Jump to content

Schimbare lichid de frana


Recommended Posts

Mi-a aparut ceasul acela langa km la oil inspection si trebuie sa schimb lichidul de frana ...Am urmatoarele intrebari ?!

 

-Ce Lichid sa folosesc ?

-Ce cantitate am nevoie ?

-Cum este cel mai usor de schimbat ? Pe la etrieri sa le dau drumu la fiecare in parte ?

Lichid de frana Dot4

Cantitate, sa fie cel putin 1/2 litru.

Se schimba pe la etrier. Se scoate mai intai, cat poti de mult, lichid din rezervor sau; ai putea incerca sa scoti si filtru acela numai ca iti trebuie ceva indemanare! Lichidul se poate scoate usor cu seringa fara ac..

Nerecomandabil a gauri aceea sita a rezervorului pentru a scoate cat mai mult lichid de frana; vei afecta iremediabil sita iar particolele ce le-ar opri sita ajung in sistemul de franare.

 

Ideea de a scoate cat mai mult lichid este in sensul de a evita contaminare/amestecul celui vechi cu cel nou. SI se mentine nivelul lichidului de frana din rezervor cat mai aproape de maxim, mai ales cand se incepe operatiunea de ...pedalare/pompare.

 

Inainte de a te apuca de operatia de inlocuire a lichidului de frana iti trebuie cel putin un ajutor (daca nu ai sistemul acela de valva de cauciuc pe un furtun infundat in capat,, care sa stea fixat etans pe surubul de aerisire al etrierului-aerisirea putand sa o faci singur ...mai usor) sa faca acele "pedale" si o sincronizare destul de buna intre voi pentru a nu permite aerului sa intre in sistemul de franare..

De aceea daca nu ai mai facut niciodata acest lucru mergi (mai bine) la cineva care a mai facut asta si va fi mai bine..

 

(a, mai exista si situatia in care pur si simplu poti anula revizia din bord, si nu mai trebuie sa schimb lichidul.. dar macar merita verificata starea discurilor, a placutelor, a conductelor..)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa il schimb ...ca na e vb de siguranta ta pana la urma !

 

Adica practic iau etrierii la rand pana vine lichid curat pe fiecare in parte ...Si de resetat dupa senzorul ?

Desigur ca pe rand; ordinea nu prea conteaza; important e sa realizezi ca tevile pentru rotile din spate sunt mult mai lungi fata de cele ale rotilor din fata, deci mai mult lichid de frana trebuie scos de pe acele tevi.

Mare atentie la faptul ca aerul nu trebuie sa intre in sistemul de franare; asta v-a face/duce la o pedala de frana "moale", senzatia ca apesi pe o perna.. si franare fooarte proasta.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce relevanta are DIY postat de tine

 

p.s. crezi ca e o idee buna sa faci lucrari majore la sistemul de franare acasa fara sa ai experienta ?

eu cred ca el a intrebat ca si cum ar fi vrut sa il schimbe singur.

altfel ar fi intrebat unde poate schimba lichidul de frana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce relevanta are DIY postat de tine

 

p.s. crezi ca e o idee buna sa faci lucrari majore la sistemul de franare acasa fara sa ai experienta ?

 

 

Nu o lua in nume de rau, dar dupa parerea ta, aia este o lucrare majora? :rolleyes: Aia este o lucrare de indemanare. Ce mare experienta ti-ar trebui, sa faci asa ceva.

 

Da!, cred ca pentru cine se joaca toata ziua world of warcraft si nu stie sa tina o cheie fixa in mana, il, considera lucru greu de tot.

 

Dar cand schimbi un etrier, sau o conducta de frana, ce fel de lucrare este?

 

Iar DIY-ul pus de colegul, chiar are relevanta. Deoarece omul a intrebat si i sa raspuns. DE ACEEA ESTE FORUM, ca daca nu, omul se ducea la service-s si nu mai intreba aici.

Edited by florin1967
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.