Jump to content

Antigel in ulei


cipilica

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Am o problema la un E39, motor 525D, an 2002, km 377358.

Mi s-a aprins in bord mesajul "check coolant level". Am verificat si intradevar antigelul a scazut.Am completat la nivel si dupa alti 100 km aceeasi problema.

Am completat din nou dar nu am mai mers 100 de km ci 50 km.Sub masina nu erau urme ca ar curge pe undeva sar ar fi ceva spart.

Am verificat joja de ulei si am constatat ca nivelul la ulei era la nivel maxim.Am fost cu ea la mecanic si a spus ca s-ar putea sa fie termoflotul.A scos termoflotul, a pus dopuri pe furtune.

Dupa alti 100 km, acelasi mesaj.Am sunat mecanicul si a spus ca sigur este garnitura de chiulasa.

A dat jos chiulasa, a dus-o la verificat si au constatat ca unele orificii erau putin "mancate"si nu se pot suda.Am facut rost de alta chiulasa, am dus-o la verificat si au schimbat pe ea ghidajele de supape(24 bucati) si au rectificat-o.

Am cumparat garnitura de chiulasa noua, ulei, mecanicul a montat-o pe masina si dupa alti 100 km... aceeasi problema. Antigelul scade si uleiul creste.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat, o parere? Sunt putin disperat ca toata nebunia asta m-a costat in jur de 700 euro.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut problema asta la fosta mașina , tot așa se aprindea mereu becul cum ca trebuie completat antigel , la mine a fost radiatorul , sa ĂŽl verifici bine. De ce zic asta , pt ca nici la mine nu se vedea absolut nimic ca ar curge ... ĂŽl și pĂŁstrasem dupĂŁ schimb credeam ca m-au pus aia sa ĂŽl schimb degeaba, dar nu s-a mai aprins becul apoi . Slabe șanse probabil sa fie la tine asta , dar verifica dacĂŁ poți
Link to comment
Share on other sites

Salut,mai poate fi garnitura de la filtrul de ulei.

Piesa nr 8 http://www.realoem.c...&diagId=11_2328

LE: sa nu mai mergi cu termoflotul anulat/infundat ca risti sa se incalzeasca uleiul din cutie prea tare si strici si cutia de viteze

 

Am pus inapoi termoflotul, am schimbat si bateria de la termoflot( este o baterie cu 2 supape) si tot ajunge apa in ulei.

 

posibil bloc motor fisurat

 

Daca ar fi blocul fisurat, nu ar avea si alte simptome?

Masina masina merge foarte bine....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.