Jump to content

x3 f25 turbo defect


Recommended Posts

buna,am un bmw din 2012 x3 f25 motor n47d20c,este normal sa mi-se strice turbosuflanta la 72000 de km??? implicit se compromite si filtrul de particule si il schimb.sunt foarte trist, eu am crezut ca am o masina premium,pina la 100000 de km sa nu am probleme........nu stiu ce sa cumpar pe viitor!!!
Link to comment
Share on other sites

Acest motor e cunoscut pt problemele cu turbina mica.

 

 

 

Turbina e la fel de mica/mare ca la orice n47 de 184 de cai. Care sunt problemele alea, confunzi cu n47 biturbo probabil. Si daca e doar actuatorul, tot nasol e, ca nu cred sa poata fi inlocuit separat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut. La mine am descoperit fara sa vreau ca am belea cu turbina pt ca nu dadea nici un simtom si aveam joc mare fata-spate pe axul central cand am curatat EGR cu galerie admisie. Am dat jos turbina am fost la un centru de reconditionat turbine in IASI si domnii de acolo mi-au recomandat sa schimb tot miezul ca ala vechi e dus. Au pus Melett care a costat 1250 dar cu schimb ulei+filtre+curatat dpf si intercoller+garnituri noi am ajuns undeva la 2700.

Problemamea acum este ca numai in mers la 1500-2000 turatii se aude un fasait ca de frunze fin----ei zic ca e normal altii zic ca nu, nu stiu ce sa mai cred!

F25 are 258K km iar apropo de distributie eu am schimbat-o la 250K pt ca atunci a inceput sa zornaie.

Link to comment
Share on other sites

Salut. La mine am descoperit fara sa vreau ca am belea cu turbina pt ca nu dadea nici un simtom si aveam joc mare fata-spate pe axul central cand am curatat EGR cu galerie admisie. Am dat jos turbina am fost la un centru de reconditionat turbine in IASI si domnii de acolo mi-au recomandat sa schimb tot miezul ca ala vechi e dus. Au pus Melett care a costat 1250 dar cu schimb ulei+filtre+curatat dpf si intercoller+garnituri noi am ajuns undeva la 2700.

Problemamea acum este ca numai in mers la 1500-2000 turatii se aude un fasait ca de frunze fin----ei zic ca e normal altii zic ca nu, nu stiu ce sa mai cred!

F25 are 258K km iar apropo de distributie eu am schimbat-o la 250K pt ca atunci a inceput sa zornaie.

 

salut.nu stiu ce sa spun daca este normal fasaitul,un lucru este cert daca pica turbina si motorul este incins iti impinge uleuil in dpf si cam greu o cureti,asa am patit-o eu si am schimbat tot(turboul 2600ron,dpful 7200ron).ma bucur sa aud ca ati schimbat distributia la 258k,deci a tinut bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.