Jump to content

Power Box de la Race-Chip


ACM

Recommended Posts

  • 6 months later...

Am folosit eu , face treaba , infunda si Dpf

Scurt si cuprinzator! Ai cam pus sare pe rana! :goodjob:

PS - Am impresia ca power box-ul asta este in categoria anvelopelor all-season. Nu exceleaza cand trebuie , dar nici la greu nu te lasa.

Edited by Saylor Man
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mi-am facut o simulare online pe www.racechip.com, pentru BMW X3, 190 CP (este cu cutie manuala) si ei spun ca imbunatatirea este dupa cum urmeaza:

Specificatii Stock: 190HP si 400 Nm

iar dupa montajul lui RaceChip GTS Black: 225HP si 505Nm

 

Mie mi se pare o crestere spectaculoasa (mai ales la cuplu), iti ofera si garantie, warm-up timer pentru motor, iar din cate am inteles, sistemul are un mecanism de shut-down si trece inapoi la sistemul de stock in caz de pericol.

 

Inainte sa il comand, va intreb si pe voi ce parere aveti ?

 

Multumesc.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Mai bine un soft la TCM/Completechip care costa 300-350 euro si garantat va avea un rezultat putere/consum optim. Powerbox-urile sunt considerabil mai scumpe si nu ofera nimic in plus. Garantia nu se pierde asa usor, in caz de ceva se revine gratuit la soft-ul original si nu o sa fie probleme nici la garantie. Mai multe detalii iti pot spune ei, ca din cate stiu unele masini se resofteaza prin obd, la altele se demonteaza ecu.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata se pot modifica toate BMW-urile de generatie noua direct prin mufa de diagnoza OBD2.

 

ps: un soft bine facut intodeauna va fi mai bun decat un powerbox ;) .

Edited by 320i e36
Link to comment
Share on other sites

In momentul de fata se pot modifica toate BMW-urile de generatie noua direct prin mufa de diagnoza OBD2.

 

ps: un soft bine facut intodeauna va fi mai bun decat un powerbox ;) .

 

Si softul bine facut cine il garanteaza? Macar la racechip ai garantie, factura etc. La softurile autohtone ce garantie exista?

Link to comment
Share on other sites

Race Chip este un powerbox de ultima generatie, dar cu toate astea nu face aceleasi servicii ca un soft corect modificat.

Mai mult decat atat se pierd anumite functii de protectie si apar probleme in timp. Ecu are senalele translatate si astfel sunt influentate iesirile. Este o pacaleala inteligenta pentru ecu si are efect, dar nu cat e declarat cel scontat.

 

Pentru a va convinge va recomand sa utitati de discutii si sa puneti masinile pe dyno cu si fara aceste dispozitive.

Eu am facut asta, stiu rezultatul, am tot experimentat diverse modele si va recomand sa nu ma credeti ci sa incercati efectiv. Daca va prezint eu situatia o sa credeti ca interesu poarta fesu.

In mod cert cel mai performant si corect dyno este marca Mustang.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe un F30 acum, este prinsa undeva la motor si nu intra nici o mufa ceva in ea, sunt sanse sa transmita prin bluetooth si sa functioneze asa? (asa a venit masina din Olanda)

 

Si inca o intrebare, daca vreau sa il dau jos, il scot pur si simplu din masina fara sa umblu la ceva?

Edited by ckh
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Parerea este alta ca sa fi impacat cu ideea.

Nu stiu ce spui acolo si cred ca e cel mai bine sa testezi.

Mergi cu masina pe dyno, o testezi asa cum este apoi il scoti si o retestezi.

 

Asa ai sa vezi clar influenta fara sa apelezi la nimeni.

 

Am masina la vanzare, asa mi-a venit din Olanda, ar fi prea mare agitatia :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.