BMWClub: Schimb ulei cutie automata - BMWClub

Jump to content

• 14 Pages +
  • « First
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Schimb ulei cutie automata

#241 User is offline   Grinzy 

• Nou venit
  • Pip
  • Group: Members

Posted 22 October 2018 - 15:53

Am vorbit cu un domn de la BMW Filaret și a spus ca la cutie și distribuție nu se umbla!?!?
Serios????
-1

#242 User is offline   mishwall 

• Începător

Posted 22 October 2018 - 15:56

View PostGrinzy, on 22 October 2018 - 15:53, said:

Am vorbit cu un domn de la BMW Filaret și a spus ca la cutie și distribuție nu se umbla!?!?
Serios????

Depinde cu cine ai vorbit, poate era portarul.
5

#243 User is offline   calinus68 

• Pasionat

Posted 22 October 2018 - 18:10

Lasa ca o sa schimbi uleiul cand da suturi cutia,si se aprinde timona in bord.
0

#244 User is offline   RaYn3 

• Pasionat
  • Interests:F1

Posted 23 October 2018 - 07:15

View Postmishwall, on 22 October 2018 - 15:56, said:

Depinde cu cine ai vorbit, poate era portarul.

Mda, bine zis. "Portarii" astia cu care discutati, evident ca au interesul sa vanda cat mai multe piese sau de ce nu piese scumpe. Altfel cum credeti ca-si iau salariile?!?! Nu le dau astia de la BMW AG, ci dimpotriva, trebuie sa se descurce singuri. Pe langa asta, trebui sa mai trimita si niste bani la centru ca nu degeaba au investit banii aia de la inceput in tot ce inseamna showroom. Evident trebuie sa-i recupereze in x ani, dar sa faca si profit. V-ati prins acum de ce va recomanda sa nu schimbati distributia sau uleiul in cutie?!?! Va lasa sa mergeti pana pica ori motorul ori cutia, dupa care veti merge la ei si vi le vor vinde de noi cu 3k - 4k Euro.
0

#245 User is offline   CatalinP 

• Pasionat

Posted 23 October 2018 - 07:31

O conspiratie de talie mondiala.
1

#246 User is offline   Grinzy 

• Nou venit
  • Pip

Posted 24 October 2018 - 10:40

'Informația' o am de la un bun prieten care are un seria 5 520d(acelasi motor dar fără xdrive).
El duce mașina la revizie numai la BMW Filaret și a vorbit cu cel care ii ia mașina în service de fiecare data..
O întrebare am:
Chiar dacă motoarele sunt la fel (2L 190cp) și cutia in 8 trepte bănuiesc ca la X3 F25xdrive cutia este diferita din cauza de 4*4 față de un seria 5 520 fără xdrive?
0

#247 User is offline   Andrei525 

• Membru

Posted 30 October 2018 - 03:35

Salut. Am si eu o mica problema dupa schimb ulei cutie automata 8HP. Metoda gravitationala.
Am observat ca la viteze mici la o franare usoare masina se infraneaza mai mult decat as vrea. E cam ca la manuala in frana de motor.
Sa fie de la cutie? Soft? Adaptari? Ce ma sfatuiti? Pe tester nu da nici o eroare.
0

#248 User is offline   ramius 

• Nou venit
  • Pip

Posted 07 November 2018 - 17:41

Salutare.

ieri am lasat masina la ZF Faur, este vorba de un 320 xD F31 din 2014 cu 160.000 km la bord. Cutia 8HP45X.
Am facut-o profilactic, nu aveam simptome.

Mi-au facut schimbul de ulei, (pe deviz sunt 7 litri) si au schimbat baia de ulei. Total 1925 RON.

Intrebarea nr. 1 este daca e normal sa gasesc masina cu 9 km in plus fata de cat era kilometrajul seara cand am lasat-o acolo.

Si intrebarea nr. 2: am inteles ca trebuie resetati niste parametri din computer referitori la cutia de viteze. cum stiu daca au fost resetati?

Multumesc.
0

#249 User is offline   six in line 

• Pasionat

Posted 07 November 2018 - 17:56

Salut, poate au dat o tura cu ea sa-i refaca adaptarile cutiei, acestea fiind resetate dupa schimbul de ulei. CUm ti se pare ca schimba acum?
0

#250 User is offline   ramius 

• Nou venit
  • Pip

Posted 07 November 2018 - 18:15

View Postsix in line, on 07 November 2018 - 17:56, said:

Salut, poate au dat o tura cu ea sa-i refaca adaptarile cutiei, acestea fiind resetate dupa schimbul de ulei. CUm ti se pare ca schimba acum?

Asa cum am zis mai sus, nu am schimbat uleiul pentru ca aveam simptome. Nu vad nicio diferenta in modul Drive. In modul Sport Manual schimbatul era mai zmucit insa cred ca asta a fost si intentia producatorului, sa dea senzatia de sport. In acel mod, dupa schimbul de ulei nu vad o diferenta notabila.
0

#251 User is offline   ddoru 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 December 2018 - 11:28

Dragi forumisti,

Am o situatie un pic mai delicata.
Am cumparat de curand un BMW 325 XI E46 Sedan 2001 cu 123 000 km reali, eu sunt acum al doilea proprietar. Masina pare destul de intretinuta tehnic.

Printre altele, povestind de istoricul masinii, fostul proprietar mi-a spus ca s-a umblat la transmisie, ca a schimbat o garnitura iar uleiul era asa de curat incat nu fost schimbat. Dar era deja cumparat!

Iar eu acum nu stiu ce sa cred despre asta, de ce sa fi pus la loc uleiul vechi? Uleiul nou de transmisie este cumparat si il am in portbagaj. Dar nici nu am apucat sa ma uit sa vad ce fel de ulei si cati litri... Si nu stiu daca ar fi bine sa il schimb. Si daca sa schimb doar uleiul sau tot kit-ul...

Ceva sfaturi?
0

#252 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 13 December 2018 - 12:28

Cel mai probabil a intentionat sa il schimbe dar a renuntat . Normal ca schimbi tot kitul adica si baia de ulei care contine filtrul . Poti achiztiona marca Zf sau Bmw .
0

#253 User is offline   flori22 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 December 2018 - 12:35

View Postramius, on 07 November 2018 - 17:41, said:

Salutare.

ieri am lasat masina la ZF Faur, este vorba de un 320 xD F31 din 2014 cu 160.000 km la bord. Cutia 8HP45X.
Am facut-o profilactic, nu aveam simptome.

Mi-au facut schimbul de ulei, (pe deviz sunt 7 litri) si au schimbat baia de ulei. Total 1925 RON.

Intrebarea nr. 1 este daca e normal sa gasesc masina cu 9 km in plus fata de cat era kilometrajul seara cand am lasat-o acolo.

Si intrebarea nr. 2: am inteles ca trebuie resetati niste parametri din computer referitori la cutia de viteze. cum stiu daca au fost resetati?

Multumesc.

Sunt normali cei 9 km in plus daca se inregistreaza si cand este suspendata. Ei trebuie sa o accelereze sa treaca prin toate treptele si sa ajunga la anumite temperaturi. plus tura in curte de la final... dar totusi cat de disperat sa fii sa te uiti la km cand lasi masina undeva? <_<
-5

#254 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 13 December 2018 - 12:39

View Postflori22, on 13 December 2018 - 12:35, said:

.. dar totusi cat de disperat sa fii sa te uiti la km cand lasi masina undeva? <_<

vorbesti asa pentru ca nu ti-ai vazut inca masina o tura prin oras , sau plecata in deplasare in afara ...in timp ce tu o stii in service
0

#255 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 13 December 2018 - 12:41

Si la reprezentanta mai pleaca cu masinile prin oras.

Eu am ramas cu cineva de povesti la BanatCar si masina mea a trecut pe langa noi. Am intrebat unde se duce cu masina si mi-au raspuns ca a plecat un coleg sa ia covrigi (pt micul dejun).

Nu m-am suparat si nu am comentat. Dupa vreo 10 minute, masina s-a intors :pardon:

#256 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 13 December 2018 - 12:54

View PostBala, on 13 December 2018 - 12:41, said:

Eu am ramas cu cineva de povesti la BanatCar si masina mea a trecut pe langa noi. Am intrebat unde se duce cu masina si mi-au raspuns ca a plecat un coleg sa ia covrigi (pt micul dejun).

Nu m-am suparat si nu am comentat. Dupa vreo 10 minute, masina s-a intors :pardon:

dar nici normal nu ti-a parut presupun ..
3

#257 User is offline   RaYn3 

• Pasionat
  • Interests:F1

Posted 13 December 2018 - 13:50

View Postddoru, on 13 December 2018 - 11:28, said:

Dragi forumisti,

Am o situatie un pic mai delicata.
Am cumparat de curand un BMW 325 XI E46 Sedan 2001 cu 123 000 km reali, eu sunt acum al doilea proprietar. Masina pare destul de intretinuta tehnic.

Printre altele, povestind de istoricul masinii, fostul proprietar mi-a spus ca s-a umblat la transmisie, ca a schimbat o garnitura iar uleiul era asa de curat incat nu fost schimbat. Dar era deja cumparat!

Iar eu acum nu stiu ce sa cred despre asta, de ce sa fi pus la loc uleiul vechi? Uleiul nou de transmisie este cumparat si il am in portbagaj. Dar nici nu am apucat sa ma uit sa vad ce fel de ulei si cati litri... Si nu stiu daca ar fi bine sa il schimb. Si daca sa schimb doar uleiul sau tot kit-ul...

Ceva sfaturi?

N-ai mentionat, dar cred ca tu ai cutie manuala?!?! In cazul asta nu-i nevoie sa schimbi uleiul in cutie. Eu la E90 l-am schimbat, desi era curat cel existent si nu necesita inlocuire. Nu aveam nici un fel de simptome si doar preventiv l-am schimbat.
0

#258 User is offline   Andrei525 

• Membru

Posted 13 December 2018 - 14:00

View PostBala, on 13 December 2018 - 12:41, said:

Prin pasivitate ti-ai dat acordul si chiar ai incurajat astfel de practici. Rau ai facut.
0

#259 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 13 December 2018 - 14:20

View PostMyx, on 13 December 2018 - 12:54, said:

dar nici normal nu ti-a parut presupun ..

Mi s-a parut comic in momentul acela :rolleyes:

#260 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 13 December 2018 - 14:28

View PostBala, on 13 December 2018 - 14:20, said:

Mi s-a parut comic in momentul acela :rolleyes:

eu stiu o poveste cu masina trosnita si reparata fara sa afle clientul ...alta reprezentanta , omul iesise sa duca un mic pachet cuiva . Sigur ca e un caz extrem dar n-au ce cauta cu masina in afara reprezentatei mai ales pt motive puerile. Probabil n-ai vrut sa escaladezi situatia , eu m-as fi crizat grav :hyper:
0

Share this topic:

• 14 Pages +
  • « First
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users