BMWClub: Tremurat la franare - Discuri Noi - BMWClub

Jump to content

• 8 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Tremurat la franare - Discuri Noi

#1 User is offline   kevinn14 

• Membru
  • Group: Members

Posted 26 March 2017 - 13:45

Am si eu o problema la e60 530xd -- incepuse sa tremure la franare - asa ca am schimbat toate discurile fata-spate , pe spate am pus ATE ; pe fata originale bmw cu placute orginale bmw . montate corect , curatat , fara nici o problema . Dupa aprox 1500 km parca am inceput sa simt din nou un tremurat DOAR la franare si DOAR la viteze de peste 120 km/h. Nici acest tremurat nu este prezent mereu , depinde cum pui frana . Jantele sunt perfecte , cauciucurile noi cumparate acum 1 sapt . Toate la masina sunt verificate si sunt ok , inafara de bucsele de la bratele din pozele de mai jos , acolo unde este surubelnita . Astea am inteles ca au putin joc si sunt cam imbatranite. De schimbat le schimb oricum , maine sau poimaine le comand --- eu vreau sa va intreb : credeti ca aceste brate ar putea produce acest tremurat DOAR LA FRANARE ? Sau pur si simplu am avut din nou ghinion cu discurile ( la fostul coupe am schimbat 4 randuri ) ;

Intreb pt ca as dori atunci cand comand bratele sa iau si alte discuri + placute . Sau sa schimb intai bratele , e vreo sansa sa fie de la ele ? Ideea e ca e complicat sa ma duc de mai multe ori la service . O data cu acestea as dori sa schimb si butucii ( am pus poza ) . La fostul coupe pana nu i-am schimbat nu s-a oprit masina din tremurat . De astia ce parere aveti ? Spuneti-mi si mie ce sa iau la masina . Pt discuri m-am gandit la Zimmermann perforate.... sau sa iau tot originale ? Precizez ca cele de pe masina au 2200 km . Daca stiti cumva si denumirea exacta a acestor brate ? Brate fata inferioare partea din spate sau cum le spune exact ?
Attached File  IMG_2556.JPG (86.89K)
Number of downloads: 158

Attached File  IMG_2557.JPG (85.77K)
Number of downloads: 165

Attached File  IMG_2558.JPG (88.71K)
Number of downloads: 146

Attached File  IMG_2145.JPG (19.81K)
Number of downloads: 131

This post has been edited by kevinn14: 26 March 2017 - 13:46

0

#2 User is online   unvicont 

• Fan

Posted 26 March 2017 - 14:24

Sunt multe variabile care trebuiesc luate in calcul:
- plumb prea mult pentru echilibrarea rotilor si/sau roti atipice;
- uzura inegala placute frana/franare inegala/etrieri blocati;
- rulment uzat de la roata; chiar si cel de la cardan cand se uzeaza mai da asemenea simptome;
- bratele indicate de tine in poza;
- bucse bara stabilizatoare sau chiar bara stabilizatoare prezinta uzura avansata,
- bara de directie/capetele de bara;

un mecanic bun iti poate spune ce este.

This post has been edited by unvicont: 26 March 2017 - 14:25

-1

#3 User is offline   kevinn14 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 14:47

View Postunvicont, on 26 March 2017 - 14:24, said:

Sunt multe variabile care trebuiesc luate in calcul:
- plumb prea mult pentru echilibrarea rotilor si/sau roti atipice;
- uzura inegala placute frana/franare inegala/etrieri blocati;
- rulment uzat de la roata; chiar si cel de la cardan cand se uzeaza mai da asemenea simptome;
- bratele indicate de tine in poza;
- bucse bara stabilizatoare sau chiar bara stabilizatoare prezinta uzura avansata,
- bara de directie/capetele de bara;

un mecanic bun iti poate spune ce este.

Pai am fost la mai multe service-uri , toți mi-au spus ca totul e Ok , infara de un service unde mi-au spus ca ar trebui schimbate brațele respective . Anvelopele am specificat - sunt noi cu dim standard pt e60 pe 225/50/17 , jantele sunt verificate la 2 service-uri de roti .
Chestia e ca a inceput sa temure din nou după un anumit nr de km după schimbarea discurilor . Deci exista probabil ceva ce îmi ovalizeaza discurile in 1500 km .... sau poate am avut "noroc" și am pus făcături in loc de originale ?
O fi posibil ca butucul pe care l-am atașat in poza sa fie ovalizat și la rândul lui sa ovalizeze discurile ?
Ce sa fac , sa iau întâi brațele sa văd dacă mai face ..?
Și ce discuri recomandați --- Zimmermann perforate sunt Ok ? Are cineva pe e60 ? Sau Ate POWER ?
0

#4 User is offline   vladmury 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 16:40

Normal daca pui originale nu ar trebui sa mai tremure, zimmermann ate si altele se ovalizeaza rapid pe bmw, din experienta proprie. Prima data schimba bratele si dupa aia ocupate de discuri.

Sent from my iPhone using Tapatalk
1

#5 User is offline   cabron 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 17:11

verifica discurile ca poate te-ai dus cu masina la spalat cu ele incinse si au dat cu apa pe ele,eu am patito si am prapadit discurile aproape noi,am schimbat o gramada de piese pana am ajuns la un service care avea aparat de masurat discurile,este o chestie care se prinde pe etrier si se invarte de disc si masoara sa nu fie deformat, ceva cu micrometru.
0

#6 User is offline   razzzzvan 

• Pasionat

Posted 26 March 2017 - 18:23

Du-te la un service mai capabil, da rotile jos, pune prezoanele inapoi si strangele in diagonala in forma de stea cu cheia dinamometrica la 120 Nm si pune ceasul comparator perpendicular pe disc la distanta cam de 1 cm de buza.
Daca bataia discului este mai mare de 0,02 mm (doua sutimi) sunt stricate discurile
Daca vreunul din discuri are bataie, se da jos discul, se curata flansa de asezare a rulmentului cu peria de sarma la metal si dupa se verifica cu ceasul comparator.
Nu stiu care este bataia admisa pentru rulment, trebuie verificat in TIS.
Este posibil ca un rulment stricat sa strice discurile, sau vreun etrier blocat sa-l supraincinga
Asa se face verificarea ca la carte, nu se schimba piese pe ghicite

This post has been edited by razzzzvan: 26 March 2017 - 18:24

3

#7 User is offline   kevinn14 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 19:35

Am înțeles --- sa se fi ovalizat in 2000 km de la Spalatorie exclus , pt ca știu lecția asta și nu spăl niciodată mașina când e încinsă .
O sa iau brațele , pt ca oricum trebuiesc schimbate , chiar dacă nu tremura de acolo ; și apoi sa văd ce fac cu discurile -- oricum au garantie , dar pana îmi dau aia banii sau alte discuri trebuie sa cumpăr eu altele . O sa merg sa le verific pe ceas comparator - rulmenții ma refer . Discurile sunt 100% ca s-au ovalizat pt ca imediat cum le am montat nu tremurau .
Deci o sa iau in principiu brațele ( se cheama brate inferioare partea spate ) , discuri noi și plăcute ( ce sa fac sa iau tot originale sau încerc altceva ? ) și butucii in caz ca sunt ovalizati .

Unde as putea sa merg in București sa verific cu ceasul comparator cum ai spus tu ? Mersi .
0

#8 User is online   ryoraul 

• Senior

Posted 26 March 2017 - 19:39

http://www.bmwclub.r...25#entry2224525
Poate te ajuta acest topic.
0

#9 User is offline   kevinn14 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 19:46

Chiar as vrea sa fac verificarea asta cu ceasul comparator , sa plătesc bineînțeles ; dacă are cineva idee unde pot merge sa fac chestia asta in buc , as fi recunoscător .

View Postryoraul, on 26 March 2017 - 19:39, said:

http://www.bmwclub.r...25#entry2224525
Poate te ajuta acest topic.

Mersi pt link , dar la mine nu face la fel , adică am pus discuri noi și la inceput au fost Ok primii 1200-1300 km , apoi au inceput . Deci cred ca ori am avut ghinion la discuri , ori e ceva ce le ovalizeaza cum zice și colegul - rulment stricat sau etrier stricat
0

#10 User is offline   zeronoo 

• Pasionat

Posted 26 March 2017 - 19:47

tipic...pune discuri originale bmw si nu mai patesti asta
-5

#11 User is offline   kevinn14 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 19:52

View Postzeronoo, on 26 March 2017 - 19:47, said:

tipic...pune discuri originale bmw si nu mai patesti asta

De ce nu citești tot .... am pus discuri originale bmw plăcute originale bmw ... ma refeream la ghinion cu astea originale ... și la fostul coupe am trimis discuri originale înapoi la garantie ovalizate in 5000 km .
0

#12 User is offline   cristianpop2016 

• Începător

Posted 26 March 2017 - 20:44

99 la suta de la discuri e problema
0

#13 User is offline   brumburs 

• Nou venit
  • Pip
  • Interests:Arhitectura si design

Posted 26 March 2017 - 22:05

La fel am patit si eu cu discuri si placute noi originale BMW, dupa 2000 km tremura masina la franare, am comandat apoi un set de discuri noi din germania https://www.leebmann24.de/ si se pare ca am avut noroc cu ele... de 10000 km merge perfect.
0

#14 User is offline   kevinn14 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 22:43

View Postbrumburs, on 26 March 2017 - 22:05, said:

La fel am patit si eu cu discuri si placute noi originale BMW, dupa 2000 km tremura masina la franare, am comandat apoi un set de discuri noi din germania https://www.leebmann24.de/ si se pare ca am avut noroc cu ele... de 10000 km merge perfect.

E foarte interesant site-ul dar nu reușesc sa găsesc pe el discurile pentru mașina mea . Îmi trebuie vreun cod ceva ? Ce marca sunt cele comandate cu care ai avut noroc ? Sau sunt tot originale ?
0

#15 User is offline   brumburs 

• Nou venit
  • Pip

Posted 26 March 2017 - 22:48

Da-mi te rog codul de la masina ta, si le putem gasi. Sunt tot originale si cele din Germania.
0

#16 User is offline   kevinn14 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 23:09

View Postbrumburs, on 26 March 2017 - 22:48, said:

Da-mi te rog codul de la masina ta, si le putem gasi. Sunt tot originale si cele din Germania.

WBANY71080CT70257 - la serie te referi nu ?

din ce tot citesc pe topicul celălat înclin sa iau tot originale ma gândesc ca am avut ghinion , am și luat de la alt magazin fațade unde iau de obicei piese . Dacă ai putea sa îmi spui un preț de acolo pt discuri ar fi super , am și drum in Germania in curând și as putea sa le comand la o adresa de acolo
0

#17 User is offline   brumburs 

• Nou venit
  • Pip

Posted 26 March 2017 - 23:26

Da, la serie ma refeream:
Discuri Fata
Set Placute Fata
Clips F
si
Discuri Spate
Set Placute Spate
Clips S

Pasta placute
0

#18 User is offline   brumburs 

• Nou venit
  • Pip

Posted 26 March 2017 - 23:39

Un set intreg fata-spate ar fi pe la 728 euro, se poate sa iei legatura cu ei pentru ceva reducere...
http://i64.tinypic.com/2s8jk0n.jpg
0

#19 User is offline   kevinn14 

• Membru

Posted 26 March 2017 - 23:49

View Postbrumburs, on 26 March 2017 - 23:26, said:

Ms mult , mi se par prețuri f bune . Cu transportul cum e dacă ar fi sa le comand aici in România ?

View Postbrumburs, on 26 March 2017 - 23:39, said:

Un set intreg fata-spate ar fi pe la 728 euro, se poate sa iei legatura cu ei pentru ceva reducere...
http://i64.tinypic.com/2s8jk0n.jpg

O sa iau întâi doar pe fata + brațele care trebuie sa le schimb sa văd dacă e Ok
0

#20 User is offline   brumburs 

• Nou venit
  • Pip

Posted 27 March 2017 - 08:21

Costuri transport

in jur la 35 de euro cred...
0

Share this topic:

• 8 Pages +