Jump to content

Probleme sistem audio?


floryn1987

Recommended Posts

Salut.

O problema ciudata am la sistemul audio sau asta este momentan parerea mea, pentru ca bass-ul se intrerupe la un moment dat si apoi revine dupa ceteva secunde bune. Am demontat subwoofer-ul si tot ce aveam montat pentru ca la un moment dat nu se mai auzea nimic nici in subwoofer. Dupa ce am refacut legaturile in subwoofer se auzea ceva sunet si difuzoarele baraiau la intrarea bass-ului. Insa cand si cand se auzea in rest parea mort... Ori subwoofer-ul ori amplificatorul ori convertorul audio ori cablul phonorca ??? Insa toate au fost boi si au mers fara problene insa bass-ul mai cadea cand si cand.

0recizez ca am demontat subwoofer-ul si a ramas doar sistemul original al masinii insa tot se intrerupe bass-ul cand si cand. As avea nevoie de ceva sfaturi in aceasta privinta.

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Unitatea este business da. Astazi am incercat iar ceva, am dat bass-ul la maxim si am ascultat iar la un moment dat muzica mergea bass-ul nu s-a mai auzit pentru un moment apoi a revenit, dar precizez ca nici nu se mai aude atat de bine cum se auzea inainte.

Cand am montat Woofer-ul in portbagaj am luat semnal de la difuzoarele de subscaune pana in portbagaj unde am trecut semnalul prin adaptorul de nivel apoi catre amplificator si nu in ultimul rand catre woofer. Sa fie si asta o problema?

Si inca ceva. Daca as monta un player aftermarket ma puteti ajuta cu montarea cablurilor (difuzoare si alimentare)? as vrea sa il montez in locasul gol din bord.

Link to comment
Share on other sites

De unde-ai mai scos-o pe-asta atotstiutorule cu minusurile tale?

"Where to start??

Replace or get them rebuilt: L7 and ask unit bc you have both symptoms.

Just like my case.

Btw. According to Becker:

L7 is a 5 channel amp

2x70w max sub woofers

2x30w max rear doors

30w max front dash

 

Ask unit 4ch:

2x30w front doors

2x30w rear deck"

 

http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=564279

More will follow!

 

http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=620381

 

http:/ /www.bim m erfest.com/forums/showthread.php?t=446659

 

Imi pare rau ca link-urile de pe bim m merfest nu pot fi vazute aici.

 

..Si imi mai pare rau ca nu am salvat topicul cel mai concluziv fata de calitatea-fiabilitatea Logic7; bine-nteles nu pe forumul acesta.

 

Cosmin, doar trebuie sa scrii pe google "Logic7 problems" si daca nu gaseste probleme serioase atunci doar unul dintre noi este obsedat si placut impresionat de Logic7.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut L7, prieteni de-ai mei l-au avut, nimeni n-a avut probleme. E prima data cand aud.

Departe de a fi obsedat sau chiar atat de placut impresionat. Dar decat sa decupezi bordul si sa decimezi instalatia pentru tot felul de adaptari pe care vei da mult mai multi bani si va arata ca o curca, e mult mai ok un sistem OEM.

 

PS: pana n-am dat o solutie omului, nu s-a gasit nimeni sa-l ajute. Cum dau o solutie (cea mai eficienta din punctul meu de vedere in conditiile date), hop si contrele. Asta da atitudine constructiva de forumist. :thumbsup:

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu fiu gresit inteles, Logic 7 suna bine, cel mai bine din ce poate fi din fabrica montat.

 

In schimb probleme pot fi de la fibra/conexiune/link.. de la apa care isi poate face loc (stiu sigur ca am citit undeva, candva..) si daca nu ma insel caldura excesiva acumulata.

 

Asta e problema: ca nu poti sa il montezi si sa uiti de el. ;)

Link to comment
Share on other sites

Aha... si daca-ti curge apa in masina sau ti se intrerupe fibra, e prost sistemul audio. Buna asta...

Tu ai citit/auzit. Eu l-am avut. Si am uitat de el. Dar treptat am vrut mai mult.

Si nu, L7 nu suna cel mai bine intre sistemele OEM pe E60. Individual, da.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De acord cu Cosmin,am avut logic7 montat de el 2 ani pe masina,absolut nici o problema,acum am individual,la fel,nici o problema. Daca nu e pus sistemul de fabrica si il montezi dupĂŁ,conteaza foarte mult cine face lucrarea. Iar cu cititul asta pe google,pĂŁrerile sunt ĂŽmpĂŁrțite,scriu doar cei care au probleme,daca ar scrie si cei care nu au avut probleme cu L7,ai vedea ca procentul celor cu defecțiuni e infirm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma puteti lamuri si pe mine cum gasesc cablurile care duc la difuzoarele din usile de pe fata? Vreau sa iau semnal audio pentru amplificator direct din ele??? As vrea sa gasesc aceste cabluri in manunchiul de cabluri din praguri fara sa mai desfac fetele de usi.

Si inca ceva: stiti daca difuzoarele din usile de pe fata sunt amplificate? Vreau semnal audio pentru subwoofer si nu prea am de unde sa iau pentru ca nu stiu care difuzoare sunt amplificate si care nu???

Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

Da, pune un Logic 7 si o sa vezi exact cat de fiabil o sa fie! In nici un caz cat pentru banii dati! Si mai ales sa vezi ce repede o sa il repari..

Sa nu zici ca nu ai stiut..

 

Asta e cea mai mare prostie!!! Am avut Logic 7 pe 3 masini, am si pe actuala. Cea mai buna calitate si nu am avut NICIODATA probleme cu el. Cel mai bun sistem de fabrica pt seria 3.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut tuturor.

Doar ce am achizitionat un e60 lci si am pachetul basic pe masina.. slab tare pe parte de audio.

Sincer ca sa scutesc multe as adapta subwooferul din passat, dar are dreptate si cosmin- ar arata ca o curca. Plus ca am mare nevoie de spatiul din portbagaj.

Ma apuc de treaba dar am nevoie de ajutor serios.

Am nevoie de coduri piesa pt

1.difuzoare portiere fata,

2.twetere,

3.difuzoare spate luneta,

4.eventual de subwoofer .

Ma intereseaza de individual.

La urma urmei si de L7 cred ca as fi incantat. Ma intereseaza un sunet care sa imi redea cat mai fidel frecventele inalte.

 

Partea cea mai interesanta e ca as vrea adaptata o iesire usb- care sa imi redea piesele pe navi (am navi mic dar vreau sa trec la cel mare). Daca a incercat careva si a iesit ca din fabrica ma poate indruma cu ceva informatii constructive si piesele necesare. - am vazut o schema pt retrofit usb pe parte de audio dar nu am inteles nimic..

 

Si bineinteles codarea, ma deplasez unde este necesar prin partea de N-C-E-S a tarii, pt a fi totul ok.

 

Multumesc,

Stima!

Link to comment
Share on other sites

Mersi la Cosmin daca vrei calitate,el mi-a montat prima data L7,apoi individual.omul iti face tot,montare fizica si codare.

Eventual te poate ajuta si cu piesele,logic 7 o sa găsești mai usor si la un preț decent,pe cand individual e foarte scump si greu de gasit.

Edited by Dragos_m_Mf15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.