Jump to content

Accesorii portbagaj


Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Am achizitionat un X3 F25 in urma cu cateva luni si in portbagajul lui am gasit doar acele clipsuri de ghidaj si o plasa care sa se prinda de acestea. In lateral am gasit antifurtul, triunghiul si inca 2 ustensile de tractare si o surubelnita.

Ma gandesc ca ar trebui sa mai am un compresor de aer, un ciocanel pt cutia automata (in caz de avarie), un recipient de facut pana, trusa medicala, extinctor... si mai ce altceva ?

 

Ideea este ca am o gramada de spatiu si nu stiu cu ce ar trebui umplut. Daca plec in vacanta, vreau sa stiu ca am tot ce imi trebuie.

 

Voi ce aveti in portbagaj ?

 

Multumesc pentru sugestii !

Link to comment
Share on other sites

curios ca si eu am luat masina acum o luna de la reprezentanta BMW Munchen si am primit cam aceleasi accesorii(in plus am trusa medicala),imi trebuie extinctor,si ce doream sa te intreb,ciocanelul ..,ce faci cu el la cutia automata?

 

In cazul in care masina a suferit o avarie ai trebuie remorcata, nu poate fi ridicata decat deblocand cutia. Procedeul exact nu il cunosc, insa ciocanelul trebuie montat undeva si efectuata deblocarea, altfel trebuie ridicata pe platforma (si nu taraita).

 

Multam pt info, trebuie sa gasesc sa imi achizitionez si alte accesorii ... dar nu stiu care... asadar, a ta nu a venit cu compresor de aer ?

Link to comment
Share on other sites

In cazul in care masina a suferit o avarie ai trebuie remorcata, nu poate fi ridicata decat deblocand cutia. Procedeul exact nu il cunosc, insa ciocanelul trebuie montat undeva si efectuata deblocarea, altfel trebuie ridicata pe platforma (si nu taraita).

 

Multam pt info, trebuie sa gasesc sa imi achizitionez si alte accesorii ... dar nu stiu care... asadar, a ta nu a venit cu compresor de aer ?

 

Am anvelope runflat,pana in toamna le voi schimba,cred ca o sa aleg all season(mai am o masina echipata vara-iarna),compresor nu am vazut,si nici stingator(trebuie sa cumpar neaparat,daca ma opreste si nu am,dau de 10 stingatoare),cand schimb cauciucurile cred ca am sa cumpar si un kit anti-pana(au si compresor inclus)

Link to comment
Share on other sites

Si eu,am cumparat acum o luna si jumatate un X3 F25 2014, masina nu avea decat acele clipsuri,surubelnita,trusa medicala si ochetul de tractare,plus triunghiul reflectorizant.Trebuia sa mai aiba acel mic compresor,stingator,niste distantiere telescopice pentru delimitarea portbagajului(costa vreo 800 lei pe e-mag)...pesemne nemtii,inainte de a le vinde,le curata bine de tot de dotari.

Am comandat stingator,funie de tractiune de 5t(costa vreo 30-40 lei) o pompa normala de picior(am cauciucuri runflet de vara,voi cumpara all season) si un mic cric hidraulic usor,care e bine sa fie acolo.

Plus sigurante si alte maruntisuri.

Link to comment
Share on other sites

Si eu,am cumparat acum o luna si jumatate un X3 F25 2014, masina nu avea decat acele clipsuri,surubelnita,trusa medicala si ochetul de tractare,plus triunghiul reflectorizant.Trebuia sa mai aiba acel mic compresor,stingator,niste distantiere telescopice pentru delimitarea portbagajului(costa vreo 800 lei pe e-mag)...pesemne nemtii,inainte de a le vinde,le curata bine de tot de dotari.

Am comandat stingator,funie de tractiune de 5t(costa vreo 30-40 lei) o pompa normala de picior(am cauciucuri runflet de vara,voi cumpara all season) si un mic cric hidraulic usor,care e bine sa fie acolo.

Plus sigurante si alte maruntisuri.

 

 

imi poti spune ce fel de cric hidraulic ai luat si cat ai dat pe el? tot cu improvizatii umblu cand e sa imi schimb rotile (are tata un VW si cu cricul de la el imi fac treaba).

Link to comment
Share on other sites

L-am gasit la Lidl anul trecut,unul mic,are cel mult 2 kg.Urmareste-le promotiile,uneori se repeta.

Mai am unul hidraulic,luat de la K,dar are vreo 5 kg si face acelasi lucru,cel mic,l-am incercat pe X3,il ridica extrem de usor.

Da,a costat undeva sub 100 lei,nu-mi amintesc exact,80,poate 90 lei.

Edited by nirod
Link to comment
Share on other sites

eu acum am facut inventarul,triunghi,trusa medicala,doua veste refectorizante inscriptionate BMW,carligul de fata,2 clipsuri (nu stiu ce sa fac cu ele,sau unde se pun),o surubelnita stea,si cu ocazia asta am gasit si butonul pentru carligul electric de remorcare(am facut ochii mari ca nu stiam ce se aude,mai ales ca nu se misca nimic prin portbagaj),atat am primit de la reprezentanta BMW

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/330x440q90/r/922/xlQa5H.jpg

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

am mai auzit o poveste asemanatoare cu butonul pentru carlig: omu' isi cumparase masina SH, seara a butonat tot ce a gasit la ea, a gasit un buton, a tot apasat pe el ca nu parea ca face nimic; dimineata ce sa vezi, masina avea carlig montat. "cine dracu mi-o montat carlig peste noapte?" :laugh: :laugh:
Link to comment
Share on other sites

am mai auzit o poveste asemanatoare cu butonul pentru carlig: omu' isi cumparase masina SH, seara a butonat tot ce a gasit la ea, a gasit un buton, a tot apasat pe el ca nu parea ca face nimic; dimineata ce sa vezi, masina avea carlig montat. "cine dracu mi-o montat carlig peste noapte?" :laugh: :laugh:

nu este poveste :laugh: daca nu ma dadeam in spate sa ma uit,nu-l vedeam ca a iesit de sub masina,pe laterale si in portbagaj recunosc m-am uitat,si daca nu misca nimic am zis ca ma uit pe google sa vad ce face butonul(il vedeam de la inceput dar era ascuns in spatele unui panou)

 

clipsurile acelea 2 pt ce sunt? https://imageshack.com/i/pmxlQa5Hj

Edited by nicko2008
Link to comment
Share on other sites

Clipsurile alea ar trebui sa fie 4 bucati,cate doua pe fiecare parte.Se monteaza in sinele din portpagaj prin apasarea butonului din clips,apoi,legi de ele o coarda elastica sa sa fixezi diferite obiecte mari,de ex.geamantane,jante,etc.Dezavantaj:trebuie sa dai jos covorasul din plastic care acopera sinele.

 

Totusi...unde este butonul acela?

Link to comment
Share on other sites

Clipsurile alea ar trebui sa fie 4 bucati,cate doua pe fiecare parte.Se monteaza in sinele din portpagaj prin apasarea butonului din clips,apoi,legi de ele o coarda elastica sa sa fixezi diferite obiecte mari,de ex.geamantane,jante,etc.Dezavantaj:trebuie sa dai jos covorasul din plastic care acopera sinele.

 

Totusi...unde este butonul acela?

 

nu cred ca erau 4 clipsuri(nu este loc special in suport pt 4),plasa cred ca se prinde de cele 2 inele fixe pe care eu le am deja si cele 2 clipsuri culiseaza pe sine,butonul este in spatele panoului din stanga,uite si o poza - Vezi ca eu am F34 GT

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/532x710q90/r/921/Nl1bdf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.