Jump to content

Tremurat la franare - Discuri Noi


kevinn14

Recommended Posts

Nu stiu daca poti comanda asa tu ca persoana fizica, de obicei firme ca augsburg, autototal, autonet,intercars,unix, etc pot da piese numai pe persoana juridica, adica sa ai contract cu ei ca si firma.

 

Daca nu gasesti tu singur, cel mai bine te duci la un magazin de piese auto mai ok si ar trebui sa-ti gaseasca baietii acolo.

Am fost iar la service sa ii fac o verificare ĂŽnainte de drum , mi-au zis ca de fapt amortizoarele mai țin fĂŁrĂŁ probleme , dar trebuie sa iau brate fata ( partea din spate ) ... acum 2 luni am mai schimbat și brate fata ( partea din fata ) nu știu exact cum se cheama :(

 

Știe cineva care este denumirea lor exactĂŁ ? Sunt in prima poza pe care am pus-o la ĂŽnceputul acestui topic . Credeam ca de la ele tremura la frânare , dar nu era de acolo . Vreau sa sun la un magazin de piese sa le caut ...

Link to comment
Share on other sites

Am fost iar la service sa ii fac o verificare ĂŽnainte de drum , mi-au zis ca de fapt amortizoarele mai țin fĂŁrĂŁ probleme , dar trebuie sa iau brate fata ( partea din spate ) ... acum 2 luni am mai schimbat și brate fata ( partea din fata ) nu știu exact cum se cheama :(

 

Știe cineva care este denumirea lor exactĂŁ ? Sunt in prima poza pe care am pus-o la ĂŽnceputul acestui topic . Credeam ca de la ele tremura la frânare , dar nu era de acolo . Vreau sa sun la un magazin de piese sa le caut ...

Eu cand am schimbat aproape toate bratele la suspensie pe spate am folosit realeom si nu am cumparat nimic aiurea. Codurile de acolo si gata. Iar pe spate sunt brate care se numesc la fel doar codurile difera..

Link to comment
Share on other sites

Ma lamureste si pe mine cineva de ce trebuie schimbat "lichidul de frana cu aparat sub presiune" ? Pentru ca observ ca nu este ieftin deloc!!

 

este aceeasi treaba,numai cand faci pedala e bine sa nu apesi decat maxim pana la jumate,unde functioneaza de obicei garnitura in cilindru.

ideea e sa nu aiba prag de uzura in cilindru de frana si sa iti ciupeasca garnitura,astfel ramai fara frane-trece lichidul pe langa garnitura si pedala este moale.

eu unu schimb cu 100 lei,nu cred ca este scump.

Edited by ovy318i
Link to comment
Share on other sites

Ai scos bolidul?

 

 

Am scos bolidul sa zic ca am facut 10 km cu el si mi sa rupt distributia. Din cate am vazut nu tremura deloc volanul, e foarte ciudat, cum am fost obisnuit luni intregi sa tremure mainile pe volan destul de tare, cand am apasat piciorul pe frana am strans fara sa-mi dau seama din maini pe volan :)), nu tremura deloc, nu a fost asa franarea nici cand am luat-o. Nu am apucat sa vad cat de "bine" franeaza, dar sper ca dupa ce termin cu reparatia sa revin cu impresii.

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am schimbat aproape toate bratele la suspensie pe spate am folosit realeom si nu am cumparat nimic aiurea. Codurile de acolo si gata. Iar pe spate sunt brate care se numesc la fel doar codurile difera..

 

 

AstĂŁzi am reușit sa schimb și eu toate brațele pe fata , am pus TRW . Era diferența f mare de preț , Lemforder erau aproape duble ... acum dacĂŁ ma țin mĂŁcar jumĂŁtate , eu sunt mulțumit ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Buna, cum am mai scris pe forum aici am luat discuri rotinger si bateau de noi, pana ce am mai facut niste bani sa zicem asa am folosit discurile vechi care aveau o vibratie numai dupa ce le infierbantai serios, dupa racire normal, am luat luna trecuta discuri zimmerman perforate, cele de pe fata din romania si cele de pe spate online din germania, am luat tot atunci placute, senzori, saboti , kit saboti pe ate, am montat totul si surpriza a venit cand am vazut ca discurile de pe fata dupa numai 500 de km la 140 iti sarea volanul din mana, le-am dat jos recuratat suprafete, placutele vechi la loc si la fel , bataie la franare la viteze superioare, le-am dat jos si le-am trimis pe garantie, dupa cateva certuri cu firma care le-a vandut ( Unix- dupa ei discurile au garantie 50 de km) am primit banii inapoi, acum problema e in felul urmator, as lua din nou zimmerman pt ca cele de spate sunt perforate, dar la fel as lua original , dupa cum spun cei ce au luat oe ca nu sunt probleme, dar de unde sa le iau sa fiu sigur ca sunt OE si au garantie la ovalizare, dc e sa se intample, nu mai am incredere in piese vandute sub sigla OE. Un sfat ar fi bine venit dc se poate. Mersi Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

E simplu, am luat zimmerman perforate ventilate fata si brembo (alea aurii) spate perforate ventilate. Prima franare? Impecabila, fara niciun pic de vibratie, dupa 200-300 km? La fel fara nici-o problema. Placutele au fost ferodo noi.

Sa nu ai si alta problema, nu stiu ce sa-ti zic.

Link to comment
Share on other sites

Buna, cum am mai scris pe forum aici am luat discuri rotinger si bateau de noi, pana ce am mai facut niste bani sa zicem asa am folosit discurile vechi care aveau o vibratie numai dupa ce le infierbantai serios, dupa racire normal, am luat luna trecuta discuri zimmerman perforate, cele de pe fata din romania si cele de pe spate online din germania, am luat tot atunci placute, senzori, saboti , kit saboti pe ate, am montat totul si surpriza a venit cand am vazut ca discurile de pe fata dupa numai 500 de km la 140 iti sarea volanul din mana, le-am dat jos recuratat suprafete, placutele vechi la loc si la fel , bataie la franare la viteze superioare, le-am dat jos si le-am trimis pe garantie, dupa cateva certuri cu firma care le-a vandut ( Unix- dupa ei discurile au garantie 50 de km) am primit banii inapoi, acum problema e in felul urmator, as lua din nou zimmerman pt ca cele de spate sunt perforate, dar la fel as lua original , dupa cum spun cei ce au luat oe ca nu sunt probleme, dar de unde sa le iau sa fiu sigur ca sunt OE si au garantie la ovalizare, dc e sa se intample, nu mai am incredere in piese vandute sub sigla OE. Un sfat ar fi bine venit dc se poate. Mersi

cred ca tu ai alta problema, de fapt...

 

pivoti, capete de bara, jante + anvelope ...

Link to comment
Share on other sites

La discurile OE ai sanse mult mai mici sa se ovalizeze, pe cand la cele AM sunt sanse mult mai mari.

Sunt multi care au ales piese AM si n-au avut probleme cu ele, dar cum spuneam si mai sus, sanaele la un disc AM sa se ovalizeze este mult mai mare decat al unuia OE, toate sunt o loterie cu sanse mai mici sau mai mari.

Eu personal am optat pt discuri bmw pr fata, este al doilea rand de discuti fara nici cel mai mic tremurat, marait, scartait samd...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

De verificat a fost verificata toata masina, si la mana si pe stand la rar au tras e ea din toate pozitiile, am pus alte jante si alte anvelope, la fel, cu discurile care le-a avut poti frana de la 200 pana la 0 fara nicii cea mai mica vibratie,dar dc insisti pe frana de inca cateva ori, dupa ce se infierbanta vibreaza usor dar vibreaza, poate difera stilurile de condus al meu fata de al vostru, discurile trimise pe garantie se verifica nu se inlocuiesc instant, dc au ovalitate se schimba dc nu vin inapoi, am pus comparator care arata ovalitate pe disc deci........ sunt multe verificari pe care le-am facut inainte sa zic asta , doar ca facem un roman atunci si nu rezolvam nimic Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

De verificat a fost verificata toata masina, si la mana si pe stand la rar au tras e ea din toate pozitiile, am pus alte jante si alte anvelope, la fel, cu discurile care le-a avut poti frana de la 200 pana la 0 fara nicii cea mai mica vibratie,dar dc insisti pe frana de inca cateva ori, dupa ce se infierbanta vibreaza usor dar vibreaza, poate difera stilurile de condus al meu fata de al vostru, discurile trimise pe garantie se verifica nu se inlocuiesc instant, dc au ovalitate se schimba dc nu vin inapoi, am pus comparator care arata ovalitate pe disc deci........ sunt multe verificari pe care le-am facut inainte sa zic asta , doar ca facem un roman atunci si nu rezolvam nimic

 

Ia discuri originale de la reprezentanta Bmw . Du-te la cea mai apropiatĂŁ și comanda de acolo direct . Acum câteva luni era și o reducere la discuri + plĂŁcute + manopera , -30% parca , nu știu dacĂŁ mai e .

Eu personal nu mai cumpĂŁr niciodatĂŁ , la nici o mașina , alte discuri decât originale . M-am ars de prea multe ori cu alte mĂŁrci : ATE , ATE POWER , BREMBO , FERODO . La ATE de mai multe ori , la mai multe mașini , nu numai Bmw .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te astepti sa am probleme in continuare, de ce? Detaliaza, vino cu o idee sau o sugestie, eu am detaliat ce am facut, dc crezi tu ca poate fi altceva te rog, sunt atatia oameni care se plang de discuri si nu de o pereche sau firma anume,iar tu imi sugerezi ca masina e de vina, nu mai avem dacii sa inchidem ochii la calitatea pieselor, iar din moment ce reparatiile la masina mi le fac eu, cred ca imi pot da seama dc am sau nu o problema cu ea, de la cel mai mic la cel mai complex lucru, deci in concluzie schimb eu discurile pana ma plictisesc sau se plictisesc altii de mine, asa ca o completare la toate masinile pe care le-am detinut dupa ce am ajuns sa schimb discurile cu care au venit din germania, am ajuns de am luat la rand firmele si pana la urma am ajuns sa iau discuri originale de pe masina de la dezmembrari njmai ca sa scap de vibratii pe franare si repet nici una nu avea alte probleme de jante , anvelope, bucse, bielete, capete de bara, butuci sau casete de directie cum zic unii.

Totusi am impresia ca majoritate care zic ca au schimbat discurile in romania ori nu trec de 100 la ora si nu stiu viteze superioare, nu au masinile ingrijite si habar nu au cum se manifesta o viratie pe franare sau alta problema care dc nu necesita investitie urgenta mai merge asa.

Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

Am mai spus de 5 ori ce discuri am pus fata- spate la masina mea, sa zicem ca un set ar fi fost noroc, dar 2 seturi diferite sa fie noroc? placutele ferodo la fel. Inainte am pus placute textar pe discuri uzate, la fel nici-o vibratie.

 

Tu ai schimbat ceva discuri, vreau sa ma intelegi, una e sa schimbi o data discurile ca ai vibratii si a doua oara si a treia oara, dar deja cand vii a 4-a oara, deja nu mai e de la discuri, mai ales ca ai pus si diferit.Ai luat din Romania, ai luat din Germania...

Pune-le pe cele OE si te astept pe forum sa vad ce spui, chiar sunt curios, insa sa fii atent, sa nu fie placebo ca sunt OE si nu mai tremura, daca tremura te astept aici cu cea mai mare sinceritate sa ne spui, daca nu, foarte bine, inseamna ca trebuie sa bagi la loto, ti se intampla lucruri rare!:))

 

Mai am clienti pe la service care au bmw-uri si din una in alta mi-au spus cativa din ei ca nu stiu cum sa scape de vibratii si intotdeauna le-am spus, cea mai sigura cale sunt discuri OE + placute OE desi eu nu am pus asa ceva (nu din cauza banilor, ca au iesit mai scumpe astea perforate), dar am vrut ceva mai special.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Te astepti sa am probleme in continuare, de ce? Detaliaza, vino cu o idee sau o sugestie, eu am detaliat ce am facut, dc crezi tu ca poate fi altceva te rog, sunt atatia oameni care se plang de discuri si nu de o pereche sau firma anume,iar tu imi sugerezi ca masina e de vina, nu mai avem dacii sa inchidem ochii la calitatea pieselor, iar din moment ce reparatiile la masina mi le fac eu, cred ca imi pot da seama dc am sau nu o problema cu ea, de la cel mai mic la cel mai complex lucru, deci in concluzie schimb eu discurile pana ma plictisesc sau se plictisesc altii de mine, asa ca o completare la toate masinile pe care le-am detinut dupa ce am ajuns sa schimb discurile cu care au venit din germania, am ajuns de am luat la rand firmele si pana la urma am ajuns sa iau discuri originale de pe masina de la dezmembrari njmai ca sa scap de vibratii pe franare si repet nici una nu avea alte probleme de jante , anvelope, bucse, bielete, capete de bara, butuci sau casete de directie cum zic unii.

Totusi am impresia ca majoritate care zic ca au schimbat discurile in romania ori nu trec de 100 la ora si nu stiu viteze superioare, nu au masinile ingrijite si habar nu au cum se manifesta o viratie pe franare sau alta problema care dc nu necesita investitie urgenta mai merge asa.

 

Vezi la ĂŽnceputul acestui topic , primul post al meu , ultima poza . La fostul coupe am schimbat câteva rânduri de discuri dintre care un rând originale , plĂŁcute orginale — toatĂŁ mașina era perfecta la roti verificatĂŁ in 3 service-uri diferite . Pana nu am schimbat piesa respectiva ( fuzeta , rulment nu știu cum se cheama ) nu am scĂŁpat de tremurat . Le-am schimbat pe ambele , pe SWAG parca le-am luat . Mașina nu mai tremura de atunci la frânare , știu pt ca țin legĂŁtura cu cel cĂŁruia i-am vândut-o .

Link to comment
Share on other sites

Vezi la ĂŽnceputul acestui topic , primul post al meu , ultima poza . Pana nu am schimbat piesa respectiva ( fuzeta , rulment nu știu cum se cheama ) nu am scĂŁpat de tremurat . Le-am schimbat pe ambele , pe SWAG parca le-am luat . Mașina nu mai tremura de atunci la frânare , știu pt ca țin legĂŁtura cu cel cĂŁruia i-am vândut-o .

Aceea este flansa rotii. Dar nu vad rulmentul.. Sa intelegem ca flansa a fost de vina nu rulmentul?? Dar si rulmentul sa fi fost e greu de crezut sa influienteze franarea; adica ce joc sa fie prezent in rulment ca sa vibreze???

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat cele 2 piese stânga dreapta - rulmenții ĂŽnseamnĂŁ ca nu am schimbat . La mașina aia ele au fost de vina . Ma ĂŽnnebunise schimbasem discurile in Germania , peste 2000 km vibrau iar , din nou in Romania au ținut tot cam așa , apoi discuri originale au ținut vreo 3000 .... și apoi am schimbat iar flansele astea + alte discuri și plĂŁcute și nu au mai fost probleme . Mi-au zis mecanicii ca aveau o problema și din cauza lor se ovalizau discurile ... au zis sa ĂŽncerc , nu erau siguri . Erau singurele chestii ce nu le schimbasem . Și ma dispera . Ămi plĂŁcea f mult mașina și ma termina psihic . Nici nu au fost scumpe , 250 lei bucata parca la e46 coupe .

Eu momentan am discuri originale pe E60 montate in reprez . Aprox 5000 km și sunt Ok . DacĂŁ se vor ovaliza o sa schimb și flansele astea. Și la e60 am schimbat cam tot pe fata inafara de flansele astea + amortizoare - arcuri .

La mine din cauza atâtor discuri schimbate ( ĂŽnainte de coupe schimbasem și la 330 berlina și la un E30 ) e deja o frica generalĂŁ când pun frâna mi-e frica sa nu tremure

Link to comment
Share on other sites

La e60 rwd rulmentul rotii fata este impreuna cu flansa. Cand se schimba, se desfac cele 4 suruburi din flansa si iese cu totul.Doar la xdrive este separat, din cauza planetarei ce trece prin rulment.

 

Da , eu am xdrive , am vĂŁzut ca vine separat

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Am citit ce ai postat dar de abia acum zici ca ai schimbat butucii, pana acum in tot postul ai schimbat discuri peste discuri,

Repet, discurile care sunt pe masina sunt cele cu care a venit masina si nu tremura la franare nici de la 200 la 0 , doar atunci când frana este foarte solicitata apare o vibratie usoara, dar la mers normal fara nici o problema, cu zimmerman la 140 imi sarea volanul din mana de la prima frana, discurile originale inca nu au ajuns, am primit termen de livrare de la 5-7 zile, vedem pe urma.

Link to comment
Share on other sites

Am citit ce ai postat dar de abia acum zici ca ai schimbat butucii, pana acum in tot postul ai schimbat discuri peste discuri,

Repet, discurile care sunt pe masina sunt cele cu care a venit masina si nu tremura la franare nici de la 200 la 0 , doar atunci când frana este foarte solicitata apare o vibratie usoara, dar la mers normal fara nici o problema, cu zimmerman la 140 imi sarea volanul din mana de la prima frana, discurile originale inca nu au ajuns, am primit termen de livrare de la 5-7 zile, vedem pe urma.

 

Pai nu am schimbat butucii la mașina asta , am zis ca am schimbat la alta mașina . Ziceam ca poate fi de acolo ij caz ca nu se rezolva prin schimbarea discurilor . La mine așa a fost la fost mașina .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.