BMWClub: Help! Jante... - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Help! Jante...

#21 User is offline   cosmin1012 

• Începător
  • Group: Members

Posted 02 April 2017 - 10:05

Mergi la vulcanizare sa o bage in baie de apa sa vada exact pe unde rasufla
0

#22 User is offline   Alex_wly 

• Oo (!!!) * (!!!) oO

Posted 02 April 2017 - 11:33

Exista atatea anunturi cu jante si daca nu gasesti...astepti modelul si jantele in stare buna...nu stiu de ce alegi sa cumperi jante vopsite.si cum ai aflat ca nu au fost sudate?
0

#23 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 02 April 2017 - 12:56

Oameni buni, exact ce va spuneam! Omul incepator face greseala si ia niste porcarii!

Nu pot sa cred ce aud...din descrierile colegului a luat ceva sudat sigur sau cu un defect major care a avut nevoie de reparatie si vopsit pe branci! Greseala de incepator/neavizat. Iti doresc sa reusesti sa repari cu costuri minime, acum ca ai inghitit galusca. Totusi nu uita ca daca janta a fost crapata si sudata, te expui unui pericol suplimentar la sarcini si viteze mari!

Va dau un exemplu desi nu stiu exact ce a fost acolo/atunci, dar cred ca a fost o problema mare cu janta/anvelopa: in 2007 ma intorceam pe la Arad din Austria, iarna, drumul liber, ziua, din fata de la distanta mare venea un A6 f tare si era in coborare si viraj, observ in zare ca se dejanteaza anvelopa...sau cumva se rupe si scantei de la janta dupa care se rupe roata si zboara in sant. Noi, pt ca eram 3 masini, am avut timp sa franam pt ca audiul s-a oprit pe contrasens, a avut noroc ca nu a intrat in sant! L-am ajutat sa traga pe dreapta si a sunat platforma! In sant era o anvelopa facuta praf care se agata de o janta cu o crapatura oblica ca prindea si buza exterioara!

Degeaba isi bate pixul/tastatura/ecranul cineva bine intentionat, daca sfaturile se duc pe apa sambetei!

Cum zicea Alex_wly acum o sa simta pe pielea lui greseala si costurile aferente!
0

#24 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 02 April 2017 - 13:17

Un singur lucru vreau sa mai adaug...doamne fereste sa faci dauna totala cu jante/anvelope neconforme cu producatorul! Casco NU te va despagubi!
0

#25 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 02 April 2017 - 13:35

View PostAlex_wly, on 01 April 2017 - 17:14, said:

Si BBS-usile atat costa.daca stii tu mai ieftine te rog sa ne arati

Verificat magazine germania care trimit si in Romania...cel mai scump set BBS 18 pt f20 este 1000e...deci 250 bucata. De 17 BBS intre 500-750e setul de 4. Faceti voi calculul! Vorbesc de seturi NOI de jante!

This post has been edited by greaper: 02 April 2017 - 13:38

0

#26 User is offline   Alex_wly 

• Oo (!!!) * (!!!) oO

Posted 02 April 2017 - 14:55

Eu nu am nimic impotriva jantelor second, dar nesudate, nevopsite, rotunde...aici e discutabil pt ca am reusit sa indoi usor o janta si cele oe se indreapta perfect.
0

#27 User is offline   Lau MQ 

• Începător

Posted 02 April 2017 - 22:17

Salut,

Ma intereseaza jantele din link , aftermarket , seamana cu m351. Le vreau pentru un f10 . A avut cineva ATS pana acum ? Pretul e relativ mic in comparatie cu cele originale bmw si as avea nevoie de sfatul vostru. Sunt oare suficient de rezistente ? Merita sa schimb cele originale bmw pe 17'' cu cele din link pe 18''? 80% din km ii fac pe autostrada in Germania.

Multumesc

https://www.felgensh...l-135kw-184-ps/
0

#28 User is offline   Alex_wly 

• Oo (!!!) * (!!!) oO

Posted 02 April 2017 - 22:29

Cat dai atata face
1

#29 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 02 April 2017 - 23:03

Pretul pieselor oem bmw e mult mai mare decat aceeasi piesa de la fabricant pe care nu scrie bmw...aici ma refer la consumabile. Nu stiu sigur, dar cred ca fabricarea jantelor bmw este externalizata, similar altor subansambluri. Asa cum un set de placute de frana oem costa 2x setul ate sau trw...desi pe oem scrie ate...asa si jantele oem sunt mult mai scumpe noi decat aftermarket-ul echivalent!

"On topic" nu stiu nimic de jantele ats, dar uitandu-ma la preturi sunt jante entrylevel...nu cred ca poti sa ai asteptari f mari, dar cred ca iti faci treaba cu ele.

Totusi dc 18? Pentru aspect? Ce te nemultumeste la 17?
0

#30 User is offline   Lau MQ 

• Începător

Posted 03 April 2017 - 09:49

View Postgreaper, on 02 April 2017 - 23:03, said:

Pretul pieselor oem bmw e mult mai mare decat aceeasi piesa de la fabricant pe care nu scrie bmw...aici ma refer la consumabile. Nu stiu sigur, dar cred ca fabricarea jantelor bmw este externalizata, similar altor subansambluri. Asa cum un set de placute de frana oem costa 2x setul ate sau trw...desi pe oem scrie ate...asa si jantele oem sunt mult mai scumpe noi decat aftermarket-ul echivalent!

"On topic" nu stiu nimic de jantele ats, dar uitandu-ma la preturi sunt jante entrylevel...nu cred ca poti sa ai asteptari f mari, dar cred ca iti faci treaba cu ele.

Totusi dc 18? Pentru aspect? Ce te nemultumeste la 17?

Da pentru aspect. Jentile de la ATS le pot cumpara cu max 400euro noi, cu garantie 5 ani .. pe cand cele care imi plac , BMW originale sar de 3000 euro. De 3000euro mi-as putea cumpara 7 sezoane la rand jante noi :). Pe iarna am Borbet XR cumparate de noi anul trecut , le-am folosit doar o iarna , sunt f multumit de ele si pretul e aproape acelasi cu ATS-ul.
0

#31 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 03 April 2017 - 17:26

Pretul este f bun, daca iti plac eu le-as cumpara, pretul este foarte bun pt dimensiunea asta. Ce as face dupa ce ajung este sa le cantaresc, daca au greutate aproximativ egala, putin probabil sa ai probleme cu ele. Din ce am gasit cantareste 12,5 kg sau pe aproape. Daca ti le cumperi lasa te rog si aici un feedback pt a mai invata si noi din experienta ta.

Daca ar fi sa recomand ceva la jante aftermarket este sa cauti un model flow formed si nu turnat. Exista in momentul asta pe piata jante accesibile care sunt construite prin procedeul asta. Jantele flowformed sunt varianta de buget a jantelor forjate si ar trebui sa fie mai rezistente decat cele turnate si cu 15-20% mai usoare. O janta+anvelopa usoara inseamna o masina mai agila, cu demaraj mai bun si cu consum mai bun. Avand in vedere ca nu cumperi jante de 18 in fiecare zi dc sa nu iei ceva f calitativ si ok ca pret?
0

#32 User is offline   Lau MQ 

• Începător

Posted 04 April 2017 - 11:44

View Postgreaper, on 03 April 2017 - 17:26, said:

Pretul este f bun, daca iti plac eu le-as cumpara, pretul este foarte bun pt dimensiunea asta. Ce as face dupa ce ajung este sa le cantaresc, daca au greutate aproximativ egala, putin probabil sa ai probleme cu ele. Din ce am gasit cantareste 12,5 kg sau pe aproape. Daca ti le cumperi lasa te rog si aici un feedback pt a mai invata si noi din experienta ta.

Daca ar fi sa recomand ceva la jante aftermarket este sa cauti un model flow formed si nu turnat. Exista in momentul asta pe piata jante accesibile care sunt construite prin procedeul asta. Jantele flowformed sunt varianta de buget a jantelor forjate si ar trebui sa fie mai rezistente decat cele turnate si cu 15-20% mai usoare. O janta+anvelopa usoara inseamna o masina mai agila, cu demaraj mai bun si cu consum mai bun. Avand in vedere ca nu cumperi jante de 18 in fiecare zi dc sa nu iei ceva f calitativ si ok ca pret?

Posibil sa le incerc . O sa postez daca le iau sau nu si revin cu feedback. Pot in schimb sa las in feedback pozitiv ptr borbet xr pe 17. Le-am folosit doar o iarna cca 7000km, nu au semne de uzura, lacul e intreg ,nu s-au indoit, am mers cu viteza 180-210 kmh si nu se simte nicio diferenta fata de cele originale BMW de vara . Janta borbet e doar cu 1 kg mai grea decat styling 234 de la BMW , informatie luata de pe mai multe site-uri care vand jante, rog pe cineva sa ma corecteze daca gresec:).
Interesanta informatia despre flow formed , o sa caut si asa ceva . Multumesc
0

#33 User is offline   Alex_wly 

• Oo (!!!) * (!!!) oO

Posted 04 April 2017 - 14:29

"Doar" 1kg pe roata?!?!?
1 kg e destul...nu doar.
Numai ca la masina de zi cu zi nu se baga in seama.

This post has been edited by Alex_wly: 04 April 2017 - 14:29

0

#34 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 04 April 2017 - 16:51

@Lau MQ Se pare ca ai un fetish cu jantele in 5 spite duble. Vezi ca style 234 este cu aprox 8-900g mai grea ca borbet xr pt F10 si NU invers cum ai zis tu.
0

#35 User is offline   vlad1serie 

• Începător

Posted 04 April 2017 - 21:15

Salut.intre oe si aftermarket aleg oe,pe cat se poate.este drept-si calitatile aftermarket sunt diferite....
Eu am luat niste oe pe 17 inch pt vara produse de ronal si sunt foarte rezistente-nu se îndoaie usor,se echilibreaza bine(cu anv bridgestone potenza rft).parerea mea:)

This post has been edited by vlad1serie: 04 April 2017 - 21:17

1

#36 User is offline   FANATIC 

• Pasionat

Posted 04 April 2017 - 21:34

View PostCupcake91, on 02 April 2017 - 09:40, said:

Multumesc mult pentru pareri. Am achizitionat intr-un final jantele din penultimul link prezentat, cele de 17", sunt originale, verificate, nesudate. Sunt doar revopsite cu o chestie fosforesecenta 4 "spite" ale celor 2 posterioare, dar pot trai cu asta, sau le vopsesc, momentan nu ma deranjeaza. Cel mai nasol e ca imediat dupa ce am pus jantele, in noaptea de dupa, am gasit pana la o roata, si o gaura de cui... nu stiu intentia cui a fost :( am fost la vulcanizare si mi-au pus o chestie calda in gaura, azi dimineata iar am gasit-o dezumflata... nu am kit kompresor, nici runflat... ce mai pot face cu ea?

Deci pana la urma ai luat niste gunoaie de roti.Din punctul meu de vedere trebuia sa iei roti care se pun pe seria F nu vechituri de pe E-uri.La 450-500 gaseti jante originale in perfecta stare si cu anvelope bune.Cred ca ai aruncat banii de pomana.
Pentru F20 merg foarte bine style 492
-3

#37 User is offline   vladmury 

• Senior

Posted 04 April 2017 - 21:51

nu pot sa cred ce naivi sunt unii cum poti sa cumperi asemenea gunoaie de jante

Sent from my iPhone using Tapatalk
-2

#38 User is offline   Lau MQ 

• Începător

Posted 05 April 2017 - 10:16

View Postgreaper, on 04 April 2017 - 16:51, said:

@Lau MQ Se pare ca ai un fetish cu jantele in 5 spite duble. Vezi ca style 234 este cu aprox 8-900g mai grea ca borbet xr pt F10 si NU invers cum ai zis tu.

Fetish :))) ..imi plac .. mi-i se pare ca se potrivesc cu masina . ms de corectie . eu am gasit pe diverse site-uri style 234 - 9,5 kg si borbet 10,5 kg .

@Alex_wly Daca 1 kg e mult , cand treci de la 17 inch la 19 inch, janta, e cu aproximativ 5 kg mai grea . Nu cred ca 1 kg se simte asa mult. Intre 0,5 kg si 1 kg pe o roata , poti avea in plus sau minus si datorita cauciucurilor .

This post has been edited by Lau MQ: 05 April 2017 - 10:16

0

#39 User is offline   greaper 

• Începător

Posted 05 April 2017 - 15:48

View Postvlad1serie, on 04 April 2017 - 21:15, said:

Salut.intre oe si aftermarket aleg oe,pe cat se poate.este drept-si calitatile aftermarket sunt diferite....
Eu am luat niste oe pe 17 inch pt vara produse de ronal si sunt foarte rezistente-nu se îndoaie usor,se echilibreaza bine(cu anv bridgestone potenza rft).parerea mea:)

Sunt Ronal R48 sau cele originale de pe Sportline?
0

#40 User is offline   All 

• Senior

Posted 05 April 2017 - 16:25

View PostFANATIC, on 04 April 2017 - 21:34, said:

Deci pana la urma ai luat niste gunoaie de roti.Din punctul meu de vedere trebuia sa iei roti care se pun pe seria F nu vechituri de pe E-uri.

Tu realizezi ca seria E a fost fabricata pana in ~2011, nu? Cum adica "vechituri" ? Poti sa iei si jante de e36 si sa fie foarte bune, jantele se distrug daca le strambi, indrepti, sudezi, busesti etc. Nu se distrug de la vechime...
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro