Jump to content

E-Sys 3.28.1 & PSdZData v.61.1 Full


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Acum ceva timp am cumparat un cablu ENET dupa ce am schimbat vechiul E90 cu un F10 2010. Mentionez cape vechiul E90 ma jucasem destul cu NCSExpert pentru activare functii si INPA pentru diagnoza.

 

Cablul a venit cu niste softuri dar erau vechi si 'carpite' in sensul ca avea o gramada de erori si se vede ca erau puse acolo doar cat sa umfle pretul cablului la pachet cu softul.

Ca si paranteza, am reusit sa instalez ISTA-D (Rheingold) pentru diagnoza si a si functionat (am inregistrat bateria dupa ce am schimbat-o cu una noua... e o procedura).

 

O sa ma refer in continuare la E-sys:

 

Fiindca incerc sa invat din greseli (prefer greselile altora :D ), am facut initial un upload a tuturor datelor, fisierelor masinii. Deoarece aveam o versiune alterata si restrictiva, nu imi arata toate functiile si comentariile adiacente, ci doar valorile. Incercand sa modific o functie in CAS (sa scot auto/stop engine) mi-a dat eroare si a dat si mesaj de eroare pe nav (CAS in eroare, ceva de genul). Am mai reinercat de cateva ori si pana la urma am renuntat si cumva am reusit sa ii descarc fisierul pe care initial il salvasem (cand am facut upload-ul).

 

M-am reapucat recent, dupa o pauza de cateva luni sa ii mai dau o sansa si sa reinstalez intreg pachetul E-sys din alte surse.

Ceea ce imi este clar: Initial, faceam eroarea sa instalez E-sys pe o masina virtuala (cum am facut cu ISTA-D) pana am inteles ca ruleaza doar pe o platforma reala. Am o colectie cu versiunile ce au fost verificate in trecut de multi utilizatori (E-Sys_3.28.1 cu ESysLauncherPremiumSetup_2.7.1_Build_135 si PsdZData v.62.4 Lite) toate sugerate de TokenMaster, cel care produce Launcherul. Desi as fi vrut si ultima versiune 3.31 a E-sys cu ultimul Launcher, l-am dezinstalat deoarece inca nu a fost verificat in detaliu.

Problema e ca nu imi mai recunoaste tokenul .EST .

 

Stiu ca am scris mult dar am rugamintea sa ma lamuriti cu niste lucruri:

Am folosit Launcher Premium, care e gratis. De aici http://tokenmaster.blogspot.ro/2015/05/e-sys-launcher-20-pro-and-premium.html nu inteleg exact care sunt diferentele intre cele 2 versiuni ca si posibilitate de lucru. Voi ce folositi, Premium sau Pro? De unde luati un fisier token .EST functional?

Stiu ca la un momentdat fisierele au fost scurtate de comentariile functiilor (trimmed); este valabil si pentru versiunea 3.28? Din ce citisem pe alte forumuri, ultima versiune 3.31 ar da acces total la ele. E adevarat?

 

Va multumesc pentru rabdare si eventualele lamuriri.

Link to comment
Share on other sites

Va salut din nou,

 

Vad ca nu pot edita postarea anterioara asa ca scriu aici:

Am reusit azi sa instalez si sa comunic fara probleme cu tokenul generat de Launcer Premium. Totul e ok.

Poate sunt off-topic: s-a mai intalnit cineva cu problema asta: in modulul CAS, pentru dezactivarea functiei AUTO/STOP, nu exista cele 2 linii 3000 TC_MSA_DEFAULT_OFF si nici 3000 TC_MSA_MEMORY. Cautand peste tot (am terminat internetul) vad ca nu functioneaza nici alternativa cu Reserved_byte3_bit4 si bit 5. Stie cineva o solutie?

Link to comment
Share on other sites

Va salut din nou,

 

Vad ca nu pot edita postarea anterioara asa ca scriu aici:

Am reusit azi sa instalez si sa comunic fara probleme cu tokenul generat de Launcer Premium. Totul e ok.

Poate sunt off-topic: s-a mai intalnit cineva cu problema asta: in modulul CAS, pentru dezactivarea functiei AUTO/STOP, nu exista cele 2 linii 3000 TC_MSA_DEFAULT_OFF si nici 3000 TC_MSA_MEMORY. Cautand peste tot (am terminat internetul) vad ca nu functioneaza nici alternativa cu Reserved_byte3_bit4 si bit 5. Stie cineva o solutie?

 

Pentru TC_MSA_DEFAULT_OFF si nici 3000 TC_MSA_MEMORY: update sw la CAS (sau la toata masina)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Am nevoie de cateva sfaturi.Am un F31 11.2013 si un E46 din 10.99.

 

Va rog sa imi spuneti ce combinatii de softuri trebuie sa folosesc.

 

1.F31- Cablu ENET+Esys pt codare+ISTA-D pentru diagnoza si erori (Nu trebuie sa instalez altceva?ISTA-P sau mai stiu eu ce?)

2.E46 - Cablu K-CAN(ala cu switch la pinii 7-8) + Mufa rotunda + ceva soft mai vechi pentru codare (nu prea ma tenteaza)+ ISTA-D pentru diagnoza si erori (mai e si altceva?)

 

Va rog daca puteti sa imi dati combinatii/versiuni si la ce folosesc toate softurile ca e prea mult pentru inceput. :)

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Buna

 

Daca poate cineva ĂŽncĂŁrca sau sa punĂŁ un linc valid la PSdZdara varianta ful.

Am inlocuit modulul SZL si nu pot sa il codez cu varianta lait.

 

MULȚUMESC ANTICIPAT

 

PSdZData V.4.12.12_PSdZData_Lite: https://mega.nz/#!swBTwQST!B3dxvULxeV95Sec2eVxPTh-5HXQcmddoNlAM50eTQRM

PSdZData V.4.12.12_PSdZData_Full: https://mega.nz/#F!E1wWTQxT!Ap1fsLsBmPu2-Q0gF9qdxw

Link to comment
Share on other sites

Buna

 

Daca poate cineva ĂŽncĂŁrca sau sa punĂŁ un linc valid la PSdZdara varianta ful.

Am inlocuit modulul SZL si nu pot sa il codez cu varianta lait.

 

MULȚUMESC ANTICIPAT

 

Cu varianta "light" merge sa codezi ECU. Nu poti sa programezi in schimb.

 

 

Am nevoie de cateva sfaturi.Am un F31 11.2013 si un E46 din 10.99.

 

Va rog sa imi spuneti ce combinatii de softuri trebuie sa folosesc.

 

1.F31- Cablu ENET+Esys pt codare+ISTA-D pentru diagnoza si erori (Nu trebuie sa instalez altceva?ISTA-P sau mai stiu eu ce?)

2.E46 - Cablu K-CAN(ala cu switch la pinii 7-8) + Mufa rotunda + ceva soft mai vechi pentru codare (nu prea ma tenteaza)+ ISTA-D pentru diagnoza si erori (mai e si altceva?)

 

Va rog daca puteti sa imi dati combinatii/versiuni si la ce folosesc toate softurile ca e prea mult pentru inceput. :)

 

Mersi.

 

Pentru seria F, cablu ENET, E-SYS pentru codari/programari, ISTA+ pentru diagnoza si programare

Pentru seria E, cablu K+DCAN, ncsexpert pentru codari, ISTA+ pentru diagnoza, Winkfp sau ISTA/P pentru programare

Link to comment
Share on other sites

Cu varianta "light" merge sa codezi ECU. Nu poti sa programezi in schimb.

 

 

Pentru programare ce varianta de E-sys ar merge.

Am instalat E-sys 3.28.1 dar nu reușesc sa am activ butonul din program (Detect CAF for SWE)

Codarea merge fara probleme Am pus si psdzdata ful si nu merge.

Link to comment
Share on other sites

 

Salutare,

 

Incerc sa codez diverse functii pe un F22 cu ultima versiune de iLevel (in urma unui recall pe EGR am primit la inceputul lui Iulie update la toata masina si binenteles codarile vechi s-au rescris) folosind V.4.12.12 PSdZData cu E-sys 3.2.71. Pe unele calculatoare totul e ok, de ex pe KOMBI am codat logo BMW Performance, Digital Speed si pe REM sa am pozitiile spate on pe DRL.

Cand incerc insa sa ma conectez de ex la HU_NBT sau FEM_BODY sta destul de mult sa citeasca "Read coding data" si cand ajung pe respectivul ECU functiile sunt nemapate datorita versiunii prea vechi de PSdZData, practic neputand sa codez nimic.

 

FRk7DXl.png?1

 

Un link cu o versiune noua valida de PSdZdata exista?

 

Seara buna si multumesc anticipat.

Edited by cornel
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Incerc sa codez diverse functii pe un F22 cu ultima versiune de iLevel (in urma unui recall pe EGR am primit la inceputul lui Iulie update la toata masina si binenteles codarile vechi s-au rescris) folosind V.4.12.12 PSdZData cu E-sys 3.2.71. Pe unele calculatoare totul e ok, de ex pe KOMBI am codat logo BMW Performance, Digital Speed si pe REM sa am pozitiile spate on pe DRL.

Cand incerc insa sa ma conectez de ex la HU_NBT sau FEM_BODY sta destul de mult sa citeasca "Read coding data" si cand ajung pe respectivul ECU functiile sunt nemapate datorita versiunii prea vechi de PSdZData, practic neputand sa codez nimic.

 

FRk7DXl.png?1

 

Un link cu o versiune noua valida de PSdZdata exista?

 

Seara buna si multumesc anticipat.

Este ultima versiune si merge linkul

Meu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.