Jump to content

Consum x5 e70 4.0d


Underground

Recommended Posts

Am bagat 70 de litri

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

O sa sun maine la bavaria sa fac programare de constatare, tester tot ce se poate si sa imi faca si update la tot

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Ceva nu e in regula. Iese chiar un consum mai mare decat cel indicat de BC. Mai exact 14.52, deci cred ca e cazul sa investighezi.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate ... vorbesti din cunostiinta de cauza sau din auzite? Detii un X5 e70 4.0d - masina despre care este interesat initatorul topicului ?

 

Da vorbesc in cunostiinta de cauza. Nu trebuie sa detin un x5, cauta O CARTE TEHNICA UNDE ACOLO ITI VA EXPLICA CE INSEAMNA CONSUMUL LA UN BC NERESETAT/ RESETAT, unde iti va explica si formula de calcul al consumului si de ce iese eronat consumul.

 

Calculul se face prin formula matematica la orice masina cu BC, inca nu sa inventat altceva.

Edited by florin1967
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

de ce crezi ca BMW a introdus aceasta optiune. Ca sa nu se mai vorbeasca prostii pe seama consumului. Cand o sa ai aceasta optiune la masina si o activezi, atunci o sa-mi dai dreptate.

Eu nu te-am intrebat cum se calculeaza un consum la o masina. Din moment ce ai afirmat ca "un x5 nu va consuma niciodata 10-11 % in oras", te-am intrebat daca detii un X5 40d ca sa poti afirma acest lucru !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci vreti masina de 60 si mai mult de mii de euro si 2 tone si ceva sa consume 10 in oras? Nu se poate bre. Nu mai resetati obsesiv, daca arata 17 in oras, atata consuma.

Ca mai sunt unii care merg 2000 de km afara si uita sa mai reseteze, apoi fac repede poze sa arate ce consum mic au ei, aia ori sunt retarzi, ori va troleaza.

 

Astea sunt obsesii de posesori de Opel, no offense

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Deci vreti masina de 60 si mai mult de mii de euro si 2 tone si ceva sa consume 10 in oras? Nu se poate bre. Nu mai resetati obsesiv, daca arata 17 in oras, atata consuma.

Ca mai sunt unii care merg 2000 de km afara si uita sa mai reseteze, apoi fac repede poze sa arate ce consum mic au ei, aia ori sunt retarzi, ori va troleaza.

 

Astea sunt obsesii de posesori de Opel, no offense

Daca vrei sa mergi ca struțul, e problema ta. UrmĂŁrirea parametrilor functionarii masinii nu sunt apanajul posesorilor de Opel, sau de masini ieftine. E o chestie absolut normala. Un consum marit poate insemna o problema mica, la ĂŽnceput, care se poate agrava nebagata in seama, ca, doar, "ce mușchiul meu" avem mașini de 80.000 eur. :alien:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, ce ai rezolvat la Bavaria ?

Eu dupa update ul de soft la motor am constatat ca a crescut consumul, l-am resetat de 1000 km si am ajuns la 12.

Ma rog poate e prematura concluzia, in ultima saptmana a fost si mult mai aglomerat.

Cutia se mentine bine dupa update, ieri am fost chiar impresionat, a avut o zi de zici ca era Mercedes.

Sarbatori cu bine tuturor !

Link to comment
Share on other sites

Salut, ce ai rezolvat la Bavaria ?

Eu dupa update ul de soft la motor am constatat ca a crescut consumul, l-am resetat de 1000 km si am ajuns la 12.

Ma rog poate e prematura concluzia, in ultima saptmana a fost si mult mai aglomerat.

Cutia se mentine bine dupa update, ieri am fost chiar impresionat, a avut o zi de zici ca era Mercedes.

Sarbatori cu bine tuturor !

 

Paste fericit tuturor!!

 

Vinerea viitoare am programare la 8:30.

 

Anunt aici concluziile!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost la Automobile Bavaria vineri cum am mentionat.

Ei zic ca masina nu are nimik sa o las in pace, au iesit in test cu ea au zis ca trage foarte bine, de consum au zis ca e oarecum normal. Dpf au zis ca e ok, injectoarele ok, turbinele nu fluiera si lantul e ok.

Probleme gasite:

- oringuri de la furtunul turbo-intercooler

- garnituri ceva pe la cutie pierd putin ulei si pretul lor e 60 ron montajul 600, trebuie data cutia jos.

- planetara dreapta cand stau pe loc se aude un zarnait si ei zic ca e de acolo ca ar tremura un plastic si un rulment. Ideea e ca au zis ca trebuie schimbata.

- parbriz cu mici gaurele si au zis sa in schimb.

 

Cam asta e....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ah si curea de accesorii + role

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am fost la Automobile Bavaria vineri cum am mentionat.

Ei zic ca masina nu are nimik sa o las in pace, au iesit in test cu ea au zis ca trage foarte bine, de consum au zis ca e oarecum normal. Dpf au zis ca e ok, injectoarele ok, turbinele nu fluiera si lantul e ok.

Probleme gasite:

- oringuri de la furtunul turbo-intercooler

- garnituri ceva pe la cutie pierd putin ulei si pretul lor e 60 ron montajul 600, trebuie data cutia jos.

- planetara dreapta cand stau pe loc se aude un zarnait si ei zic ca e de acolo ca ar tremura un plastic si un rulment. Ideea e ca au zis ca trebuie schimbata.

- parbriz cu mici gaurele si au zis sa in schimb.

 

Cam asta e....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ah si curea de accesorii + role

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pai si cutia cum schimba ? Software update, etc, ?

Si la mine se umezeste usor capacul de plastic din partea inferioara a convertizorului, cu uleide cutie, este un semering uzat, am curatat si s-a umezit din nou peste 1.5 ani. Recomandarea e sa verifici nivelul uleiului din cutie si sa schimbi semeringul cand vei face si distributia ca tot dai cutia jos. Adica pe la 200.000 km.

 

Trimis de pe al meu HTC One_M8 dual sim folosind Tapatalk

 

Cureaua de accesorii si rolele ? Cum au apreciat ca trebuie schimbate ? Varsta masinii si kilometrajul ? Cat costa astea ?

 

Trimis de pe al meu HTC One_M8 dual sim folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update de soft au zis ca una din 5 masini se busesc chestii cu preturi intre 1000 si 4500 ron. M-au cam speriat.

 

Am facut un test 360 de grade la ei, asa au gasit rolele si cureaua.

Sa intelegem ca daca se strica ceva? Platim noi nu? Ce gen de piese s-ar putea strica? Tot calculatoare?

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update de soft au zis ca una din 5 masini se busesc chestii cu preturi intre 1000 si 4500 ron. M-au cam speriat.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

De doua ori a facut reprezentanta dodge update la soft la cutie(8HP45 ZF) anu trecut in vara la schimbarea uleiului din cutie si inca odata inainte de sarbatori cand am schimbat uleiul si filtrele la motor au zis ca o sa imi faca iar update la soft pt ca este racall, cutia nu are pana in prezent nimic, de la primul update am facut 22k km pana in prezent

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.