Jump to content

Anulare clapete admisie n47


Recommended Posts

Nu mai e nici neamtul ce a fost. Asa de bine le-a gandit la M47 ca se cam rup si cad prin motoare...

Normal ca se rup, in anumite conditii.... daca stau saracele 300.000 de km fara sa fie curatate, cam ce se intampla... Plus ca le poti schimba si scapi de griji....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

S-au rupt ele la km mai putini, drept dovada le-au ranforsat sa reziste in orice conditii. Nu trebuia sa se rupa de la depuneri. Nu mai zic de suruburile care se desfac de pe ax, alea tot de la depuneri se desfac?

 

 

Costa 180 ron sistem clapete nou oe, chiar asa o paguba e incat sa vrei sa le anulezi? poke.gif

Link to comment
Share on other sites

djtaotao, ai desfacut tu la M47 si ai vazut cu ochii tai care e situatia cu suruburile de pe axul clapetelor de admisie sau vorbesti din auzite!?

 

Eu am desfacut la mine tot cat s-a putut; suruburile clapetelor erau intacte-stranse SI NITUITE DIN FABRICA, daca ma intelegi ce vreau sa spun. Eu am curatat "luna" acolo si am pus totul la loc.

A si motorul are si 315k km..

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca suruburile alea sunt nituite, am desfacut multe galerii si nu am vazut personal niciodata vreo unul slabit sau cazut. Stiu ca am vazut o poza odata pe un forum cu o chiulasa sau cap de piston in care s-a impregnat forma surubului. Chiar nu mai gasesc poza aia acum.

 

LE: am gasit pozele.

 

post-25893-0-47286800-1489016195_thumb.jpg

 

post-25893-0-22175900-1489016348_thumb.jpg

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca suruburile alea sunt nituite, am desfacut multe galerii si nu am vazut personal niciodata vreo unul slabit sau cazut. Stiu ca am vazut o poza odata pe un forum cu o chiulasa sau cap de piston in care s-a impregnat forma surubului. Chiar nu mai gasesc poza aia acum.

 

Poze am vazut si eu destule, nu-o bai..

Se stie ca clapetele galeriilor de admisie de pe E46 au fost cu problema placutelor.. Dar peste tot unde am citit/informat, ca si tine, toti au spus ca pe E90 s-a rezolvat aceea problema!

 

Asa ca eu zic sa nu mai sperii pe altii daca tu insuti NU STII SIGUR ca lui F30 ar trebui sa ii fie scoase placutele.. asta ca sa ramanem in topic. :rolleyes:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 10 months later...

Din ce vad eu este doar un dop pentru a se introduce in locul tijei de actionare a clapetelor, nicidecum dopuri pentru locurile respective unde sunt clapetele ca la M47. Nu are rost sa dai 80 lei pe un dop din plastic cand poti pune orice altceva acolo, chiar si un surub infiletat pe plastic.

 

Clapetele pe OE cu 180 lei vin separat doar la N47 F10-F30, la E-uri N47 nu vin separat clapetele ci cu tot cu galeria de admisie, de aceea motorul de F10 N47 nu se potriveste pe E60-E90 N47 pentru ca in primul rand difera si galeria de admisie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce vad eu este doar un dop pentru a se introduce in locul tijei de actionare a clapetelor, nicidecum dopuri pentru locurile respective unde sunt clapetele ca la M47. Nu are rost sa dai 80 lei pe un dop din plastic cand poti pune orice altceva acolo, chiar si un surub infiletat pe plastic.

 

Clapetele pe OE cu 180 lei vin separat doar la N47 F10-F30, la E-uri N47 nu vin separat clapetele ci cu tot cu galeria de admisie, de aceea motorul de F10 N47 nu se potriveste pe E60-E90 N47 pentru ca in primul rand difera si galeria de admisie.

 

Tin sa te contrazic, x1 e84 pe care il am are n47 si i-am schimbat clapetele cu 180 de lei originale. POate ca mai depinde si ce fel de n47 are masina pe ea, pentru ca exista 4 5 tipuri de n47. Poate ca la e60 este un n47 mai de la inceputuri la care difera galeria. La e90lci dupa 2010 2011, cat si la x1 lci este n47n acelasi motor de pe f30,f10 etc.

Edited by cavaliere
Link to comment
Share on other sites

Cateodata ma gandesc daca vreau sa scriu in romana, dar de fapt scriu in spaniola...

 

Nu, nu merge galeria de pe F pe E si invers.

 

Eu vorbesc de N47D20C care este Euro 5 chiar si pe E-uri, iar pe acesta nu-i poti schimba clapetele de la galeria de admisie... N47D20C care este si pe F-uri insa este diferit blocul motor si de aceea N47D20C de pe F nu este identic cu N47D20C de pe E.Va spun asta ca am schimbat motorul de pe masina mea si m-am interesat foarte bine, nu merge pus de pe F-uri pe E-uri chiar daca este acelasi cod motor.

 

E84 ala s-ar putea sa fie ca N47D20C de pe F-uri :) si aceasta sa fie exceptia de la regula, insa doar atat.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Cateodata ma gandesc daca vreau sa scriu in romana, dar de fapt scriu in spaniola...

 

Nu, nu merge galeria de pe F pe E si invers.

 

Eu vorbesc de N47D20C care este Euro 5 chiar si pe E-uri, iar pe acesta nu-i poti schimba clapetele de la galeria de admisie... N47D20C care este si pe F-uri insa este diferit blocul motor si de aceea N47D20C de pe F nu este identic cu N47D20C de pe E.Va spun asta ca am schimbat motorul de pe masina mea si m-am interesat foarte bine, nu merge pus de pe F-uri pe E-uri chiar daca este acelasi cod motor.

 

E84 ala s-ar putea sa fie ca N47D20C de pe F-uri :) si aceasta sa fie exceptia de la regula, insa doar atat.

 

E60 o avea alt tip de n47 ceva mai vechi. Galeria de pe f-uri se potriveste si la e90 si la e84.

Eu zic sa te mai uiti o data pe realoem, galeria mea de admisie de pe x1 e84 are acelasi cod cu cea de pe f30 pe care il am si este motor n47n/t. Asta e codul galeriei.

 

 

11617807991

 

Link to comment
Share on other sites

Cati din cei care vor sa scoata clapetele de pe admisie stiu ca facand asta vor scurta viata filtrului DPF!?

 

Scrisese cineva pe un alt topic cu mai mult sens postand ce gasise in Reingold..

 

Edit: era vorba de TIS:

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f15-x5-xdrive30d-sav_201404/wiring-functional-info/power-train/digital-diesel-electronics/exhaust-re-treatment/system-diesel-particulate-filter/EZjPC6cq

 

Topicul: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/183297-filtru-particule/page__st__200

 

Postarea #207; multumim CatalinP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.