Jump to content

Schimb ulei cutie automata


kevinn14

Recommended Posts

Pai aruncati cu banii aiurea. Eu atf3 il iau din Germania pe la 40 sau 45 euro. Dar vorba cuiva mai sus, caut oferte ca doar nu fur banii. 128 lei e atf2 la noi in tara ca vad ca nu am specificat mai inainte.

 

Pai chiar si cu 190 de lei din Germania la oferta, tot inseamna 1000 1200 lei doar uleiul. Plus kit baie, plus manopera se face 2000 lei.

Si la oferta de unde il iei, nu de pe ebay? Si factura nema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

in Germania cred ca doar pe eBay gĂŁsești mai ieftin ... de fapt de oriunde iei online . DacĂŁ iei din magazin e mult mai scump ca la noi , am luat eu 1 litru de ulei 5W-30 Castrol pt un Golf 6 , 21 euro de la ATU. Am luat pt mașina mamei sa aibĂŁ pe drum acum pe 2 Martie am luat . M-a fĂŁcut sa ma gândesc dacĂŁ nu cumva la noi sunt contrafĂŁcute de sunt la jumate de preț ....
Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am facut schimbul de ulei+baie+filtru(toate zf) cu 1400 lei la e90 + reset cutie cu factura la un sevice in militari unde lucreaza fostul mecanic sef de la mhs militari. Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Am primit oferta si de la Faur , aprox 1700 cu totul ZF , pun aici mailul, ce parere aveti? Nu prea imi place chestia asta cu lasatul masinii de seara acolo ....

 

 

Ana Sprincenatu <ana.sprincenatu@servicefaur.ro>

An dunareanu_vic@yahoo.com Heute um 15:12

Buna ziua,

 

Este recomandat a se schimba uleiul la cutia automata ZF la fiecare 80.000 km.

Preturile sunt:

- ulei ZF Lifeguard Fluid 6 – 89 lei + t.v.a. / litru x aprox. 6-7 litri,

- baie ulei cu filtru ZF 6 HP26 – 488 lei + t.v.a.

- manopera – 250 lei + t.v.a.

 

Atasat va trimit o harta a sediului nostru.

 

Operatiunea de schimb ulei dureaza aprox. 4 ore, durata care se poate prelungi in cazul aparitiei altor situatii neprevazute / dificultati.

 

Daca doriti, va rog sa ma anuntati inainte pentru a va putea programa.

Ideal ar fi sa lasati masina la noi de seara pentru a scadea la tempereatura potrivita, iar dimineata, la prima ora, sa inceapa schimbul.

 

Cu respect / Kind regards / Mit freundlichen GrĂźĂen

Ec. SprĂŽncenatu Ana-Maria

ZF After Sales Manager

 

S.C. SERVICE FAUR S.R.L.

Tel: +40 21 2564645

Fax: +40 21 2564648

E-mail: ana.sprincenatu@servicefaur.ro

Website: www.servicefaur.ro

Link to comment
Share on other sites

@chitsro - e ZF, nu vad ce ar fi in neregula cu el, mai bun de atat nu exista :). Si cel de origine BMW tot ZF este.

@kevinn14 - e normal sa lasi masina, altfel ai sta toata ziua pe langa ei pe acolo pana s-ar raci uleiul din ea. Mi-as pune intrebari daca m-ar chema dimineata si in 2-3 ore ar fi gata, atunci e clar ca nu ar respecta procedura. Merge un prieten la ei saptamana aceasta si va lasa si el masina de seara.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa nu mai fi asa indiscret.

 

 

Atunci nu mai duce lumea in eroare. Colegul a spus de un anumit ulei.

 

Tu daca-l aduci din Germania, foarte bine, atunci adu si la alti colegi, la pretul care spui tu.

 

 

 

Pai chiar si cu 190 de lei din Germania la oferta, tot inseamna 1000 1200 lei doar uleiul. Plus kit baie, plus manopera se face 2000 lei.

Si la oferta de unde il iei, nu de pe ebay? Si factura nema.

 

 

El a spus un pret, dar a uitat de taxele de transport de pe ebay. Pentru Germania vre-o 5 - 10 euro transportul.

 

In Germania sub 46 euro 1 L, nu am vazut.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Am primit oferta si de la Faur , aprox 1700 cu totul ZF , pun aici mailul, ce parere aveti? Nu prea imi place chestia asta cu lasatul masinii de seara acolo ....

 

 

Ana Sprincenatu <ana.sprincenatu@servicefaur.ro>

An dunareanu_vic@yahoo.com Heute um 15:12

Buna ziua,

 

Este recomandat a se schimba uleiul la cutia automata ZF la fiecare 80.000 km.

Preturile sunt:

- ulei ZF Lifeguard Fluid 6 – 89 lei + t.v.a. / litru x aprox. 6-7 litri,

- baie ulei cu filtru ZF 6 HP26 – 488 lei + t.v.a.

- manopera – 250 lei + t.v.a.

 

Atasat va trimit o harta a sediului nostru.

 

Operatiunea de schimb ulei dureaza aprox. 4 ore, durata care se poate prelungi in cazul aparitiei altor situatii neprevazute / dificultati.

 

Daca doriti, va rog sa ma anuntati inainte pentru a va putea programa.

Ideal ar fi sa lasati masina la noi de seara pentru a scadea la tempereatura potrivita, iar dimineata, la prima ora, sa inceapa schimbul.

 

Cu respect / Kind regards / Mit freundlichen GrĂźĂen

Ec. SprĂŽncenatu Ana-Maria

ZF After Sales Manager

 

S.C. SERVICE FAUR S.R.L.

Tel: +40 21 2564645

Fax: +40 21 2564648

E-mail: ana.sprincenatu@servicefaur.ro

Website: www.servicefaur.ro

Am facut schimbul de ulei la cutie la Faur...profesionisti,amabili,stiu ce au de facut..iar cu lasatul masinii de seara nu e nici o problema.La fel am procedat si eu,am lasat masina de seara la ei in curte care este pazita,am incuiat masina,am luat cheia,m-am dus de dimineata la 7 la ei si pana la 11 a fost gata.Poti sa stai si langa masina in timpul lucrarii ca nu se supara nimeni,asta ca sa nu ai dubii ca ti-ar lua cineva ceva dupa masina.

Link to comment
Share on other sites

Am facut schimbul de ulei la cutie la Faur...profesionisti,amabili,stiu ce au de facut..iar cu lasatul masinii de seara nu e nici o problema.La fel am procedat si eu,am lasat masina de seara la ei in curte care este pazita,am incuiat masina,am luat cheia,m-am dus de dimineata la 7 la ei si pana la 11 a fost gata.Poti sa stai si langa masina in timpul lucrarii ca nu se supara nimeni,asta ca sa nu ai dubii ca ti-ar lua cineva ceva dupa masina.

 

Cat te-a costat si despre ce masina e vorba mai exact?

Link to comment
Share on other sites

Florine eu zic sa nu mai tot bati campii mai ales ca vad ca ai si o varsta.

 

Nu stiu cine bate campii, analizeaza ce intrebari au fost puse, ce ai raspuns tu si trage singur concluzia.

 

Tocmai ca eu stiu foarte bine preturile si de aici si din Germania.Dar ce sa-i faci, adevarul doare intotdeauna :rolleyes:

 

Dar ce suparacios esti?,.... dau vina pe tineretea ta, cu timpul vei deveni mai ingatuitor <_<

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

kevin, daca vrei sa faci schimbul mai bine ca la zf, da-mi un mesaj privat si iti dau eu contactul mecanicului meu care le mananca pe paine si care a mai si lucrat ani buni la bmw. El lucreaza doar cu ulei si baie originale, are tot ce trebuie, chestie din aia de iti spala cutia etc. Iar pretul e imbatabil.
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

garantie si factura la masina din 2007?

 

Ma refer la garantia pieselor, lucrarii. De exemplu eu la racitorul de gaze nu aveam garantie la piesa daca nu o montam la reprezentanta.

Banuiesc ca si la zf faur acorda garantie la baie de exemplu, la lucrare, ca sunt stranse suruburile bine etc.

Asa o schimbi la nea Dorel si el isi pune palma in fund. In plus pentru mine unul e conditie obligatorie factura.

Link to comment
Share on other sites

Pentru pret dau contactul cui doreste si afla singur. Factura ptr piese se face direct pe numele cumparatorului iar cu garantia ptr schimb ulei sper ca glumesti. Evident ca daca exista vreo scurgere dupa schimb, scurgere care inainte nu exista si se datoreaza lui, o va remedia fara costuri dar ce alta garantie vrei? Cred ca tu te plictisesti de multe ori si te apuci sa debitezi pe forum. Edited by Cookie
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

da...garantia peiselor este necesara...depinde acum si despre ce piese este vorba.

garantia lucrarii, la fel...depinde de operatiune, dar pt un schimb de ulei cu ceva cunostinte si indemanare rezolvi singur.

 

eu o spun si din punctul meu de vedere...am un E9x si nu merita manopera de reprezentanta si imi place sa bibilesc eu la ea.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Pentru pret dau contactul cui doreste si afla singur. Factura ptr piese se face direct pe numele cumparatorului iar cu garantia ptr schimb ulei sper ca glumesti. Evident ca daca exista vreo scurgere dupa schimb, scurgere care inainte nu exista si se datoreaza lui, o va remedia fara costuri dar ce alta garantie vrei? Cred ca tu te plictisesti de multe ori si te apuci sa debitezi pe forum.

 

Cred ca tu aberezi in majoritatea postarilor, cum era ineptia aia enorma cu consum de 14 la un 520d.

Si nu vad de ce nu faci public costul reviziei, ce e asa secret? Ca vad ca te pricepi la toate preturile, le iei ieftin din Germania la oferte etc. Hai sa ajutam cu informatiile daca chiar le ai si nu doar trollezi pe aici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.