Jump to content

Tremurat la franare - Discuri Noi


kevinn14

Recommended Posts

Am si eu o problema la e60 530xd -- incepuse sa tremure la franare - asa ca am schimbat toate discurile fata-spate , pe spate am pus ATE ; pe fata originale bmw cu placute orginale bmw . montate corect , curatat , fara nici o problema . Dupa aprox 1500 km parca am inceput sa simt din nou un tremurat DOAR la franare si DOAR la viteze de peste 120 km/h. Nici acest tremurat nu este prezent mereu , depinde cum pui frana . Jantele sunt perfecte , cauciucurile noi cumparate acum 1 sapt . Toate la masina sunt verificate si sunt ok , inafara de bucsele de la bratele din pozele de mai jos , acolo unde este surubelnita . Astea am inteles ca au putin joc si sunt cam imbatranite. De schimbat le schimb oricum , maine sau poimaine le comand --- eu vreau sa va intreb : credeti ca aceste brate ar putea produce acest tremurat DOAR LA FRANARE ? Sau pur si simplu am avut din nou ghinion cu discurile ( la fostul coupe am schimbat 4 randuri ) ;

 

Intreb pt ca as dori atunci cand comand bratele sa iau si alte discuri + placute . Sau sa schimb intai bratele , e vreo sansa sa fie de la ele ? Ideea e ca e complicat sa ma duc de mai multe ori la service . O data cu acestea as dori sa schimb si butucii ( am pus poza ) . La fostul coupe pana nu i-am schimbat nu s-a oprit masina din tremurat . De astia ce parere aveti ? Spuneti-mi si mie ce sa iau la masina . Pt discuri m-am gandit la Zimmermann perforate.... sau sa iau tot originale ? Precizez ca cele de pe masina au 2200 km . Daca stiti cumva si denumirea exacta a acestor brate ? Brate fata inferioare partea din spate sau cum le spune exact ?

post-31084-0-89268800-1490528519_thumb.jpg

 

post-31084-0-53779000-1490528549_thumb.jpg

 

post-31084-0-97129100-1490528563_thumb.jpg

 

post-31084-0-56822800-1490528580_thumb.jpg

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Sunt multe variabile care trebuiesc luate in calcul:

- plumb prea mult pentru echilibrarea rotilor si/sau roti atipice;

- uzura inegala placute frana/franare inegala/etrieri blocati;

- rulment uzat de la roata; chiar si cel de la cardan cand se uzeaza mai da asemenea simptome;

- bratele indicate de tine in poza;

- bucse bara stabilizatoare sau chiar bara stabilizatoare prezinta uzura avansata,

- bara de directie/capetele de bara;

 

un mecanic bun iti poate spune ce este.

Edited by unvicont
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt multe variabile care trebuiesc luate in calcul:

- plumb prea mult pentru echilibrarea rotilor si/sau roti atipice;

- uzura inegala placute frana/franare inegala/etrieri blocati;

- rulment uzat de la roata; chiar si cel de la cardan cand se uzeaza mai da asemenea simptome;

- bratele indicate de tine in poza;

- bucse bara stabilizatoare sau chiar bara stabilizatoare prezinta uzura avansata,

- bara de directie/capetele de bara;

 

un mecanic bun iti poate spune ce este.

 

Pai am fost la mai multe service-uri , toți mi-au spus ca totul e Ok , infara de un service unde mi-au spus ca ar trebui schimbate brațele respective . Anvelopele am specificat - sunt noi cu dim standard pt e60 pe 225/50/17 , jantele sunt verificate la 2 service-uri de roti .

Chestia e ca a inceput sa temure din nou dupĂŁ un anumit nr de km dupĂŁ schimbarea discurilor . Deci exista probabil ceva ce ĂŽmi ovalizeaza discurile in 1500 km .... sau poate am avut "noroc" și am pus fĂŁcĂŁturi in loc de originale ?

O fi posibil ca butucul pe care l-am atașat in poza sa fie ovalizat și la rândul lui sa ovalizeze discurile ?

Ce sa fac , sa iau ĂŽntâi brațele sa vĂŁd dacĂŁ mai face ..?

Și ce discuri recomandați --- Zimmermann perforate sunt Ok ? Are cineva pe e60 ? Sau Ate POWER ?

Link to comment
Share on other sites

verifica discurile ca poate te-ai dus cu masina la spalat cu ele incinse si au dat cu apa pe ele,eu am patito si am prapadit discurile aproape noi,am schimbat o gramada de piese pana am ajuns la un service care avea aparat de masurat discurile,este o chestie care se prinde pe etrier si se invarte de disc si masoara sa nu fie deformat, ceva cu micrometru.
Link to comment
Share on other sites

Du-te la un service mai capabil, da rotile jos, pune prezoanele inapoi si strangele in diagonala in forma de stea cu cheia dinamometrica la 120 Nm si pune ceasul comparator perpendicular pe disc la distanta cam de 1 cm de buza.

Daca bataia discului este mai mare de 0,02 mm (doua sutimi) sunt stricate discurile

Daca vreunul din discuri are bataie, se da jos discul, se curata flansa de asezare a rulmentului cu peria de sarma la metal si dupa se verifica cu ceasul comparator.

Nu stiu care este bataia admisa pentru rulment, trebuie verificat in TIS.

Este posibil ca un rulment stricat sa strice discurile, sau vreun etrier blocat sa-l supraincinga

Asa se face verificarea ca la carte, nu se schimba piese pe ghicite

Edited by razzzzvan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽnțeles --- sa se fi ovalizat in 2000 km de la Spalatorie exclus , pt ca știu lecția asta și nu spĂŁl niciodatĂŁ mașina când e ĂŽncinsĂŁ .

O sa iau brațele , pt ca oricum trebuiesc schimbate , chiar dacĂŁ nu tremura de acolo ; și apoi sa vĂŁd ce fac cu discurile -- oricum au garantie , dar pana ĂŽmi dau aia banii sau alte discuri trebuie sa cumpĂŁr eu altele . O sa merg sa le verific pe ceas comparator - rulmenții ma refer . Discurile sunt 100% ca s-au ovalizat pt ca imediat cum le am montat nu tremurau .

Deci o sa iau in principiu brațele ( se cheama brate inferioare partea spate ) , discuri noi și plĂŁcute ( ce sa fac sa iau tot originale sau ĂŽncerc altceva ? ) și butucii in caz ca sunt ovalizati .

 

Unde as putea sa merg in București sa verific cu ceasul comparator cum ai spus tu ? Mersi .

Link to comment
Share on other sites

Chiar as vrea sa fac verificarea asta cu ceasul comparator , sa plĂŁtesc bineĂŽnțeles ; dacĂŁ are cineva idee unde pot merge sa fac chestia asta in buc , as fi recunoscĂŁtor .

 

 

Mersi pt link , dar la mine nu face la fel , adicĂŁ am pus discuri noi și la inceput au fost Ok primii 1200-1300 km , apoi au inceput . Deci cred ca ori am avut ghinion la discuri , ori e ceva ce le ovalizeaza cum zice și colegul - rulment stricat sau etrier stricat

Link to comment
Share on other sites

tipic...pune discuri originale bmw si nu mai patesti asta

 

De ce nu citești tot .... am pus discuri originale bmw plĂŁcute originale bmw ... ma refeream la ghinion cu astea originale ... și la fostul coupe am trimis discuri originale ĂŽnapoi la garantie ovalizate in 5000 km .

Link to comment
Share on other sites

La fel am patit si eu cu discuri si placute noi originale BMW, dupa 2000 km tremura masina la franare, am comandat apoi un set de discuri noi din germania https://www.leebmann24.de/ si se pare ca am avut noroc cu ele... de 10000 km merge perfect.

 

E foarte interesant site-ul dar nu reușesc sa gĂŁsesc pe el discurile pentru mașina mea . Ămi trebuie vreun cod ceva ? Ce marca sunt cele comandate cu care ai avut noroc ? Sau sunt tot originale ?

Link to comment
Share on other sites

Da-mi te rog codul de la masina ta, si le putem gasi. Sunt tot originale si cele din Germania.

 

WBANY71080CT70257 - la serie te referi nu ?

 

din ce tot citesc pe topicul celĂŁlat ĂŽnclin sa iau tot originale ma gândesc ca am avut ghinion , am și luat de la alt magazin fațade unde iau de obicei piese . DacĂŁ ai putea sa ĂŽmi spui un preț de acolo pt discuri ar fi super , am și drum in Germania in curând și as putea sa le comand la o adresa de acolo

Link to comment
Share on other sites

 

Ms mult , mi se par prețuri f bune . Cu transportul cum e dacĂŁ ar fi sa le comand aici in România ?

 

Un set intreg fata-spate ar fi pe la 728 euro, se poate sa iei legatura cu ei pentru ceva reducere...

http://i64.tinypic.com/2s8jk0n.jpg

 

O sa iau ĂŽntâi doar pe fata + brațele care trebuie sa le schimb sa vĂŁd dacĂŁ e Ok

Link to comment
Share on other sites

Mai am o ĂŽntrebare . De obicei când comanzi piese pe original - ar trebui sa vina in câteva zile lucrĂŁtoare , eu așa știam . DacĂŁ de exemplu am ĂŽntrebat la un magazin de la mine din BuzĂŁu ( un magazin sa zicem mare ) și ĂŽmi spune ca le au pe stoc ( discuri originale )... ĂŽnseamnĂŁ ca e teapa , sau exista posibilitatea sa le aibĂŁ pe stoc ? Așa au fost luate cele care le am pe mașina .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.