Jump to content

116i Problema INJECTOARE - e87 motor N43


phil39

Recommended Posts

Buna seara,

 

Masina e 116i e87 motor n43 , problema cu ea e ca trepideaza /nu are putere /pierde putere la turatii sub 2000.

La BMW au testat-o, si au zis ca trebuie schimbate toate injectoarele. (nu sunt toate duse...dar ei asa recomanda bine inteles....)

 

Astea sunt piesele ce trebuiesc inlocuite: ( + termostatul si antige , o alta problema)

 

http://i63.tinypic.com/2n86di.jpg

 

 

 

Acuma problema mea e alta... injectoarele au mai fost schimbate pe masina asta in 2012 , cand masina era a primului proprietar, m-au informat.

Inteleg ca a fost un recall din ce citesc pe aici: http://www.bmwclub.ro/forums/topic/167710-116i-problema-injectoare

 

Dupa 4 ani trebuie sa le schimb eu din nou, pe cheltuiala mea? Adica au facut recall, si-au recunoscut problema, si ce sa vezi, problema persista ?

Poi asa au rezolvat-o ? Inteleg ca au schimbat injectoarele din fabrica, cu o noua versiune de injectoare. Poi si astea sunt lafel ca prima generatie ?

Cum au rezolvat ei problema atunci ?

Mai sunt cazuri similare , cunoasteti problema asta?

 

 

 

O a doua intrebare: Pot sa schimb eu aceste injectoare? Cat de complexa e problema ? Am inteles ca odata schimbate injectoarele, trebuie modificat in memorie si salvat codurile noilor injectoare. Cu ce soft se face aceasta operatiune, cu orice soft tester...ori trebuie soft dedicat...ceea ce folosesc si bmw in service ul lor? Adica mai pe scurt...pot sa le schimb eu...si sa ma ajut cu prietenii ce au tester...ori e grava treaba, si se face doar la bmw ?

 

Multumesc

Edited by phil39
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Cum adica nu sunt duse dar trebuie schimbate? O fisa cu erori ceva ti-au dat? Incearca sa faci tu o diagnoza si vezi ce iese, posibil sa ai nevoie de schimb bobine+bujii, cum zice NSamy. Si eu am patit la N43B20, schimbate pe recall, masina trepida, am mers asa cateva luni si m-am trezit cu martor in bord, la MHS am primit deviz cu schimbat injectoare si pe diagnoza mea era detonatie si fail pe cyl 1, schimbat bobina, merge si acum.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.