Jump to content

Tremurat la franare - Discuri Noi


kevinn14

Recommended Posts

Azi am facut un drum de 400km. La intoarcere am avut 5 persoane in masina. Tot drumul roata spate stanga mi-a atins pe plasticele acelea sau pe marginea de.la aripa. Mi-am dat seama cand am ajuns acasa de ce ar putea atinge. Cu doua zile inainte am facut aliniere fata-spate, si mi-a adus rotile spate la nivelul normal al bmw. Eu cand am pus jantele de 19" " pe masina alinierea nu era corecta si rotile stateau prea spre inauntru pe spate. Acum alta este problema: am masurst cu ruleta distanta din aripa in pamana in amandoua partile si pe stanga masina este mai lasata cu 1.5cm. De ce? Care sa.fie problema aici?

Plus ca am gasit si aceasta bucsa crapata.

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Azi am facut un drum de 400km. La intoarcere am avut 5 persoane in masina. Tot drumul roata spate stanga mi-a atins pe plasticele acelea sau pe marginea de.la aripa. Mi-am dat seama cand am ajuns acasa de ce ar putea atinge. Cu doua zile inainte am facut aliniere fata-spate, si mi-a adus rotile spate la nivelul normal al bmw. Eu cand am pus jantele de 19" " pe masina alinierea nu era corecta si rotile stateau prea spre inauntru pe spate. Acum alta este problema: am masurst cu ruleta distanta din aripa in pamana in amandoua partile si pe stanga masina este mai lasata cu 1.5cm. De ce? Care sa.fie problema aici?

Plus ca am gasit si aceasta bucsa crapata.

 

Vreun arc probabil rupt ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am gĂŁsit bieleta antiruliu pe stânga dusĂŁ și capĂŁtul de barĂŁ are puĂžin joc. Și ĂŽmi troncane, dar la vitezĂŁ peste 60km când fac stânga dreapta ĂŽmi tremurĂŁ, am pus cauciucuri de varĂŁ +echilibrat, jantele pe faÞã sunt puĂžin strâmbe pe buzĂŁ, sĂŁ fie din cauza asta? Sau de la capĂŁt de barĂŁ și sau bieleta aia? MĂŁ disperĂŁ și nu-i dau de capĂŁt..

-

Acum tremurĂŁ tare la frânare de la 120 ĂŽn jos pânĂŁ pe la 80-90.. E nebuna mașina asta

Edited by Mebby
Link to comment
Share on other sites

Pai da, trebuie sa schimbi bieleta antiruliu si capatul de bara, nu stiu daca se inlocuiesc pe set sau nu. Degeaba faci unghiul de fuga daca suspensia si bieletele nu sunt bune, au joc si de aia iti tremura. Vezi bucsele sa fie ok, pune-o pe elevator. E greu de zis asa de la distanta.
Link to comment
Share on other sites

Am gĂŁsit bieleta antiruliu pe stânga dusĂŁ și capĂŁtul de barĂŁ are puĂžin joc. Și ĂŽmi troncane, dar la vitezĂŁ peste 60km când fac stânga dreapta ĂŽmi tremurĂŁ, am pus cauciucuri de varĂŁ +echilibrat, jantele pe faÞã sunt puĂžin strâmbe pe buzĂŁ, sĂŁ fie din cauza asta? Sau de la capĂŁt de barĂŁ și sau bieleta aia? MĂŁ disperĂŁ și nu-i dau de capĂŁt..

-

Acum tremurĂŁ tare la frânare de la 120 ĂŽn jos pânĂŁ pe la 80-90.. E nebuna mașina asta

 

Tremuratul la frânare este de la discuri .

Link to comment
Share on other sites

De discuri știu cĂŁ sunt ovalizate..

 

Pai da, trebuie sa schimbi bieleta antiruliu si capatul de bara, nu stiu daca se inlocuiesc pe set sau nu. Degeaba faci unghiul de fuga daca suspensia si bieletele nu sunt bune, au joc si de aia iti tremura. Vezi bucsele sa fie ok, pune-o pe elevator. E greu de zis asa de la distanta.

Am pus-o pe elevator. Și am bieleta antiruliu pe stânga și capĂŁtul de barĂŁ tot pe stânga, pe dreapta am schimbat ĂŽn iarnĂŁ bieleta lemforder..

Link to comment
Share on other sites

Pai da, trebuie sa schimbi bieleta antiruliu si capatul de bara, nu stiu daca se inlocuiesc pe set sau nu. Degeaba faci unghiul de fuga daca suspensia si bieletele nu sunt bune, au joc si de aia iti tremura. Vezi bucsele sa fie ok, pune-o pe elevator. E greu de zis asa de la distanta.

Ce bucșe? Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Bieletele antiruliu sunt ceva

Bielete directie (mai au numele de rotule axiale) sunt altceva

Cap de bara iarasi e altceva

 

Bieletele de directie sunt acele rotule cu burduf dinaintea capetelor de bara de se prind in caseta directie.

 

Eu am spus ca atunci cand vrei sa umblii pe partea de directie normal se schimba tot ansamblul cap de bara+ bieleta directie (la multe masini, inclusiv la a mea in timp se blocheaza bieleta de directie pe capatul de bara si nu mai pot fi reglate cand vrei sa faci geometria roti, singura solutie fiind inlocuirea lor automata in ansamblu chiar daca nu au joc)

Link to comment
Share on other sites

Vezi in lista de dotari a masinii tale daca ai si S102A Am cautat dupa codul ala si nu vad un disc mai special , daca te uiti codurile sunt la fel si pentru alea cu optiunea de ''frane ranforsate'' si fara , nu este nici o diferenta , codurile sunt diferite doar pentru dreapta sau stanga .
Link to comment
Share on other sites

VIN: D941359

nu pare sa fie pe nicaieri S102A

am vazut si eu ca nu sunt coduri diferite, ar trebui sa fe ok. Caut sa cumpar un kit complet, ca am usuca la BMW :)) 1700 eur mi-au cerut cu manopera inclusa :))) Multam pentru sfaturi ;) :cheers:

 

http://www.langeautoteile.de/BMW-Bremsen-Bremsensatz-ORIGINAL-BMW-F10-F11-F12-F13-07-Bremsen-Belaege-Warnk-348x36mm-VA-345x24mm-HA-KIT/a1020825410_u8193_z5f7c7318-63e2-41a2-8cce-8bdbe8819ac7/

am gasit la baietii astia, sper sa fie de folos linkul si altor colegi.

Link to comment
Share on other sites

Daca iti cumperi tu piesele te costa aproximativ(am rotunjit in sus) 3800 lei

 

discuri fata 700 bucata

discuri spate 500 bucata

placute fata 800 set

senzor fata 100

placute spate 400

senzor spate 100

 

Manopera discuti cu mecanicii tai favoriti. Sigur vei iesi mult mai ieftin ca la Stealer!

Link to comment
Share on other sites

Si daca nu vrei sa mergi pe original dar totusi sa achizitionezi discuri de calitate si placute poti aproape sa injumatatesti suma de mai sus.Garantia este tot de 2 ani indifferent ca piesele sunt originale bmw sau aftermarket. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Daca iti cumperi tu piesele te costa aproximativ(am rotunjit in sus) 3800 lei

 

discuri fata 700 bucata

discuri spate 500 bucata

placute fata 800 set

senzor fata 100

placute spate 400

senzor spate 100

 

Manopera discuti cu mecanicii tai favoriti. Sigur vei iesi mult mai ieftin ca la Stealer!

pai cam asta este pretul pe site-ul nemtesc

@OPaul: am gasit si un kit zimmermann la 588 eur..inca stau in dubiu..ma hotarasc eu cat de curand Cheers!

Link to comment
Share on other sites

pai cam asta este pretul pe site-ul nemtesc

@OPaul: am gasit si un kit zimmermann la 588 eur..inca stau in dubiu..ma hotarasc eu cat de curand Cheers!

 

Franeaza OEM, atat iti zic. Sau cel putin foloseste discuri OEM.

De preferat era la discuri OEM sa fie si primul set de placute tot OEM, apoi poti pune alte placute aftermarket daca vrei(Textar, Jurid, Pagid, RoadHouse, Ate...).

Daca sunt unele lucruri pe care poate BMW nu le face asa bine ca altii, la capitolul frane sta foarte bine.

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.