Jump to content

Help! Jante...


Cupcake91

Recommended Posts

Salut,

 

Ma intereseaza jantele din link , aftermarket , seamana cu m351. Le vreau pentru un f10 . A avut cineva ATS pana acum ? Pretul e relativ mic in comparatie cu cele originale bmw si as avea nevoie de sfatul vostru. Sunt oare suficient de rezistente ? Merita sa schimb cele originale bmw pe 17'' cu cele din link pe 18''? 80% din km ii fac pe autostrada in Germania.

 

Multumesc

 

https://www.felgenshop.de/ats-evolution-dark-grey-17-zoll-evo75727w67-6/bmw-5er-f10-limousine-520d-alufelgen/2-0l-135kw-184-ps/

Link to comment
Share on other sites

Pretul pieselor oem bmw e mult mai mare decat aceeasi piesa de la fabricant pe care nu scrie bmw...aici ma refer la consumabile. Nu stiu sigur, dar cred ca fabricarea jantelor bmw este externalizata, similar altor subansambluri. Asa cum un set de placute de frana oem costa 2x setul ate sau trw...desi pe oem scrie ate...asa si jantele oem sunt mult mai scumpe noi decat aftermarket-ul echivalent!

 

"On topic" nu stiu nimic de jantele ats, dar uitandu-ma la preturi sunt jante entrylevel...nu cred ca poti sa ai asteptari f mari, dar cred ca iti faci treaba cu ele.

 

Totusi dc 18? Pentru aspect? Ce te nemultumeste la 17?

Link to comment
Share on other sites

Pretul pieselor oem bmw e mult mai mare decat aceeasi piesa de la fabricant pe care nu scrie bmw...aici ma refer la consumabile. Nu stiu sigur, dar cred ca fabricarea jantelor bmw este externalizata, similar altor subansambluri. Asa cum un set de placute de frana oem costa 2x setul ate sau trw...desi pe oem scrie ate...asa si jantele oem sunt mult mai scumpe noi decat aftermarket-ul echivalent!

 

"On topic" nu stiu nimic de jantele ats, dar uitandu-ma la preturi sunt jante entrylevel...nu cred ca poti sa ai asteptari f mari, dar cred ca iti faci treaba cu ele.

 

Totusi dc 18? Pentru aspect? Ce te nemultumeste la 17?

 

Da pentru aspect. Jentile de la ATS le pot cumpara cu max 400euro noi, cu garantie 5 ani .. pe cand cele care imi plac , BMW originale sar de 3000 euro. De 3000euro mi-as putea cumpara 7 sezoane la rand jante noi :). Pe iarna am Borbet XR cumparate de noi anul trecut , le-am folosit doar o iarna , sunt f multumit de ele si pretul e aproape acelasi cu ATS-ul.

Link to comment
Share on other sites

Pretul este f bun, daca iti plac eu le-as cumpara, pretul este foarte bun pt dimensiunea asta. Ce as face dupa ce ajung este sa le cantaresc, daca au greutate aproximativ egala, putin probabil sa ai probleme cu ele. Din ce am gasit cantareste 12,5 kg sau pe aproape. Daca ti le cumperi lasa te rog si aici un feedback pt a mai invata si noi din experienta ta.

 

Daca ar fi sa recomand ceva la jante aftermarket este sa cauti un model flow formed si nu turnat. Exista in momentul asta pe piata jante accesibile care sunt construite prin procedeul asta. Jantele flowformed sunt varianta de buget a jantelor forjate si ar trebui sa fie mai rezistente decat cele turnate si cu 15-20% mai usoare. O janta+anvelopa usoara inseamna o masina mai agila, cu demaraj mai bun si cu consum mai bun. Avand in vedere ca nu cumperi jante de 18 in fiecare zi dc sa nu iei ceva f calitativ si ok ca pret?

Link to comment
Share on other sites

Pretul este f bun, daca iti plac eu le-as cumpara, pretul este foarte bun pt dimensiunea asta. Ce as face dupa ce ajung este sa le cantaresc, daca au greutate aproximativ egala, putin probabil sa ai probleme cu ele. Din ce am gasit cantareste 12,5 kg sau pe aproape. Daca ti le cumperi lasa te rog si aici un feedback pt a mai invata si noi din experienta ta.

 

Daca ar fi sa recomand ceva la jante aftermarket este sa cauti un model flow formed si nu turnat. Exista in momentul asta pe piata jante accesibile care sunt construite prin procedeul asta. Jantele flowformed sunt varianta de buget a jantelor forjate si ar trebui sa fie mai rezistente decat cele turnate si cu 15-20% mai usoare. O janta+anvelopa usoara inseamna o masina mai agila, cu demaraj mai bun si cu consum mai bun. Avand in vedere ca nu cumperi jante de 18 in fiecare zi dc sa nu iei ceva f calitativ si ok ca pret?

 

 

Posibil sa le incerc . O sa postez daca le iau sau nu si revin cu feedback. Pot in schimb sa las in feedback pozitiv ptr borbet xr pe 17. Le-am folosit doar o iarna cca 7000km, nu au semne de uzura, lacul e intreg ,nu s-au indoit, am mers cu viteza 180-210 kmh si nu se simte nicio diferenta fata de cele originale BMW de vara . Janta borbet e doar cu 1 kg mai grea decat styling 234 de la BMW , informatie luata de pe mai multe site-uri care vand jante, rog pe cineva sa ma corecteze daca gresec:).

Interesanta informatia despre flow formed , o sa caut si asa ceva . Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut.intre oe si aftermarket aleg oe,pe cat se poate.este drept-si calitatile aftermarket sunt diferite....

Eu am luat niste oe pe 17 inch pt vara produse de ronal si sunt foarte rezistente-nu se ĂŽndoaie usor,se echilibreaza bine(cu anv bridgestone potenza rft).parerea mea:)

post-75887-14913333060669_thumb.jpg

Edited by vlad1serie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru pareri. Am achizitionat intr-un final jantele din penultimul link prezentat, cele de 17", sunt originale, verificate, nesudate. Sunt doar revopsite cu o chestie fosforesecenta 4 "spite" ale celor 2 posterioare, dar pot trai cu asta, sau le vopsesc, momentan nu ma deranjeaza. Cel mai nasol e ca imediat dupa ce am pus jantele, in noaptea de dupa, am gasit pana la o roata, si o gaura de cui... nu stiu intentia cui a fost :( am fost la vulcanizare si mi-au pus o chestie calda in gaura, azi dimineata iar am gasit-o dezumflata... nu am kit kompresor, nici runflat... ce mai pot face cu ea?

Deci pana la urma ai luat niste gunoaie de roti.Din punctul meu de vedere trebuia sa iei roti care se pun pe seria F nu vechituri de pe E-uri.La 450-500 gaseti jante originale in perfecta stare si cu anvelope bune.Cred ca ai aruncat banii de pomana.

Pentru F20 merg foarte bine style 492

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

@Lau MQ Se pare ca ai un fetish cu jantele in 5 spite duble. Vezi ca style 234 este cu aprox 8-900g mai grea ca borbet xr pt F10 si NU invers cum ai zis tu.

 

 

Fetish :))) ..imi plac .. mi-i se pare ca se potrivesc cu masina . ms de corectie . eu am gasit pe diverse site-uri style 234 - 9,5 kg si borbet 10,5 kg .

 

 

 

@Alex_wly Daca 1 kg e mult , cand treci de la 17 inch la 19 inch, janta, e cu aproximativ 5 kg mai grea . Nu cred ca 1 kg se simte asa mult. Intre 0,5 kg si 1 kg pe o roata , poti avea in plus sau minus si datorita cauciucurilor .

Edited by Lau MQ
Link to comment
Share on other sites

Salut.intre oe si aftermarket aleg oe,pe cat se poate.este drept-si calitatile aftermarket sunt diferite....

Eu am luat niste oe pe 17 inch pt vara produse de ronal si sunt foarte rezistente-nu se ĂŽndoaie usor,se echilibreaza bine(cu anv bridgestone potenza rft).parerea mea:)

 

Sunt Ronal R48 sau cele originale de pe Sportline?

Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma ai luat niste gunoaie de roti.Din punctul meu de vedere trebuia sa iei roti care se pun pe seria F nu vechituri de pe E-uri.

Tu realizezi ca seria E a fost fabricata pana in ~2011, nu? Cum adica "vechituri" ? Poti sa iei si jante de e36 si sa fie foarte bune, jantele se distrug daca le strambi, indrepti, sudezi, busesti etc. Nu se distrug de la vechime...

Link to comment
Share on other sites

Tu realizezi ca seria E a fost fabricata pana in ~2011, nu? Cum adica "vechituri" ? Poti sa iei si jante de e36 si sa fie foarte bune, jantele se distrug daca le strambi, indrepti, sudezi, busesti etc. Nu se distrug de la vechime...

cu cine te chinui?

a resuit si el sa isi cumpere un F si acum E-urile si tot ce tine de ele sunt niste vechituri...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt Ronal R48 sau cele originale de pe Sportline?

 

Salut.sunt OE adica cele de pe sportline. R48,au partea gri din mijloc mult mai lata si nu au cod bmw pe interior.oricum si sportline sunt multe fake pe piata.diferenta se vede pe interiorul jantei.;)

Edited by vlad1serie
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare,

 

Am un F20, 2015 (pre-LCI) cu pachet M

Ma uitam la jante style 378 pe 16" pentru iarna (vara 18")

nu am gasit pe niciunde informatia daca exista limitari pentru cele cu pachet M (prin prisma discurilor/etrierilor), ceea ce imi sugereaza ca s-ar potrivi.

Cunoaste cineva daca se potrivesc sau trebuie sa ma duc sa fac o proba cu o janta pe 16 ?

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.