BMWClub: Schimb ulei cutie automata - BMWClub

Jump to content

• 14 Pages +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Schimb ulei cutie automata

#141 User is offline   florin1967 

• Membru
  • Group: Members

Posted 21 March 2017 - 00:09

View PostTavicu, on 21 March 2017 - 00:02, said:

Mersi mult pentru raspuns Florin. Ca si ulei o sa merg totusi pe ZF Lifeguard 8. As vrea eu pe BMW ATF 3+ dar e dublu ca pret ...

Ai cumva si capitolul 1.5 din acel pdf unde scrie forta cu care trebuiesc stranse? in pdf-ul atasat de tine este doar ordinea. Mersi mult

suruburi baie 10 Nm.

Gasesti tot ce vrei in site-ul ZF care ti l-am pus. Cauta si vei gasi, iar cu putina indemanare, poti sa-ti faci singur schimbul de ulei, nu este masre inginerie.

This post has been edited by florin1967: 21 March 2017 - 00:13

0

#142 User is offline   kevinn14 

• Senior

Posted 21 March 2017 - 07:49

Nu știu cum a fost desfăcută cutia , intr/adevăr nu ma pricep . Eu v-am făcut și calculul acolo și mi-am asumat chestia asta ca plătesc mai mult .
M-am uitat la linkul cu revizia din Germania chiar înainte sa ma duc la Târgoviște , dar pe bune , voiai sa ma duc in Germania ?
De ce credeți oameni buni ca m-a " ars " cineva ? Ca am platit cu 1000 lei in plus fata de service Team ? Și am schimbat mai mult ulei ?
Nu v-am zis de la început ca NU MA INTERESEAZĂ ca este mai scump ? E clar ca dacă voiam mai ieftin ma duceam direct acolo sau Faur .
Tavicu , poți sa te duci și la Faur și la Service Team și la Târgoviște e Ok sa schimbi oricum uleiul . La mine băieții nu înțeleg ca baia curgea destul de mult și pur și simplu m-am gândit ca e mai bine sa desfac și sa îl schimb pe tot .
Am uitat , la Târgoviște se respecta inclusiv schema ce a postat-o PDF cu strângerea șuruburilor , cea care ai spus ca Faur nu respecta .
Dar probabil nu contează așa mult , la Faur din ce căutasem eu înainte sa fac găsisem doar o persoana nemulțumita - care probabil avea probleme dinainte de schimb -- deci este Ok .
0

#143 User is offline   kevinn14 

• Senior

Posted 21 March 2017 - 08:01

View PostAlex_wly, on 20 March 2017 - 22:26, said:

:)))
Din punctul meu de vedere knet jhon asta lucreaza ieftin...voi meritati sa va arda mult mai grav.
Cutiile voastre merg bine dupa schimb pentru ca sunt ele in stare buna, nu ca le spala el cu spray degresant :)))

Totusi nu imi vine sa cred ca unu care isi baga poola si spurca pe oricine nu e de acord cu el are asa priza!

Tu crezi ce vrei eu din ce am văzut acolo nu mi s-a părut ca lucrează ieftin. In mine nu și-a băgat niciodată nimic chiar m-a ajutat de fiecare data , se pare ca citești tu invers . Ar trebui sa nu mai duc doar pentru ca înjură pe alții ?? Nu ma interesează pe mine conflictele lui cu alții . Unde vrei de exemplu sa merg cu prietenul asta al meu cu F10 benzina ? In București ne-au dat afara din 2 service-uri ca nu au ce sa ii facă. Ce sa facem sa luam toate service-urile la rând din București ? Sa ne plimbam pe aici cu platforma ? Dacă el zice ca o face ? Sau stai mai bine sa ii zic ăstuia sa nu mergem acolo pentru ca are niște conflicte pe Facebook ? Zi tu unde sa îl duc pe asta in București și eu îl duc și sa ne facă și mașina sa nu o aruncam pe 7000 euro ca atât primim pe ea stricata
0

#144 User is offline   raul_bog 

• Senior

Posted 21 March 2017 - 10:27

Totusi nu desface toata cutia vad la Targoviste, cum ziceau si colegii de mai sus, dar totusi ies toti cei 9-10 litri sau cati or fi.
Probabil intoarce cutia pe toate partile, plus uleiul din convertizor, bloc valve.
Nu vad de ce nu ar fi ok sa schimbi chiar tot uleiul, chiar daca nu o "curata" toata. De ce as mixa 4l de ulei nou cu 6 litri de ulei vechi?
Si eu vreau sa fac schimbul si inca sunt in dubii daca sa fac o data asa complet, iar apoi sa fac clasic. Sau sa fac clasic si acum.

A zis un coleg ca cei de la Faur nu respecta metoda de strangere. La Targoviste colegul Kevin zice ca se respecta.

Inca o data nu tin nici cu unul, dar pt ca vreau sa fac si eu schimbul ma intereseaza toate aspectele.

De ce m-as duce la Faur daca ei nu respecta exact ce zice ZF? De ce sa nu fac la mecanicul meu, doar data baia jos si curs 4 litri si completat?

PS: dupa schimb trebuie sau un trebuie verificat ceva valori pe tester?

This post has been edited by raul_bog: 21 March 2017 - 10:28

0

#145 User is offline   alinyda3000 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 March 2017 - 11:36

View Postraul_bog, on 21 March 2017 - 10:27, said:

Totusi nu desface toata cutia vad la Targoviste, cum ziceau si colegii de mai sus, dar totusi ies toti cei 9-10 litri sau cati or fi.
Probabil intoarce cutia pe toate partile, plus uleiul din convertizor, bloc valve.
Nu vad de ce nu ar fi ok sa schimbi chiar tot uleiul, chiar daca nu o "curata" toata. De ce as mixa 4l de ulei nou cu 6 litri de ulei vechi?
Si eu vreau sa fac schimbul si inca sunt in dubii daca sa fac o data asa complet, iar apoi sa fac clasic. Sau sa fac clasic si acum.

A zis un coleg ca cei de la Faur nu respecta metoda de strangere. La Targoviste colegul Kevin zice ca se respecta.

Inca o data nu tin nici cu unul, dar pt ca vreau sa fac si eu schimbul ma intereseaza toate aspectele.

De ce m-as duce la Faur daca ei nu respecta exact ce zice ZF? De ce sa nu fac la mecanicul meu, doar data baia jos si curs 4 litri si completat?

Salut. La mine cu baia data jos am facut doua schimburi au curs 6,3 litri de fiecare data.
0

#146 User is offline   Alex_wly 

• Unknown

Posted 21 March 2017 - 11:50

View Postkevinn14, on 21 March 2017 - 08:01, said:

In mine nu și-a băgat niciodată nimic chiar m-a ajutat de fiecare data , se pare ca citești tu invers .

pentru ca nu ai habar de mecanica si crezi tot ce spune...cand il contrazici pentru ca esti pe subiect si stii ca deviaza, te face cu ou si cu otet...astea fiind argumentele lui.
cu prietenul tau te poti duce unde vrei.nu fac recomandari.

De ce as mixa 4l de ulei nou cu 6 litri de ulei vechi?

prin metoda clasica se schimba cam 6 litri...asta daca ai nivelul ok in cutie.
in motor cand se face schimbul crezi ca se scurge tot? e adevarat ca nu raman 2 litri si completezi 4...dar intelegi ideea.
parerea mea e ca schimbul la 60.000 km este sfant...prin metoda clasica.
0

#147 User is offline   kevinn14 

• Senior

Posted 21 March 2017 - 12:11

View PostAlex_wly, on 21 March 2017 - 11:50, said:

pentru ca nu ai habar de mecanica si crezi tot ce spune...cand il contrazici pentru ca esti pe subiect si stii ca deviaza, te face cu ou si cu otet...astea fiind argumentele lui.
cu prietenul tau te poti duce unde vrei.nu fac recomandari.

prin metoda clasica se schimba cam 6 litri...asta daca ai nivelul ok in cutie.
in motor cand se face schimbul crezi ca se scurge tot? e adevarat ca nu raman 2 litri si completezi 4...dar intelegi ideea.
parerea mea e ca schimbul la 60.000 km este sfant...prin metoda clasica.

Da , nu m-am contrazis cu el ca nu am avut pe ce ... si intr-adevăr nu prea le am cu mecanica .
Raul_bog cel de la Tg spune de mult pe fb ca nu prea respecta lumea procedura aia de strângere , oricum nu este greu de urmat , cred ca pot sa le strâng și eu după ce am văzut cum se face . Poți sa vb cu mecanicul tău sa o respecte .
Eu următorul schimb ( dacă o mai fi mașina atunci , pt ca as dori sa iau pe viitor benzina ) o sa îl fac standard - doar ce curge

This post has been edited by kevinn14: 21 March 2017 - 12:11

0

#148 User is offline   kevinn14 

• Senior

Posted 21 March 2017 - 12:23

Se fac niște adaptări după schimb ulei dar am înțeles ca nu e obligatoriu ... ca nu se simte nici o diferența
0

#149 User is offline   raul_bog 

• Senior

Posted 21 March 2017 - 16:44

Alex_wly, no offence, nu e aceeasi treaba, la e46 imi intra 4.2 litri, si curg 4-4.1 cred, daca nu chiar tot, deci o diferenta de 100-200g.
Una e sa amesteci 6 litri cu 4 litri, si una e sa amesteci 4 litri cu 200 grame.

Oricum am inteles ideea, dar tot nu sunt convins daca voi face prima data un schimb cu, "curatat/parfumat" (am 170 mii si nu a fost schimbat niciodata). Daca as fi avut-o de noua sau mai putini km mergeam simplu pe metoda clasica.

This post has been edited by raul_bog: 21 March 2017 - 16:47

0

#150 User is offline   chitsro 

• Pasionat

Posted 25 March 2017 - 12:51

Eu am schimbat uleiul la Bm Garage, 750 ulei zf cu baie zf si 250 manopera, resetat adaptari si verificare erori cutie. Foarte multumit, cateva zile parca a schimbat diferit, dar acum schimba la fel. Deci 1000 de ron toata afacerea.

http://www.autokarma...rts?search=8700 250&grupa_produse=Produse cautate dupa cod producator&grupa_order=8

Posted Image
Posted Image

Sent from my iPhone using Tapatalk

This post has been edited by chitsro: 25 March 2017 - 12:51

2

#151 User is offline   raul_bog 

• Senior

Posted 26 March 2017 - 02:48

trebuie neaparat resetate adaptarile?
0

#152 User is offline   cristiancc 

• Începător

Posted 26 March 2017 - 10:15

Adaptarile se reseteaza si manual, apasand pedala de acceleratie. Functioneaza, dar dupa un timp tot revin la "normal".
1

#153 User is offline   raul_bog 

• Senior

Posted 26 March 2017 - 11:48

Si atunci ce rost mai are?
0

#154 User is offline   kevinn14 

• Senior

Posted 26 March 2017 - 13:27

Nu trebuie sa le faci neaparat , baietii de la service de la mine din Bz mi-au zis ca au schimbat la zeci de masini si nu au facut nici o adaptare ...
1

#155 User is offline   chitsro 

• Pasionat

Posted 26 March 2017 - 14:33

Adaptarile se reseteaza atunci cand faci ceva fizic la cutie, sunt ok de facut, nu cred ca e o problema daca nu le faci. Resetarea aia din acceleratie e din folclor :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#156 User is offline   vladmury 

• Senior

Posted 26 March 2017 - 14:58

Nu se recomanda a reseta adaptarile la cutie daca nu schimbi fizic componente in cutie, iti zic si de ce. Cutia se adapteaza in functie de uzura componentelor interne, daca resetezi cutia o sa creada ca e noua si o sa schimbe ca atare, doar ca internele sunt in continuare vechi = uzura extra , mai mult rau ii faci.
0

#157 User is offline   chitsro 

• Pasionat

Posted 26 March 2017 - 15:31

Nu cred ca are treaba, nu stiu daca tine de uzura ci de cum si cand sa schimbe in functie de cum se merge cu masina.
0

#158 User is offline   Alex_wly 

• Unknown

Posted 26 March 2017 - 17:33

nu sunt sigur, dar parca citisem pe undeva cum ca adaptarile si le face in permanenta.
0

#159 User is offline   cdlupu 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 May 2017 - 15:56

Salut,
Va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre chitul ZF de la epiesa
http://www.epiesa.ro...col-3102899.htm
Pretul este foarte bun, ma gandeam sa il iau si sa fac schimbul la ZF Faur.

Multumesc,
Claudiu
0

#160 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 09 May 2017 - 16:02

Pretul arata ft bine, dar nu stiu daca cei de la ZF vor oferi factura si garantie pe piese care nu vin din service-ul lor si nu sunt vandute de ei.
0

Share this topic:

• 14 Pages +
  • « First
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic