Jump to content

Se poate urca la Cabana Ciucas cu X1 Xdrive?


greaper

Recommended Posts

Salut! Sunt incepator in ceea ce priveste o masina cu tractiune integrala si as dori sa stiu daca pe macadam uscat a urcat cineva la cabana Ciucas cu X1 Xdrive (e84)? Am batut de multe ori cu piciorul traseele din zona si stiu ca spre finalul urcarii sunt niste pante mai abrupte pe forestier! In ideea de a-mi planifica un we acolo as dori sa stiu daca a urcat cineva cu Xdrive pana la Ciucas!

 

Multumesc!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este destul de inclinata si cu aderenta proasta. Eu am coborat cu bicicleta acum multi ani cand nu erau dalele alea din beton si a fost horror. Abia piscam frana si bloca imediat roata.

Cel mai bine mai astepti cateva saptamani sa se duca zapada si te duci si incerci. :)

Link to comment
Share on other sites

nu am deloc experiențĂŁ, dar zilele urmĂŁtoare trebuie sĂŁ ĂŽmi vina noua mașinĂŁ, un X1, xdrive din 2010. este prima mașinĂŁ diesel pe care o am.

ĂŽn afarĂŁ de garda la sol, unde din ce am citit, Dusterul este in avantaj, și ținând cont de faptul cĂŁ nu am vĂŁzut gropi mari in filmulețul postat, nu vĂŁd de ce nu ar urca un X1!?

este mai bun Dusterul in acest sens?

mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

nu am deloc experiențĂŁ, dar zilele urmĂŁtoare trebuie sĂŁ ĂŽmi vina noua mașinĂŁ, un X1, xdrive din 2010. este prima mașinĂŁ diesel pe care o am.

ĂŽn afarĂŁ de garda la sol, unde din ce am citit, Dusterul este in avantaj, și ținând cont de faptul cĂŁ nu am vĂŁzut gropi mari in filmulețul postat, nu vĂŁd de ce nu ar urca un X1!?

este mai bun Dusterul in acest sens?

mulțumesc!

 

 

 

X1 x drive este limitat de unghiul de atac redus, nu de garda la sol neaparat. Are 18 cm, cu care teoretic te descurci in multe trasee, problema e ca s-ar putea sa lasi spoilerul fata pe acolo. :)) De urcat el urca, insa daca tii la aspectul sau, mai bine nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am vazut din filmulet , urca sigur. Dar sustin si ce a scris Cavaliere, daca drumul prezinta santuri, gropi sau bolovani mai mari ai toate sansele sa spargi plasticele in special la bara din fata , unde este ceva mai proeminenta. Plastice care nu sunt ieftine.
Link to comment
Share on other sites

Am batut de multe ori cu piciorul traseele din zona si stiu ca spre finalul urcarii sunt niste pante mai abrupte pe forestier! In ideea de a-mi planifica un we acolo as dori sa stiu daca a urcat cineva cu Xdrive pana la Ciucas!

 

Multumesc!

 

Pana la urma ai fost la cabana? A fost bine? Probleme ceva?

Nu ne impartasesti si noua niste impresii?

Edited by Saylor Man
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Salut! Ieri am urcat la Ciucas 4 persoane, jante 17" Pirelli P7 cinturato din fabrica cu pres 2.1 peste tot, a urcat fara probleme si fara sa dau cu "burta de pamant", dsc off, DS cutia...nu as spune chinuit, dar am mers cu atentie si fara graba, si era uscat...dar f nisipos. Nu a fost nevoie sa ma opresc in rampa...am mers snur. Coborat f f frumos cu HDC.

 

F multumit de cum se comporta masinuta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Salut! Ieri am urcat la Ciucas 4 persoane, jante 17" Pirelli P7 cinturato din fabrica cu pres 2.1 peste tot, a urcat fara probleme si fara sa dau cu "burta de pamant", dsc off, DS cutia...nu as spune chinuit, dar am mers cu atentie si fara graba, si era uscat...dar f nisipos. Nu a fost nevoie sa ma opresc in rampa...am mers snur. Coborat f f frumos cu HDC.

 

F multumit de cum se comporta masinuta!

Personal, eu evit astfel de ,,aventuri";tin prea mult la ea si incerc sa o tin cat mai mult pe asfalt... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.