guest CosmaCosmin

Pai atunci scrie corect, de aceea am scris, te-ai prins acum, nu? :thumbsup:

 

Iar daca tu crezi ca 535i va consuma 12-14 in Bucuresti , da-mi voie sa-ti urez: vise placute. :shifty:

 

dar cat ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

cutia in 8 trepte scade considerabil consumul ... dar chiar si asa 12% probabil doar daca se merge in trafic lejer

 

eu am avut E93 335iA ... cutia steptronic in 6 trepte era pur si simplu retardata , in D la 70 la ora in oras ma tinea in a 5'a , daca erai nevoit sa faci o manevra brusca era nevoie de kickdown si masina dadea 2-3 trepte in jos

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu 530d F10 si am ramas si eu masca atunci cand am vazut consum de 11.5% in Bucuresti. Nu mai stiu media de viteza, probabil nu mergea prin aglomeratie mare, dar totusi, mi s-a parut un consum f bun. 320d-ul meu E90 imi ia aproape 10 in conditii de trafic urban relativ lejer, 26-27km/h medie.
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu 530d F10 si am ramas si eu masca atunci cand am vazut consum de 11.5% in Bucuresti. Nu mai stiu media de viteza, probabil nu mergea prin aglomeratie mare, dar totusi, mi s-a parut un consum f bun. 320d-ul meu E90 imi ia aproape 10 in conditii de trafic urban relativ lejer, 26-27km/h medie.

 

E90 de care m47? E90 lci cu n47 pe el, e drept ED, nu ajungea la 10 in Bucuresti nici in trafic cel mai nesimtit.

Un 3 litri motorina nu are cum sa consume in Bucuresti sub 14 15 in conditii de trafic in care un 2.0 consuma 10.

Cum spune si acero, la trafic mai lejer probabil obtii un 12, dar daca il folosesti zi de zi la orele alea nasoale de dimineata si seara cand pleaca lumea de la serviciu, nu scazi sub 15 sigur. mai ales daca e si xdrive.

Imi consuma mie x1 2.0 xdrive 10 11 cnad e traficul nasol.

F30 -ul consuma 10 tot in trafic nasol, asa pleaca nevasta mea dimineata la 8 si se intoarce la 5 cand face uneori si 1 ora de la casa poporului pana pe nicolae caramfil. Ambele au cutia in 8 trepte.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E90 n47. Nici nu pot spune ca am mers in trafic pt consumul ala, fiindca ies cu masina doar seara. La o medie de 10-15kmh cred ca ar ajunge la 11-12 lejer.

ED consuma semnificativ mai putin, are cutie manuala, roti pe 16 ... a mea e automata, roti pe 18 runflat ... se aduna. La ED am auzit de consumuri de 4.x in afara, pe cand eu cel mai putin am putut sa scot 5.3 pe 1000km, ca idee.

 

Consumurile difera mult, depinde unde mergi, depinde cum mergi si la ce ore. Un consum de Bucuresti facut seara nu e totuna cu unul facut la 9 dimineata + 5 seara :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E90 n47. Nici nu pot spune ca am mers in trafic pt consumul ala, fiindca ies cu masina doar seara. La o medie de 10-15kmh cred ca ar ajunge la 11-12 lejer.

ED consuma semnificativ mai putin, are cutie manuala, roti pe 16 ... a mea e automata, roti pe 18 runflat ... se aduna. La ED am auzit de consumuri de 4.x in afara, pe cand eu cel mai putin am putut sa scot 5.3 pe 1000km, ca idee.

 

Consumurile difera mult, depinde unde mergi, depinde cum mergi si la ce ore. Un consum de Bucuresti facut seara nu e totuna cu unul facut la 9 dimineata + 5 seara :)

 

EXact asta zic, ca unii merg seara sau cand e foarte lejer si apoi raporteaza consum "urban".

Ai dreptate, e90-ul lci ed pe care l-am vandut de curand a fost cea mai economica masina pe care am condus-o eu.

La tine este ceva normal sa scoti consumul acela pentru ca ai roti pe 18, runflat sunt si ele mai grele si plus de asta ai cutia veche cu 6 trepte. Cutia mai noua cu 8 trepte este mai economica vizibil. X1 meu care are tot runflat pe 18, x drive, nu scot cu el 12 nici cnad e bara la bara. O sa postez un consum mediu facut pe cateva mii de kilometri.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ai dreptate, e90-ul lci ed pe care l-am vandut de curand a fost cea mai economica masina pe care am condus-o eu.

 

Cutie in 6 sau in 8 trepte? in 8 trepte sa pus incepand de la seria F daca nu ma insel

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

HAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA :LMAO: :LMAO: :LMAO: E90 meu 335i lua 18% in BUcuresti....daca un 5-ar GT 535i ia 12% eu imi tai gazonul singur in urmatorii 10 ani :frantics:

 

cel mai tare pariu care l-am auzit vreodata LMAO.gif

 

 

nici eu nu pot sa cred 11.6 cum e scris mai sus,

eram curios de niste cifre mai concrete,

sa vad cat de aproape ii de 20 :-)

Link to comment
Share on other sites

E importanta cutia de viteza la consum si mai ales setarea aplicata, am pe charger 8hp45, la 170km/h rpm e undeva la 2200 si un consum instant intre 10 si 11 la viteza acea, pentru un 3.6 am un consum ok, sta in jur la 14 la suta, binenteles daca te transformini din sofer in pilot de circuit nu mai ai acest consum ...

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

F11, 535D XDrive (eu fac cam 35.000-40.000 km / an).

- Drum lung: 9-14L

- Oras: 11-14L

- dacĂŁ merg cu prietenii la un drum lung (asa mai molcom) si stau ultimul, cĂŁ de nu ĂŽi las hĂŁt departe ĂŽn urmĂŁ: 7-10L

Depinde cum o calc :)))

La maxim 20.000km / an, meritĂŁ 535I XDrive.

 

 

BMW F11, 535D XDrive

Edited by g_dumitras
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.